Жовтнева площа. Коротка довідка
Жовтнева площа розташована в Суворовському районі м. Херсона біля виходу проспекта Ушакова до берега Дніпра. Площа утворилась у другій половині XIX ст. Відомо, що вже у 1874 році вона мала назву Одеська. Сучасну назву Жовтнева площа отримала у 1967 році.
На початку ХХ ст. у центрі площі знаходилась невелика кам'яна будівля - кухня та дерев'яний барак, де жили робітники порту; східніше розташовувався пивоварний завод, а поряд з ним - "машинне відділення водопроводу".
Водопровід у місті Херсоні був прокладений у 1887 році за рахунок коштів місцевого багача Пастухова. У 1895 році водопровідна мережа довжиною 24 версти забезпечувала 418 будинків. У довоєнний час вона вже мала протяжність 70 км, а потім збільшилась у 15 разів. Управління водопровідно-каналізаційного господарства розташовується зараз у будинку №9.
На прибрежній частині знаходилась міська пристань Херсонського порту. У 1902 році закінчилось спорудження судоходного каналу, який з'єднав порт з морем. І вже через три роки від пристані херсонського порту відходили суди в Антверпен, Берген, Венецію, Гамбург, Геную, Глазго, Константинопіль, Роттердам та інші порти. Основним товаром, який відправляли на судах, було зерно.
У безпосередньому сусідстві з нинішньою площею, на схід від неї, наприкінці XVIII-XIX ст.ст. знаходились еллінги Херсонської адміралтейської верфі - колиски Чорноморського флоту.На цьому місті у 1972 році було споруджено пам'ятник першим херсонським корабелам.
Пам'ятник першим корабелам в м.Херсоні
Фото сім'ї Тарасенко
У 1989 році за проектом архітектора В.Михайленка та інженера П.Фермана було побудовано готельний комплекс "Фрегат". Перед будівлею готелю розташована оригінально спланована площа з комплексом взаємопов'язаних між собою фонтанів та водопадів.
Готельний комплекс "Фрегат"
Фото М.С.Макарюка, 2010 рік
Джерела для вивчення:
1. Костюк Л. Херсон. Улицы помнят: путеводитель / Людмила Костюк, Владимир Ракович, Израиль Ратнер. – Симф.: Таврия, 1987. – 112 с.: ил.
2. Пиворович В. Улицами старого Херсона / Виктор Пиворович, Сергей Дяченко. – Херсон, 2002. – 196 с.: ил.
3. Сухопаров С. Улицы Херсона. Очерки / Сергей Сухопаров. – Херсон: Издат. Дом «СЛАЖ», 2002. – 160 с.: ил.