Новотроїцький район

НОВОТРОЇЦЬКИЙ РАЙОН

Районний центр - смт Новотроїцьк

Населені пункти Новотроїцького району

Дата утворення: 7 березня 1923 року.

Географічна характеристика: Новотроїцький район розташований у південно-східній  частині Херсонщини. На півночі межує з Нижньосірогозьким та Іванівським, на сході - з Генічеським, на заході - з Каховським і Чаплинським районами, на півдні - з Красноперекопським районом Автономної Республіки Крим. Відстань від обласного центру - 170 км.

Площа району: 229,8 тис. га, що складає 7,4% від території області.

Символіка району: Герб та прапор Новотроїцького району були затверджені на сесії районної ради. Опис символ і ки.

Населення району: Чисельність населення на 1 січня 2013 року складає 6,782 тис. осіб, або 3,4 % від населення Херсонської області.

Кількість населених пунктів: На території району знаходиться 44 населені пункти, з них 2 селища міського типу та 42 села.

Коротка історична довідка: Новотроїцький район утворений 7 березня 1923 року. У ньому налічувалось 16 сіль­ських рад, 74 населених пункти, проживало 42269 чоловік. Площа району складала 2443 квадратних кілометри. На території району налічувалося 7519 дрібних індивідуальних товариств, три колгоспи, 15 артілей, 99  товариств спільного обробітку землі, 3 МТС.
30 вересня 1930 року відбувся адміністративно-територіальний поділ України, під час якого були ліквідовані округи та губернії, утворено області. Новотроїцький район до 1937 року відносився до Дніпропетровської області, з 1937 року по 30 березня 1944 року - до Запорізької. З березня 1944 року район ввійшов до складу новоствореної Херсонської області.
Під час Другої світової війни у вересні 1941 року район був окупований фашис­тами. 31 жовтня 1943 року Новотроїцький район був звільнений частинами 347-ї Мелітопольської і 221-ї Маріупольської, 248-ї стрілецьких дивізій, 37 стрілецького корпусу 28-ї армії 4-го Українського фронту.
У 50-х роках  ХХ століття було проведено укрупнення колгоспів: у Новотроїцькому районі замість 44 їх стало 15,4 МТС, 5 радгоспів, 1 лісорозсадник. У районі були збудовані сирзавод, авторота, промкомбінат, організовано райспоживспілку. Додатково були створені сільські ради (14 сільських і 2 селищні). У 1958-1960 роках завершено повну електрифікацію і радіофікацію всіх населених пунктів району.

Природно-ресурсний потенціал: На території Новотроїцького району знаходяться поклади глини (територія Громівської, Чкалівської, Олександрівської, Подовської сільських рад), які можуть використовуватися у будівельній індустрії. Наявні вітрові коридори придатні для будівництва засобів вітроенергетики та здешевлення електроенергії. Крім того, на півдні район омивається затокою Сиваш - таврійським аналогом Мертвого моря. Затока багата сіллю, лікувальними грязями.

Розвиток промисловості та сільського господарства: Пріоритетні напрямки діяльності: сільськогосподарське виробництво, харчова промисловість, роздрібна та оптова торгівля.
У районі розвинуте тваринництво. Наявність в районі ставків та значних площ мисливських угідь створюють можливість широкого розвитку мисливства та рибальства, вирощування риби та її переробки.
Район характеризується розвинутим виробництвом зернових (пшениця, ячмінь, кукурудза), зернобобових (горох, соя), технічних (соняшник) культур, овочівництвом, баштанництвом і тваринництвом м'ясо-молочного напряму. Все це створює базу для розвитку переробної промисловості - повної переробки виробленої в районі продукції.
У районі розвинута переробна промисловість: виробництво твердих та плавлених сирів, вершкового масла, борошна, хліба, хлібобулочних та макаронних виробів.

Освіта та культура: У Новотроїцькому районі збережена та розвивається мережа освітніх та соціально-культурних закладів: 27 загальноосвітніх та 26 дошкільних навчальних закладів, 24 заклади культури та 28 бібліотек.
Справжньою окрасою району є 10 народних та 3 зразкових колективи художньої самодіяльності, серед яких козачий хор “Слобода” та колоритне кримськотатарське об’єднання “Сари-Булат”. Традиційним стало проведення в районі обласного фестивалю “Слобідський козачий круг” і фестивалю кримськотатарської культури “Достлик”, які мають велику популярність і сприяють дружнім відносинам між народами.

Періодичне видання: У Новотроїцькому районі виходить газета “Трудова слава”.

Архітектурні та монументальні споруди: У районі налічується 50 найвизначніших пам'яток історії.

Археологічні пам'ятки: Новотроїцький район - один з найбагатших районів Херсонщини за кількістю та різноманітністю пам’яток археології. Всього їх 190. Такими пам’ятками є: стоянки мисливців кам’яного віку, місця стійбищ та кургани скотарів (енеоліту, доби бронзи, раннього залізного віку, середньовіччя). Більшість пам’яток археології на цій території представлена поховальними комплексами – курганами. Археологічні ґрунтові могильники та місця довготривалих поселень землеробів на території Новотроїцького району не виявлено. Усі стоянки та стійбища є місцями короткочасних або відносно нетривалих зупинок мисливців та скотарів.
Найдавнішим свідченням заселення території Новотроїцького району є досить значна кількість пам’яток часу пізнього палеоліту. Це  кілька чудових стоянок, місцезнаходжень та пункти нечисленних знахідок, які засвідчують перебування тут мисливців ще за часів пізнього плейстоцену, у т. ч. й льодовикової епохи. Цей етап заселення району датується проміжком між 29 та 11 тисячами років тому. Добре представлена стоянками й наступна доба – мезоліт. Вік пам’яток цієї епохи датується в межах 10-8 тисяч років тому. Виявлено та досліджено їх як в присиваській зоні, так і в межах подів та подових долин.
Пам’ятками кам’яного віку Новотроїцький район представлений найкраще на Херсонщині. Менш чисельними пунктами представлено стоянки та стійбища доби неоліту та енеоліту – 6-4 тисячоліття до нашої ери. Більше виявлено стійбищ доби бронзи (2 тисячоліття до нашої ери). Вони представлені пам’ятками тільки катакомбної, сабатинівської та білозерської культур. Специфікою археологічних відкриттів на території району є слабка представленість стійбищ залізного віку та середньовіччя. Нечисленні пам’ятки належать скіфам (4 ст. до н.е.),  сарматам (1-2 ст. н.е.) та середньовічним кочовикам. Археологічна карта Новотроїцького району.

Видатні уродженці та земляки району:

Антипенко Йосип Степанович
(1910 р.н., с.Воскресенка)
Герой Другої світової війни


Мєх Артем Сергійович
(1991 р.н., смт Новотроїцьке)
український співак, музикант і автор пісень,
колишній соліст групи «Пара Нормальних»
 

Використані джерела:

Оленковський М.П.Археологічні пам’ятки Новотроїцького району Херсонської області. Археологічна карта. – Херсон: Айлант, 2004. – 104 с.; 31 іл.

Корисні Інтернет-посилання:

Офіційний сайт Новотроїцької районної державної адміністрації

Календар подій

     1 23
4 5678910
1112 13 14 151617
18 19 2021222324
25262728293031