Великоолександрівський район

ВЕЛИКООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОН

Районний центр -  смт Велика Олександрівка

Населені пункти Великоолександрівського району

Дата утворення: 7 березня 1923 року.

Географічна характеристика: Великоолександрівський район розташований у верхній західній частині правобережної Херсонщини, у зоні ризикованого землеробства. На півночі межує з Високопільським і Нововоронцовським районами, на сході і півдні - з Бериславським районом Херсонської області, на заході - з Березнегуватським і Снігурівським районами Миколаївської області. По території району протікає річка Інгулець.  Відстані: від смт Велика Олександрівка до м.Херсона залізницею 105 км; автошляхом 139 км
Площа: 154  тис. км кв. 5,3% від території області.

Символіка району: Герб та прапор Великоолександрівського району були затверджені на сесії районної ради.
Опис символіки.

Кількість населених пунктів. У складі району чотири селища міського типу (Велика Олександрівка (райцентр), Біла Криниця, Калінінське і Кар’єрне) та 54 сільські населені пункти.

Населення району: За статистичними даними, представленими на сайті Великоолександрівської райдержадміністрації  населення на 1 січня 2015 року складає 26,112 тис. осіб. 

Коротка історична довідка: Історія Великоолександрівщини губиться у глибині сторіч. На землях району послідовно проживали і змінювали один одного скіфи-землероби, чети, роксолани, готи, гунни, авари, хазари, тіверці, мадяри, печеніги, або узи, половці.
У XIII ст. і XV ст. на території району бували генуезці з Криму, яких у XV ст. змінили ногайські татари. У другій половині XV ст. територію Великоолександрівщини захопила Туреччина. Проте протягом 500 років "дике поле", як називали колись цей край, було майже незаселене.
Внаслідок російсько-турецької війни 1768-1774 рр. за Кучук-Кайнарджийським мирним договором землі району були приєднані до Росії. Почалося освоєння і заселення Північного Причорномор'я. Цей час і є початком існування теперішнього Великоолександрівського району, назву якому дав виходець з Полтавщини Олександр, якого поховано на берегах Інгульця і на честь якого названо Велику Олександрівку - адміністративний центр району.
Район створено 1860 року як Великоолександрівську волость. Велику Олександрівку було віднесено до розряду містечок. Заселення району здійснювалося частково стихійно, частково - урядовими заходами. З колишніх Київської, Чернігівської, Полтавської, Калузької та інших губерній сюди переводилися як кріпосні, так і державні селяни.
 А 7 березня 1923 року проголошено як Великоолександрівський район у складі Херсонської області.

Природно-ресурсний потенціал: Територія Великоолександрівського району розташована в Причорноморській низині на правобережжі Дніпра  в межах Дніпо-Інгулецького корінного плато. Частина району, що прилягає до річки Інгулець має горбистий рельєф з великою кількістю балок і річкових терас льодовикового періоду. Інша територія – стрілоподібна рівнина, характерна для всієї Причорноморської низини. Корисні копалини району: глини (у тому числі керамзитові), піски, камінь-вапняк, гравій. У районі села Бобровий Кут знаходиться  родовище сировини для виробництва цементу.

Розвиток промисловості та сільського господарства: Пріоритетні напрями діяльності: рослинництво, тваринництво, переробна промисловість, виробництво вапна. На території району розташований один з найбільших на півдні України Білокриницький комбінат хлібопродуктів. На даний час провідною галуззю виробництва у районі залишається сільськогосподарська. На території району діє 149 аграрних формувань: КСП - 5, приватні підприємства - 8, господарські товариства – 18, фермерські господарства – 115.

Освіта та культура: На даний час  на території району діє 20 загальноосвітніх закладів (а також 18 шкільних бібліотек), 23 дошкільних навчальних заклади, 3 дитячі позашкільні установи. Мережа закладів культури включає 25 діючих Будинків культури та клубів, 25 бібліотек та сільських бібліотечних філій. Працює районна дитяча школа мистецтв. Діє районний народний історико-краєзнавчий музей, який зберігає експонати кінця XIX - початку XX століть та періоду сучасності. З 2011 року при загальноосвітній школі у  селі Новодмитрівка функціонує сільський історико-краєзнавчий музей.
Кількість культових споруд (церкви, монастирі, костели, мечеті, молитовні доми, синагоги, інше) – 13

Періодичне видання: Виходить районна газета “Жайвір”.

Архітектурні та монументальні споруди: На території Великоолександрівського району знаходиться 6 пам'яток історії, 28  - архітектури та 2 - культури. Серед архітектурних споруд  - церква Святого Олександра Невського у смт Велика Олександрівка, храм Святого Миколая у селі Старосілля. будова і гребля Великоолександрівської ГЕС на річці Інгулець.

Археологічні пам'ятки: Великоолександрівський район Херсонської області – один з найбагатших регіонів Херсонщини за кількістю давніх поховальних споруд – курганів. За цим показником входить до першої четвірки районів області. У Великоолександрівському районі такими пам’ятками є поодинокі поселення та стійбища скотарів (доби бронзи, раннього залізного віку, середньовіччя). Більшість пам’яток археології представлена поховальними комплексами – курганами. Пам’ятки археології району охоплюють відносно невеликий відрізок історії, який сягає усього 6 тисяч років. Найдавнішим свідченням заселення території Великоолександрівського району є поховання у курганах часу енеоліту (4 тисячоліття до н. е.). Археологічна карта Великоолександрівського району.
 

Видатні уродженці та земляки району:

Білоконь Палладій Данилович
актор театру та кіно

Богун Андрій Миколайович
(1976 р.н., с. Мала Олександрівка )
Заслужений майстер народної творчості України
Биков Анатолій Федорович
(1939 р.н., смт Велика Олександрівка)
художник,
член Національної спілки художників України
Дашко Микола Григорович
(1930 р.н., с. Хрущове)
Герой Соціалістичної Праці,
почесний громадянин міста Херсона

Майоров Микола Кирилович
(1919 р.н., смт Велика Олександрівка)
письменник,
член Національної спілки письменників України

Фруг Семен Григорович
(1860 р.н., с.Бобровий Кут)
єврейський поет

Використані джерела:

Велика Олександрівка // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. - С. 136-137.
Чехутська В.Ю.  Велика Олександрівка, 220 років /В. Ю. Чехутська; редкол.: С. В. Морозов (голова) [та ін.]. - Велика Олександрівка: Друк. газ. "Жайвір", 2004. - 72 с.

Корисні інтернет-посилання:

Сайт Великоолександрівської районної державної адміністрації
Відкрий для себе Великоолександрівщину - блог Великоолександрівської районної бібліотеки

Календар подій

12 3 4567
89101112 13 14
15161718192021
22232425262728
2930