Бериславський район

Архітектурні  пам'ятки Бериславського району

В районі налічується понад 300 пам'яток історії та культури, серед яких - Свято-Григоріївський (Бізюків) монастир XVIII ст. у селищі Червоний Маяк, Свято-Введенська дерев'яна церква XVIII ст. у м. Бериславі, Покровська церква початку XX ст. в селі Качкарівка, залишки Кам'янської Січі в селі Республіканець, руїни палацу Петра Миколайовича Трубецького в смт Козацькому, кам’яний трипролітний арковий міст Катерининського тракту XVIII ст. біля села Бургунка.

Пам'ятки релігії:

Свято-Григоріївський (Бізюків) монастир, який знаходиться на території с.Червоний Маяк. веде свій початок з 1781 року. У 1803 році сюди перевели зі Смоленської губернії зубожілий Бізюків монастир. Відтоді обитель одержала свою сучасну назву. Монастирська огорожа з баштами зведена у 1817 році за підтримки Чорноморського козацького війська. На межі XIX - ХХ ст. Григоріє-Бізюків монастир входить у п'ятірку найбагатших монастирів Російської імперії. Відтоді в ньому починається активне кам'яне будівництво. Головну садибу монастиря прикрасили Вознесенський собор, архієрейські палати, трапезна, намісницький корпус з двопристольною зимовою церквою Покрови та Трьох Святителів, готельний корпус, з'явилися мальовничі фонтани.
У місті Берислав знаходиться Свято-Введенська церква. Досить цікава історія її заснування. Так, дерев'яний храм Воскресіння Христового (Свято-Введенська церква) був зведений запорожцями у прикордонній фортеці Переволочна 1726 року. 1784 року козаки перевезли церкву на плотах у Берислав і встановили у центрі міста. Майже через сто років, після побудови кам'яного Воскресенського собору, святиню перенесли на околицю Берислава. Саме тоді вона отримала своє сучасне ім'я - Введення у храм Пресвятої Богородиці. Цікавий факт - церква збудована без жодного цвяха.
Церква Успіння Пресвятої Богородиці, яка знаходиться на території Берислава,  була побудована у 1811-1835 рр. Є пам'яткою культового зодчества, зведена у стилі класицизму..
У с.Качкарівка першу церкву спорудили наприкінці ХVIII століття. присвятивши її, за козацькою традицією, Покрові Пресвятої Богородиці. Сто років потому храм занепав і опинився у аварійному стані, після чого був розібраний. Нова Покровська церква, збудована у неовізантійському стилі із застосуванням архітектурних прийомів модерну, постала у Качкарівці 1912 року. Архітектор проекту - Олександр Йосипович Бернардацці. На жаль. початкове внутрішнє вбрання храму не дійшло до наших днів, а іконостас був виконаний в доволі скромних формах в середині ХХ століття.   Церква Покрови Пресвятої Богородиці  гордо височить над водами Каховського водосховища.
У с.Зміївка пам'ять про шведів-колоністів, які заснували це село, зберігає Лютеранська кірха Петра і Павла, збудована у 1885 році  в архітектурних традиціях романського стилю.

Старовинні будівлі та споруди:

На території м.Берислав розташоване військове кладовище, яке виникло під час Кримської війни 1853-1856 років. На початку ХХ ст. в пам'ять про героїв Севастополя на військовому кладовищі збудували меморіальну каплицю, яка зберіглась і до наших днів. 
На мальовничому березі річки Козак біля села Козацького знаходяться руїни палацу князя Петра Михайловича Трубецького, збудованого у 1884 році.
Біля села Веселе збереглася до наших днів сторожова вежа - башта Вітовта. Вона була споруджена, за історичними джерелами, наприкінці XIV ст.. коли ці землі знаходилися під протекторатом Великого князя Литовського, Жмудського і Руського Вітовта.  В той час у пониззі Дніпра було побудовано кілька замків та застав. Серед них і сторожова башта круглої форми, діаметром 8,5 метрів, висотою 11,5 м. Наприкінці XIX ст., коли ці землі входили до економії князя Трубецького відбулася трансформація сторожової споруди -  надбудовано четвертий поверх.  З часом сторожова вежа використовувалася як водонапірна. Башта Вітовта зберіглася до наших днів і занесена до реєстру пам'яток місцевого значення. У 2016 році споруда середньовіччя стала одним з арт-об’ектів під час проведення фестивалю сучасного мистецтва «Terra Futura – 2016», присвяченого пам’ятникам історії і культури, яким загрожує знищення.
На території Бериславського району, біля села Бургунка, зберігся оригінальний залізний міст на кам'яній основі старовинного поштового тракту - міст Катерининського тракту,  свідок знаменитої подорожі імператриці Катерини II на Південь 1787 року.
Серед інших пам'яток старовини, які збереглися до сьогодні на території м.Берислав, найбільший інтерес представляють будівлі міського училища (вулиця Гоголя,4), монастирського готелю кінця XIX ст. (вул.Першого травня, 27), сінагоги 1904 р. (вул. Першого травня). 

Календар подій

12 3 4567
89101112 13 14
15161718192021
22232425262728
2930