ВИДАТНІ ПОСТАТІ ХЕРСОНЩИНИ
Радянська епоха (1917-1991 роки)
КУЛИК ІЛЛЯ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
[1924-1942] |
Кулик Ілля Олександрович народився 2 серпня 1924 року у місті Херсоні в родині робітника. У 1941 році закінчив 10 класів 27-ї середньої школи міста Херсона, потім був секретарем шкільної комсомольської організації, членом міськкому комсомолу.
У серпневі дні 1941 року, коли частини Червоної Армії відступали з Херсона, І.лля Кулик з невеликою групою товаришів по навчанню залишився на окупованій території з метою організації боротьби проти фашистських загарбників. Юнаки збирали зброю, боєприпаси і переправляли їх у схованку на лівий берег Дніпра.
У грудні 1941 року І.О. Кулик почав створювати підпільну молодіжну організацію «Патріот Батьківщини». Спочатку до неї увійшли найближчі друзі І.О. Кулика і товариші по школі, а потім у підпільну організацію були залучені і інші комсомольці.
У січні 1942 року на квартирі Іллі Кулика відбулися перші збори членів підпільної організації. На цих зборах юні підпільники дали клятву нещадно боротися проти німецько-фашистських загарбників. Учасники організації зібрали 2 ящики гранат, 15 ящиків толу, 9 гвинтівок і багато патронів.
Наприкінці червня 1942 року на нелегальних зборах було вирішено організувати друкарню і випускати антифашистські листівки. У вересні підпільники надрукували на машинці текст першої листівки і розповсюдили її серед населення, закликаючи людей до боротьби проти німецько-фашистських загарбників. З цього часу комсомольці-підпільники систематично поширювали листівки у всіх районах міста, а також у найближчих селах і на залізничній станції Снігурівка Миколаївської області.
І.О. Кулик і його товариші провели значну роботу по звільненню військовополонених. За час діяльності підпільної організації було звільнено близько 100 військовополонених - бійців і командирів Червоної Армії, частина їх була залучена до роботи в підпіллі. На цей час підпільна комсомольсько-молодіжна організація об'єднувала у своїх лавах близько 50 членів і близько 20 активістів.
Влітку і восени 1942 року молоді патріоти здійснили ряд диверсійних актів на залізничній ділянці Галаганівка-Снігурівка, на крекінг-заводі і в німецькому шпиталі. Підготовка і проведення диверсій звичайно обговорювалися на зборах основного складу організації. Переслідування поліції та гестапо не дали можливості здійснити багато намічених диверсій. Іллю Кулика двічі було заарештовано і обидва рази відважному підпільнику щастило втекти. 29 листопада 1942 року поліції оточили будинок, де переховувався Ілля Кулик. Захищаючись, він убив декількох з них, а потім, щоб живим не потрапити у руки фашистів, застрелився.
За героїзм та мужність, виявлені в боротьбі проти ворога, Іллі Кулику 8 травня 1965 року було присвоєно звання Героя Радянського Союзу посмертно. Ім’ям Кулика названо школу, де він навчався.та одну з вулиць міста. В парку ім. Ленінського комсомолу встановлено гранітне погруддя героя.