КАХОВКА
Рік заснування:
Географічна характеристика:
Рада, якій підпорядковується:
Походження назви. Назва майбутнього міста та району з'явилася на честь відомих російських військових - братів Миколи та Василя Каховських.
Історична довідка: Сучасний районний центр Каховка заснований у 1492 р. кримським ханом Мен-глі-Гіреєм як фортеця Іслам-кермен. її неодноразово штурмували запорожці, і у 1695 році гетьман Іван Мазепа остаточно зруйнував. Через шість років тут виникло земляне укріплення Шагінгірейський ретраншемент, поблизу якого в 1791 р. було засновано торгове містечко.
Каховка, розташована на перехресті торгових шляхів, біля відомого перевозу через Дніпро, відігравала важливу роль постачальника робочої сили до великих маєтків Фальц-Фейнів, Трубецьких, Мордвинових, які в ті часи визначали обличчя губернського Херсона як важливої житниці Європи.
В кінці XIX століття в Каховці стало розвиватися промислове виробництво. З'явилися заводи сільськогосподарських машин, пивоварний, горілчаний, лісопильний. На початку XX століття вже діяли 6 шкіл, лікарня, бібліотека (одна з найстаріших в Україні), ілюзіон, народний дім, електростанція.
Бурхливі події громадянської війни вписали в літопис району героїчні бої на Каховському плацдармі. Саме з цими подіями пов'язані імена воєначальників Фрунзе, Блю-хера, Карбишева та відомих лідерів білого руху Врангеля, Кутепова.
У роки Великої Вітчизняної війни Каховщина відправила на фронти війни 7000 захисників і майже 4000 з них загинули, 3600 кахов-чан нагороджені орденами і медалями. Район виховав 6 Героїв Радянського Союзу.
У повоєнні роки Каховка перетворилася в один із індустріальних центрів Херсонщини, а район став серцем найбільшої в Європі зрошувальної системи. Тут стартують 400-кі-лометровий Північно-Кримський і 130-кіло-метровий Каховський магістральний канали.
Сучасне життя:
Пам'ятки історії, архітектури та культурної спадщини:
Хроніка розвитку
8 січня 1900 року | відкрилась Лук'янівська сільськогосподарська школа першого розряду. Названа на честь мецената Лук'яна Єремійовича Павленка. Зараз це Каховський державний агротехічний коледж. |
-
Використані джерела:
1. Історія міст ісіл Української РСР [Текст] : в 26 т. [Т. ?]: Херсонська область / гол. редкол.: П. Т. Тронько; редкол. тома: О. Е. Касьяненко [та ін.]. - К. : Гол. ред. Укр. рад. енцикл. АН УРСР, 1972. - С. 236-246.
Фотогалерея