Серпень 1991 року – на шпальтах херсонських газет
24 серпня 2021 року українці відзначатимуть 30-ту річницю незалежності України. А як події 1991 року висвітлювалися на шпальтах херсонських газет, яку полеміку вели тогочас? Відповіді на ці питання ми можемо дізнатись, погортавши підшивки двох місцевих газет 30-річної давнини – «Ленінський прапор» та «Наддніпрянська правда».
Уже на початку липня на шпальтах газети «Наддніпрянська правда» розміщується стаття «Якому бути Державному Гербу України?», в якій йде мова про оголошення конкурсу на створення проєктів Державного герба України».
У 1991 році з’являється ще один неробочий день – 16 липня, який було оголошено Днем незалежності України. Саме цього дня у 1990 році була прийнята Декларація про державний суверенітет України. Як писав автор статті «Перший крок» (Наддніпрянська правда, 4 липня) В. Косюк, «сам факт проголошення державного суверенітету України ще треба осмислити і усвідомити. Для того потрібні час, наполегливий пошук оптимальних шляхів вирішення складних проблем і, головне, продуктивна робота по утвердженню нових засад політичного, державного і економічного життя». Це був початок суттєвих змін на політичній арені колишнього СРСР.
Жодна з українських газет, які вийшли у суботу, 24 серпня 1991 року, навіть не змогла припустити, що цього дня Верховна Рада УРСР ухвалить історичне рішення, проголосивши незалежність України. У суботньому випуску обласної газети «Наддніпрянська правда» робляться перші спроби аналізу причин та наслідків путчу кількаденної давності, розміщуються розлогі стенограми заяви Михайла Горбачова та матеріали прес-конференції.
Газета «Ленінський прапор» за 24 серпня 1991 року на першій шпальті розміщує матеріал під назвою «Ми, редакція "ЛП", в якому розміщені думки журналістів та членів редколегії: «Дехто з найбільш обережних, можливо, позаздрив нам: мовляв, пощастило, що №33 газети "Ленінський прапор" вийшов 17.08, коли в країні було ще спокійно. Наступний виходить 24 серпня, коли в краєні вже відносно спокійно. Тож промовчати? Бути заздалегідь обережним? 19 серпня ми зійшлися до редакції, приголомшені і пригнічені. Ще ніколи не було такої гострої необхідності говорити. Ще ніколи не було такого відчаю від того, що мовчатимуть журналісти цілий тиждень».
28 серпня на першій сторінці газети «Наддніпрянська правда» надруковано Постанову Верховної Ради Української РСР «Про проголошення незалежності України». У цьому ж номері є невеличка замітка «Херсон, 27 серпня», в якій зазначено, що «о 9.00 годині ранку 27 серпня на площі Свободи мітингуючих не було. Біля Херсонського міськвиконкому зібрались люди, дехто тримав плакати з засудженням ДКНС і Компартії, верхівка якої породила путч». Як зазначає кореспондент М.Барнаш, «Першими відгукнилися на найголовніші події депутати Херсонської міської ради… Голова міської ради О.Швидкий розповів, що 26 серпня видав розпорядження взяти під охорону майно компартії, яке є на території міста. Цим рішенням були незадоволені представники правлячої партії».
А ось газета «Ленінський прапор» зовсім по-іншому реагує і подає матеріали про події того часу. Знаменним став випуск від 31 липня 1991 року. Зі статті «Херсон, 26 серпня, площа Свободи» ми дізнаємось, що «коли стало відомо про рішення та укази від союзного до республіканського рівнів щодо сьогоднішньої КПРС, херсонську демократію ніби прорізало, політичні дискусії з кухонь та салонів громадського транспорту перенеслись на площу Свободи».
«Десь відразу після 9.00 на площі почали збиратися народні депутати, представники різних партій, херсонці і просто зіваки. Між 10.00 та 11.00 всі вони злились в єдину партію, об’єднавшись єдиною вимогою: розпочати опечатування та взяти під охорону майно КПУ… Тут же тривав збір підписів на підтримку пропозиції про перенесення пам’ятників Леніну та Дзержинському у так звану "алею минулого"».
Рівно о 18:00 26 серпня 1991 року біля облвиконкому знову замайорів жовто-блакитний прапор. Перед городянами виступив журналіст Август Вірлич: «…Всі ці важкі дні не минули для нас даремно – народ став зовсім іншим! Відтепер процес демократизації – незворотний! Обережність і ніяких розправ…».
Пропонуємо ознайомитися з фотокопіями матеріалів газет «Ленінський прапор» і «Наддніпрянська правда».