КАХОВСЬКИЙ РАЙОН

Районний центр - місто Каховка
Населені пункти Каховського району

Дата утворення: 7 березня 1923 року.

Географічна характеристика: Каховський район розташований у центрі Херсонщини. На півночі межує з Горностаївським районом, на сході - з Нижньосірогозьким і Новотроїцьким районом, на півдні - з Чаплинським, на заході - з Олешківським районом і містом Нова Каховка, по руслу Дніпра на північному заході - з Бериславським районом. З території району починається 400-кілометровий Північно-Кримський канал, який подає дніпровську воду до АР Крим, та 130-кілометровий Каховський магістральний канал, яким подається вода для зрошення на близько 400 тис. гектарів у Херсонській і Запорізькій областях. Відстань від обласного центру: залізницею - 90 км, автошляхом - 90 км.

Площа району: 145 084 га, 5,1% від площі області. 

Символіка району: Герб та прапор Каховського району були затверджені на сесії районної ради. Опис символіки.

Населення району: Станом на 1.01.2019 р. населення району становить 35000 осіб.

Кількість населених пунктів: На території району знаходяться 1 місто, 1 селище міського типу, 8 селищ та 35 сіл.

Коротка історична довідка:  Каховський район створено 07 березня 1923 року згідно з постановою Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету “Про введення нового адміністративного територіального поділу УРСР”. Каховський район ввійшов до складу Херсонського округу Одеської губернії.
1929 став роком масової колективізації і крутої зміни для мільйонів селян. На 15 листопада 1930 року в Каховському районі налічувалося 35 колгоспів, які об’єднували 5038 добровольців. Згідно Постанови ВУЦВК від 03.02.1931 року “Про реорганізацію районів” до складу Каховського району увійшла частина господарства ліквідованого Горностаївського району. З 1935 року територія району скоротилася, у зв’язку з відновленням Горностаївського району.
У вересні 1941 року німецько-фашистські війська окупували Каховку та населені пункти району, вчинивши жорстоку розправу над військовополоненими, мирними жителями, жінками, дітьми, людьми похилого віку. В роки Другої світової війни більше 6 тисяч каховчан пішло на фронт, майже 2 тисячі  з них не повернулися. 1785 каховчан були нагороджені бойовими орденами та медалями. 02 листопада 1943 року місто Каховка та прилеглі населені пункти району були визволені з-під окупації силами 3-ї Гвардійської стрілецької дивізії. Відбудова сільського господарства після німецької окупації (1941-1943 рр.) закінчилася на початку 50-х років.
У 1959 році відбулася реорганізація району: у зв’язку з будівництвом Каховської ГЕС, частина прилеглої до будови території була відведена під будівництво міста Нова Каховка. В той же час з Каховського району виділився у самостійний Новомаячківський район. Невдовзі територія Каховського району знов збільшується за рахунок ліквідації Новомаячківського району. Ця тенденція продовжується і в 1963 році, коли після Указу Президії Верховної Ради УРСР “Про укріплення сільських районів до розмірів територіальних виробничих колгоспно-радгоспних управлінь” до складу Каховського району увійшли села колишнього Горностаївського району. Кількість населених пунктів району досягла 65.
В 60-х роках на порядку денному стало питання забезпечення сталого розвитку сільського господарства та отримання гарантованих врожаїв в зоні ризикованого землеробства шляхом будівництва найбільшої в Європі зрошувальної системи. В 1965 році почалося спорудження промислової бази  водогосподарського будівництва. 31 травня 1969 року в котлован головної насосної станції укладено перший кубометр бетону. 3 липня 1973 року дніпровська вода ввійшла в канал та пішла на поля.

Природно-ресурсний потенціал:

Розвиток промисловості та сільського господарства: На території району функціонують 101 підприємство, з них 10, що обслуговують сільське господарство. Провідне з підприємств — компанія ЗАТ «Чумак», яка не тільки переробляє сільськогосподарську сировину, а й сприяє впровадженню в овочівницькій галузі найсучасніших технологій. Також працюють ВАТ «Каховська харчосмакова фабрика» і харчокомбінат райспоживспілки.
Пріоритетні напрямки діяльності: тваринництво, рослинництво.

Освіта та культура: Розвинута в районі гуманітарна сфера, в якій функціонує 31 школа та 25 дошкільних дитячих закладів. Широко відомий за межами району Каховський державний аграрний технікум в селі Коробки та аграрний професійний ліцей в селищі Зелений Під (до 2016 р. - Червоний Перекоп). До послуг населення 40 лікарняних закладів, більше 30 будинків культури і клубів, понад 30 бібліотек.

Періодичне видання: Виходить друком районна газета «Каховська зоря».

Архітектурні та монументальні споруди:

Археологічні пам'ятки: У Каховському районі такими пам’ятками є стоянки мисливців кам’яного віку, поселення та залишки стійбищ скотарів (енеоліту, доби бронзи, раннього залізного віку, середньовіччя), пізньоскіфське городище, ґрунтові могильники доби бронзи та середньовіччя. Більшість пам’яток археології представлена поховальними комплексами – курганами. Усі стоянки та стійбища є місцями короткочасних або відносно нетривалих зупинок мисливців та скотарів. Археологічна карта Каховського району.

Видатні уродженці та земляки району:

Братан Микола Іванович
(1935 р.н., с.Семенівка)
поет, письменник,
Заслужений діяч мистецтв України
 

Вірчис Володимир Володимирович
(1973 р.н., м. Каховка)
український боксер-професіонал

Горобець Тарас Павлович
(1901 р.н., с.Софіївка)
військовий, Герой Радянського Союзу
Жихарев Микола Семенович
(1936 р.н., с. Семенівка)
письменник
Жук Михайло Іванович
(1883 р.н., м.Каховка)
поет, художник
  Зюзь Іван Іванович
(1923 р.н., с. Любимівка)
військовий, Герой Радянського Союзу
Найдьонова Віра Опанасівна
(1948 р.н., с. Заозерне)
директор державного підприємства «Дослідне господарство «Асканійське» Інституту олійних культур Української академії аграрних наук», Герой України
  Несін Віталій Леонідович
(1984 р.н., м. Каховка)
український футболіст, нападник
Нижеголенко Валентина Михайлівна
(1936 р.н., с.Дніпряни)
письменниця
  Овсянико-Куликовський Дмитро Миколайович
(1853 р.н., м.Каховка)
літературознавець, мовознавець
  Спендіаров Олександр Опанасович
(1871 р.н., м. Каховка)
вірменський композитор, диригент,
народний артист Вірменії
  Фомін Євген Павлович
(1910 р.н., м. Каховка)
поет
   


Каховський Михайло Васильович
Панкєєви
Росошик Василь Лаврентійович

Використані джерела:

Корисні Інтернет-посилання:

Квітуй, зростай, Каховщино моя!
Офіційний сайт Каховської районної державної адміністрації
Перлини Каховки

Календар подій

     1 23
4 5678910
1112 13 14 151617
18 19 2021222324
25262728293031