Сайт Віртуального проекту "Краєзнавство Таврії" є частиною бібліотечного порталу lib.kherson.ua
Новини
16.02.2018 19:27

Микола Чернявський і культурно-просвітницький рух на Херсонщині
15 лютого 2018 року на базі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара...

10.02.2018 19:45

Краєзнавство – у тренді в молоді!
Молоді та завзяті дослідники стали постійними відвідувачами відділу краєзнавства нашої книгозбірні. І...

10.02.2018 18:57

«Моє серце в херсонських степах...»
8 лютого 2018 року у відділі краєзнавства книгозбірні ім. Олеся Гончара відбувся вечір-спогад, присвячений...


Гість | Увійти
Версія для друку
Новини > Скарби лемківської культури

Скарби лемківської культури

03.01.2017 11:51

Працівники відділу краєзнавства взяли участь у Першому Всеукраїнському конкурсі „Скарби лемківської культури", який було ініційовано Івано-Франківською обласною універсальною науковою бібліотекою імені І. Франка у листопаді 2016 року. На  конкурс були представлені 32 роботи  з різних регіонів України, в тому числі і з Херсонщини. Краєзнавчий нарис "Лемки та бойки на Херсонщині" був поданий на конкурс від працівників Гончарівки.
Трохи історичних фактів. Лемки були привезені на Херсонщину в 1944-1946 роках, загалом переселенців у нас було 14 тис., переважно з Холмщини, Підляшшя і Лемківщини, але їх тоді ніхто не розділяв – переселенець з такого повіту і все. Ну і більшість з тих переселенців втікли на Західну Україну. На Херсонщині депортовані бойки з 7 сіл колишнього Нижньоустрицького району Дрогобицької області (зараз – гміни Устжикі Дольне та Лютовіска Прикарпатського воєводства РП) та їхні нащадки мешкають у 5 селах: Гаврилівці, Дудчанах, Золотій Балці та Михайлівці Нововоронцовського району і в Зміївці Бериславського району. На терен області були депортовані 1113 родин, у складі 5050 осіб. Найбільше бойків опинилися в Зміївці (2482 особи) й у Дудчанах (1043 особи), найменше – в Золотій Балці (400 осіб). В кожному з сіл бойки складають більшу половину населення. Нинішнє покоління бойків та лемків на Херсонщині вже стало корінним, бо вони тут народились і поховали своїх батьків, створили сім'ї, народили дітей і вже діждались онуків. У культуру південного краю вони привнесли елементи своєї, збагативши її карпатським візерунком і піснею, силою характеру і працьовитістю.
За результатами конкурсу краєзнавчий нарис «Лемки та бойки на Херсонщині» (автор – завідувач відділу краєзнавства Оксана Токовило) зайняв одне з призових місць. І ось з Івано-Франківщини до Херсона надійшли грамота та цінні подарунки – книги та сувенірний дзвоник. Ми дуже вдячні та сподіваємось на подальшу співпрацю!

Вхід