Бібліотеки Херсонської області

Протягом 255 днів російської окупації всіма методами знищувалася українська література в херсонських бібліотеках. Окупанти закривали нею вікна, щоб врятуватися від обстрілів, використовували як туалетний папір, розпалювали вогнища. Майже всі бібліотеки звільненої частини Херсонщини пограбовані. Окупанти викрали оргтехніку, а те, що їм було не потрібно зламали. Це меблі, стелажі та інше. Через постійні обстріли немає можливості провести інвентаризацію фондів, тому не можна визначити масштаби всіх втрат і руйнувань на звільнених територіях. З багатьма бібліотеками немає зв’язку з різних причин. 


Бериславський район Херсонської області

В Бериславській міській територіальній громаді повністю знищена Урожайненська та Зміївська бібліотеки, центральна бібліотека потребує ремонту підлоги, стелі, даху, заміни вікон. Заміни вікон потребують ще дві сільські бібліотеки. 

Сільська бібліотека Борозенської сільської територіальної громади знаходиться у місцевому Палаці культури, який росіяни теж використовували для свого перебування. «Зайшовши в бібліотеку після звільнення, я побачила розкидані книжки, гармидер, перекинуті меблі. Книжками закривалися вікна для захисту, як барикади, вони були пошматовані. Військові в кутках зробили вбиральню. Я для історії зробила фото бібліотеки після їх перебування, немає книжок про атовців. Під час окупації, коли доступ до бібліотеки був неможливим, ми з читачами організували обмін книжками по горизонталі – один від одного – з домашніх бібліотек», – розповідає Ірина Загребельна, завідувачка Борозенської сільської бібліотеки.

«На верхній поличці, посеред варварського хаосу і гармидеру, які залишили російські військові, я побачила, що непохитно стоїть шеститомник Тараса Шевченка. При близькому огляді виявилось, що перший і шостий – пошкоджені гострим предметом. Він вистояв – і ми вистоїмо», – каже завідувачка.

У Великоолександрівській селищній територіальній громаді 2 бібліотеки згоріли, в 11 книгозбірнях пошкоджені дах, стеля, вікна, стіни, двері.

У Високопільській селищній територіальній громаді Новопетрівська сільська бібліотека вигоріла до тла, Добрянська знищена, центральна бібліотека – зруйнована. 

Херсонський район Херсонської області

В Білозерській селищній територіальній громаді повністю неможливо на даний момент описати всі руйнування, які зазнала Білозерська бібліотека імені Петра Григоренка: вирвані двері в 12 кабінетах, зроблено 2 дірки в стіні для снайперів. Всі дроти до комп'ютерів, охоронної сигналізації, газової сигналізації розірвані. В стіні вирубані 2 проходи з бібліотеки до сусідньої установи. В коридорі та кабінетах зірваний лінолеум, поламані стільці, столи, стелажі, сейфи. 7 сільських бібліотек пограбовані та пошкоджені. 

В Чорнобаївській сільській територіальній громаді  Херсонського району зруйновані дві бібліотеки. У селі Благодатне російські військові понад 8 місяців жили в школі. Картина зазвичай подібна у всіх місцях, звідки йшли окупанти – безлад, забруднені та порвані книжки. Посад-Покровська сільська бібліотека Чорнобаївської сільської територіальної громади була повністю зруйнована через російські обстріли. До повномасштабної війни фонди книгозбірні налічували 13 тис екземплярів друкованих видань. Наразі більшість з них знищена. Поки що заклад не може функціонувати повноцінно, тому працює дистанційно, а також на базі Чорнобаївської бібліотеки. 

