"Король бреветів" і херсонка Алла Галета
Алла Галета – херсонська спортсменка, єдина представниця Херсонської області у складі збірної України, яка брала участь у веломарафоні, що шанувальники велоспорту називають «король бреветів» (Париж-Брест-Париж).
Алла з самого дитинства полюбляла кататися на велосипеді: «Як усі дітлахи, каталась на дитячих велосипедах біля двору, але у мене завжди було бажання поїхати подалі, куди ніхто не їхав. Я виїжджаю у поганому настрої, засмучена, але потім стаю щасливішою. На машині ти цього не відчуєш. Велосипед дає мені відчуття щастя, свободи, легкості, але найперше – це зміцнення імунітету. Я не хворію».
Свій перший професійний велосипед Галета купила після закінчення школи. І вже перша поїздка була дистанцією у 50 кілометрів. Так вона об’їздила всю Херсонську область велосипедом, встановлюючи кожного року новий особистий рекорд. А потім були поїздки до Львова, Карпат, Вінниці, Житомира, Києва.
Розділяли спортивне захоплення Алли і її діти. Так, коли сину велосипедистки було 8, він уже їздив з мамою по 50 – 80 кілометрів: «Син зі мною їздив. Багато їздив. Зараз вже не хоче, як раніше. Моя молодша донька також їздить на велосипеді. Сподіваюсь, що коли вона підросте, теж зі мною буде їздити».
Алла Галета зазначала, що хоча Херсон зовсім не велосипедне місто і нема гарного дорожнього покриття, «але у нас дуже гарна область, тому я продовжую їздити. Є річки, поле. У нас є на що подивитись». Сильна духом і наполеглива у тренуваннях Алла не покинула спорт і після того, як у складі 4-х велосипедистів-спортсменів, їхавши на тренування за місто, потрапила у ДТП. Сама Алла не постраждала, проте загинула Олена Савченко, яка була у складі колони велосипедистів.
24 серпня, у День незалежності України, Алла Галета подолала бревет (організований заліковий велозаїзд на довгу дистанцію за правилами французького клубу AUDAX Club Parisien) відстанню 1200 км від Парижа до Бреста та назад. Цей веломарафон вважається найстарішою регулярною велогонкою і на даний час проходить кожні 4 роки. Аби проїхати дистанцію у 1200 кілометрів у рандоннерів є 90 годин.
Бревет – веломарафон, який проводиться за особливими правилами. Це кваліфікаційний марафонський шосейний заїзд. У терміна французьке походження: brevet у перекладі означає «диплом» або «посвідчення», що підтверджує проходження дистанції. Тому поняття «бреве» включає як велопробіг-кваліфікацію для участі безпосередньо у веломарафоні, так і сам документ, в якому ставляться позначки на контрольних пунктах дистанції, що передається потім до контролюючого органу (про нього трохи пізніше). Учасники бревету називаються рандоннерами – від фр. randonnée – довга прогулянка.
Збірна України на цих змаганнях була «королевою глядацьких симпатій». Французькі шанувальники велоспорту тепло вітали наших спортсменів на всіх етапах змагань.
По закінченню заїзду, Федерація велосипедного спорту Херсонської області повідомила: «Вона [Алла] їхала ці 1200 км, оточена підтримкою всіх інших спортсменів. Кожен сказав добре слово, просив передати українцям, що ми неймовірно сильна нація… Усі підходять і бажають Україні перемоги. Не у заїзді, у війні».