ЛИСТИ З ВІЙНИ 

 

До 65-річчя визволення Херсонщини від німецько-фашистських загарбників на сайті бібліотеки відкрито міні Інтернет-проект "Листи з війни".

 

Мета проекту: представити користувачам різні матеріали про події на Херсонщині в роки Великої Вітчизняної війни.

Особливістю міні проекту є колекція справжніх листів з війни, зібрана М.А. Ємельяновим і рукопис "Окупація Херсона" учасника тих подій Б.Є. Вадона.

 

АДРЕСА — ПОШТА ПОЛЬОВА

Листи на фронт, на передову і з фронту в тил. Ці хвилюючі документи по праву завжди займатимуть почесне місце в історії Великої Вітчизняної війни, в історії великого подвигу народного. До них звертатимуться покоління, які не знатимуть, що таке війна. З цих нетлінних свідоцтв мужності вони будуть черпати стійкість, високий моральний дух, переконаність у непереборній силі ідей, що виховали людей, які в годину найжорстокіших, вогневих випробувань не здригнулися, здолали ворога і перемогли.
 

Справжні листи з війни, зібрані херсонським книголюбом, колекціонером і меценатом, ветераном Великої Вітчизняної війни М.А. Ємельяновим

 
      
 

СПОВІДЬ З ВОГНЮ

Брами в двадцять перший вік прочинені,
Та двадцятий не віддаленів.
Мемуари маршалів прочитані —
Хто напише мемуари вдів?

У "Листах з війни", ревно зібраних і небайдужки прокоментованих відомим письменником і журналістом Павлом Цокотою — суща і гірка правда про ту сторону Великої Вітчизняної, яка в документальній літературі висвітлена донині не так, як годилося б розповісти про рядових, скромних і здебільшого безвісних ковачів Перемоги над фашизмом, про глибоку трагедію всесвітньої кровосічі — не в загальних рисах, а в цілковито конкретних виявах. "Листи з війни" почасти заповнюють цю посутню прогалину в літописі найжорстокішої з воєн — бодай і на терені переважно одного з регіонів багатострадної України.
Листовні сповіді, щоденникові записи з вогню фронтів, з підпілля, з остарбайтерського рабства, попри зрозуміле нам ідеологічне забарвлення того часу, гранично ширі в передачі настроїв, дум і почувань, віри й надії, а разом з тим і тяжкої розради людей, повергнутих у пекельний двобій з потужним, підступним і злим ворогом.
Смислова наповненість листів незглибима, емоційна їхня сила часом просто вражаюча. Так було, все це пережито нашими дідами, батьками, братами і сестрами. Забуттю не підлягає жодна загублена чи скалічена доля, сув'язь поколінь не рветься і не мусить ніколи порватися. У цьому ше раз переконається той, хто тепер власновіч прочитає книгу Павла Цокоти, співавтором якої є наша доба і її герої в найширшому розумінні цього слова.

Микола Братан.
 

 

Деякі листи з книги
Павла Цокоти "Листи з війни"

 

 ПРИМУСОВА ПРАЦЯ

Відчуваючи потребу в робочій силі, гітлерівці почали масово вивозити українських юнаків та дівчат на роботу до Німеччини. Всього з Херсонської області, як свідчать архівні документи, було вивезено 39499 осіб.
Зрідка "остарбайтерам" вдавалося передати рідним скупі звістки про себе та своє життя.
Важка підневільна робота на чужині, голодне життя, знущання, побої та переслідування, хвороби підірвали здоров'я багатьох "остарбайтерів", зістарили їх, передчасно поклали в могилу тих, хто, пройшовши крізь усі випробування, не загинув від американських бомб і повернувся в рідні краї.

  Листи "остарбайтерів" з Книги Пам'яті України. Херсонська область.

 <Повернутися до початку проектa>

Календар подій

12 3 4567
89101112 13 14
15161718192021
22232425262728
2930