Сайт Віртуального проекту "Краєзнавство Таврії" є частиною бібліотечного порталу lib.kherson.ua
Новини
17.04.2019 12:26

"Я со сцены вам сердце, как мячик, бросаю..."
Олександр Вертинський – всесвітньовідома зірка естради ХХ століття, чия граціозна натура знайшла...

05.04.2019 08:33

Розважаємось по-піратськи в Гончарівці!
4 квітня до відділу краєзнавства завітали учні 5 класу Херсонського загальноосвітнього навчально-виховного...

01.04.2019 13:06

Світ творчості Наталії Чернишенко
Наприкінці березня у відділі краєзнавства нашої книгозбірні відбулася творча зустріч з херсонською...


Гість | Увійти
Версія для друку

ВИДАТНІ ПОСТАТІ ХЕРСОНЩИНИ

Давні часи (до 1917 року)

 

 ПАЧОСЬКИЙ ЙОСИП КОНРАДОВИЧ

[1864-1942] 
вчений-натураліст
 

Пачоський Йосип Конрадович народився в польській сім'ї в м. Бєлгороді на Волині (тепер Рівненська область). Навчався в Рівненському реальному училищі, Уманському училищі землеробства і садівництва, працював лаборантом в Київському університеті.
У 1887 році Й.К. Пачоський зарахований в члени Київського товариства природознавців.
Весною 1888 р. він вперше відряджений Київським товариством природознавців у Херсонську та Подільську губернії для вивчення флори і фауни. Пізніше вивчав флору Східної Буковини та Угорщини, Подільської та Волинської губерній, Північної частини Бессарабії.
Після переїзду в Херсон (1897 р.) Пачоський Й.К. працює губернським ентомологом, організовував ентомологічний кабінет, на базі якого створено природничий музей Херсонського земства. Й.К. Пачоський був не тільки видатним ботаніком, але і крупним зоологом.
В Херсоні, де вчений прожив більше 20 років, повністю розкрився його талант організатора, дослідника, теоретика. Кращі роботи написані в херсонський період життя. Вчений зібрав, визначив, препарував великі за обсягом колекції рослин, комах, птахів, риб, мінералів, які експонувались в музеї. Значну увагу приділяв охороні природи, особливо "захисним ділянкам" степу в маєтку "Асканія-Нова", вивчав їх з 1902 року.
3 1918 року Й.К.  Пачоський  професор ботаніки Херсонського політехнічного інституту, з 1922  завідуючий ботанічним відділом науково-степової станції державного заповідника "Чаплі" (тепер Асканія-Нова). Протягом 1887-1923 років як натураліст Пачоський Й.К. обстежив увесь південь Європейської частини Росії від Дунаю до Кавказу. Описав 16 нових видів квіткових рослин. 3 1923 року вчений проживав в Польщі, де працював директором Біловезької Пущі, а з 1925 року  на кафедрі в Познанському університеті, з яким пов'язане його подальше життя. Пачоський Йосип Конрадович помер 14 лютого 1942 року. Сьогодні найбільш цінною частиною Херсонського краєзнавчого музею є колекція птахів південої України, зібрана вченим, його великий гербарій та наукові праці. Вхід