Школа бібліотечного журналіста: розповідаємо про власні проєкти і набуваємо нового досвіду
Чотири дні XII Всеукраїнської онлайн-школи бібліотечного журналіста пройшли на одному подиху. Багаторічним організатором ШБЖ є Харківська державна наукова бібліотека імені В. Короленка. Керівник проєкту – Людмила Глазунова, заступник директора з наукової роботи; координатор проєкту – Катерина Вірютіна, завідуюча сектором відділу науково-методичної роботи.
Цьогорічна тема була дуже актуальною - «Бібліотечна журналістика під час війни: фіксуємо, документуємо, генеруємо контент». У форматі бліц-презентацій були представлені унікальні проєкти колег зі Львова, Херсона і Миколаєва.
Херсонська ОУНБ ім. Олеся Гончара презентувала колегам краєзнавчий онлайн-проєкт «Херсоншина нескорена» Автор-розробник проєкту Оксана Токовило, завідувач відділу краєзнавства, отримала величезну кількість слів підтримки від колег для мужніх і незламних херсонських бібліотекарів.
Про інтернет-проєкт Української бібліотечної асоціації «Архівування документів про війну»: розповіла Людмила Метельська, завідувачка відділу Науково-технічної бібліотеки НУ «Львівська політехніка», координатор цього проєкту.
Людмила Бідюк і Інна Письменна, співробітники Центральної міської бібліотеки ім. М. Л. Кропивницького м. Миколаєва, розповіли про інтернет-проєкт «Хроніки війни: Миколаїв».
Спеціальним гостем Школи бібліотечного журналіста був польський юрист, журналіст, фотограф, координатор кампанії правової допомоги біженцям від війни Адам Касперкевич. Він представив проєкт «Libricide. Фотофіксація доказів російських воєнних злочинів проти бібліотек України». Пан Адам доповів, як бібліотеки потерпали та зазнавали руйнувань у різні воєнні періоди. Під час свого виступу він наголосив, що бібліотеки, храми, музеї, театри – це ті стратегічні об’єкти, які можуть стати механізмом відродження держави.
Про проєкт «Галерея історій» Запорізької бібліотечної асоціації та Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки розказали її співробітники - Інна Павленко, завідувачка відділу проєктного менеджменту Запорізької ОУНБ, Тетяна Палівода, завідувачка відділу краєзнавства Запорізької ОУНБ і Ганна Мацієвська, завідувачка Регіонального консультаційно-тренінгового центру Запорізької ОУНБ.
Про благодійний проєкт «Світ у дитячих долоньках» розповіла Тетяна Бабак, завідувачка відділу літератури іноземними мовами Наукової бібліотеки Харківського національного медичного університету. Цей проєкт об’єднав студентів навчального закладу і бібліотекарів заради допомоги дітям.
Як бібліотекари стають інформаційними розвідниками в умовах війни розповіла під час своєї доповіді "Бібліотечна розвідка під час воєнного стану" Ірина Карнаух, головний бібліотекар відділу науково-методичної роботи Харківської ДНБ ім. В. Г. Короленка.
Наступні три дні навчання були насичені знайомством з можливостями і досвідом використання сучасних платформ у роботі бібліотек, дієвими порадами від колег щодо розробки бібліотечних газет.
Так, про букблогінг як явище, про власні початкові кроки у спільноті книголюбів і про те, що зараз букблогінг може принести бібліотеці розповіли наші харизматичні колеги Ірина Варламова і Людмила Понкратова. До речі, Ірина Варламова - провідний юрисконсульт Сумської ОУНБ, культурна менеджерка, координаторка проєктів «Резиденція тиші» – концепція простору тиші і здоров'я в бібліотеці, «Бібліотека з тобою». А Людмила Понкратова - проєктна менеджерка БФ «Бібліотечна країна» завідувач відділу інформаційних комунікацій і баз даних Сумської ОУНБ. - ведуча ютуб-каналу «Books and life», який має близько 1450 підписників і містить 464 відеороліки.
Які завдання може вирішити ТікТок, якщо його почати застосовувати у роботі публічних бібліотек дізналися від Олега Соцкова, головного бібліотекаря відділу науково-методичної роботи ХДНБ ім. В. Г. Короленка під час виступу "ТікТок: нова платформа для нової аудиторії".
"Формуємо неповторне «обличчя» бібліотеки у соціальних мережах: що і як знімати, щоб привернути увагу" - про це розповідала Антоніна Тіщенко, провідний бібліотекар відділу науково-методичної роботи ХДНБ ім. В. Г. Короленко, модератор вебпредставництв ХОВ УБА.
«Tik Tok та молодіжні тренди» - саме такою була тема виступу Валентини Заблоцької, завідувачки відділу маркетингу та методичної роботи Рівненської обласної бібліотеки для молоді. Вона з практичної точки зору розповіла та показала як бібліотека може використовувати цю соціальну мережу, зокрема молодіжні тренди і лайфхаки.
Справжній майстер-клас «"Сам собі режисер", або Як підготуватися до етеру: 30 хвилин зйомок – 30 годин хвилювань» провела Наталія Чуфещук, завідувачка відділу комплектування Центральної бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка м. Кам’янського.
Про бібліотечну газету як складову позитивного іміджу книгозбірні говорили у четвертий день навчання. Також відбувся майстер-клас від випускників Школи бібліотечного журналіста, які вже створили власні періодичні видання.
З Людмилою Глазуновою, заступником директора з наукової роботи Харківської ДНБ ім. В. Г. Короленка, подискутували під час її виступу «Тренди у медіасфері». Катерина Вірютіна, завідуюча сектором відділу науково-методичної роботи ХДНБ ім. В. Г. Короленка розповіла про практичне використання штучного інтелекту у медіа і поділилася дієвими кейсами.
Останній день нашого навчання був присвячений бібліотечній газеті як складової позитивного іміджу книгозбірні. Майстер-клас від випускників Школи бібліотечного журналіста, поради від редакторів, приклади існуючих газет – все це учасники Школи могли побачити і почути під час четвертого дня жвавого навчання і спілкування.
Величезна вдячність організаторам Школи бібліотечного журналіста і колегам за новаторські ідеї, практичні поради і мотивуючі виступи. Інтенсивне навчання, цікавий досвід вражає і надихає на створення нових проєктів і підкорення сучасних платформ для спілкування.