В Станіславській територіальній громаді 4 з 5 бібліотек зруйновані, Олександрівська бібліотека знищена повністю. З допису директора Станіславської публічної бібліотеки Олени Маляренко, який розміщено на Фейсбук-сторінці 24 листопада 2022 року: "Нема слів. Подорож до бібліотеки. Звісно, могло бути й гірше. Але книжковий фонд на 40 % знищений, колекція рушників майже втрачена, цілих - 4 вікна з 20. Насінння, бухлішко, використані ган...контрацептиви, зламані меблі - просто тупо зламані всі (ВСІ, КАРЛ!) стільці. Деякі вікна прострелені зсередини. Компів, DVD, обігрівачів, чайників і навіть дисків з фільмами й мультфільмами немає. І наших поробок - намиста, вишивок стрічками, торбинок, браслетів теж. Із хорошого - стеля ціла. Два рулона шпалерів із восьми - теж. Частково знайшла документацію - викопала з уламків і сміття..."  Як виглядала Станіславська публічна бібліотека - у фотозвіті Олени Маляренко, який датується 24 листопада 2022 роком.


Відновлення діяльності бібліотек районів Херсонської області

Після звільнення правобережжя  Херсонщини від російських загарбників  перед колективами бібліотек постало завдання  – відновлення книжкового фонду. Адже з  бібліотечних фондів Херсона та громад  окупаційна влада вилучала безпосередньо книжки про історичну пам’ять українського народу та національну свідомість, в багатьох приміщеннях бібліотек в громадах області розміщувалися російські військові, які грабували  і шкодили майно. 

Бериславський район Херсонської області

У 2023 році  Петропавлівська сільська бібліотека Новоолександрівської сільської територіальної громади стала одним з переможців акції "25 книжкoвих пoдарунків для 25 бібліoтек", яку проводила видавнича майстерня "YAR"(Київ). Мета цієї акції - поповнення книжкових фондів сільських бібліотек, які постраждали внаслідок російської агресії.

Зі слів головного редактора і директора Ярослава Карпця, до видавництва надійшов лист від однієї з сільських бібліотек: “Доброго дня, я бібліотекар Петропавлівської сільської бібліотеки — це Херсонська область. Бібліотека повністю зруйнована, тому хочу потихеньку відновлювати книжковий фонд.  До війни бібліотека працювала, тут збиралися і дорослі, і діти. І не тільки, щоб почитати чи взяти книжки, а й з користю провести час. Працював гурток “Натхнення" — це було єдине місце в селі, де можна було зібратися. Тут проводили різні заходи, літературні вечори, книжкові виставки. У нас був застарілий книжковий фонд, але все одно кожен для себе знаходив щось цікаве. 24 серпня 2022 року бібліотека була повністю зруйнована — прилетіли ракети, а потім зруйнували школу і магазини. Надія Рябчук”. У подарунковому комплекті видавництво включило 17 книг, які вже отримали бібліотекарі. 

Відновлення роботи Борозенської сільської бібліотеки  після деокупації розпочалося з прибирання та заміни розбитих вибухами вікон, поповнення книжкового фонду. Так, в рамках благодійної ініціативи “Різниця Є» (яку започатковала блогерка Емма Антонюк разом з Книгарнею Є) було проведено захід і зібрано книжки для цієї бібліотеки. “10-го вересня, в неділю, у Книгарні Є на вулиці Лисенка, 3 ми з літературною критикинею Богданою Романцовою влаштуємо драйвову публічну бесіду. Замість плати за вхід ви маєте придбати по дві книжки для Борозенської бібліотеки. Якщо не можете прийти до книгарні, купуйте дві книжки на сайті Книгарні Є і вони зі складу рушать до бібліотеки в деокуповане Борозенське. А трохи згодом ви отримаєте закрите посилання на запис нашої з Богданою бесіди”, – прокоментувала блогерка Емма Антонюк.

Кияни підтримали активно збір книжок для села на Бериславщині. «Передали до бібліотеки завдяки цій акції 542 книги. Нам почали присилати книги й люди, які хотіли просто допомогти. Нам почали надходити посилки з новими, нещодавно купленими, але вже прочитаними українськомовними книжками Напередодні нового року 22 книги, закуплені у видавництвах, передані ГО «Бібліотечна країна. Слідом за нашими публікаціями до бібліотеки масово пішли читачі, за книжками прийшла і молодь, побачивши на фотозвітах новинки», – розповідає завідувачка Борозенської сільської бібліотеки Ірина Загребельна. 

13 листопада 2023 року Великоолександрівська селищна бібліотека отримала першу партію книг: 247 примірників від благодійної ініціативи «Різниця Є», а вже 15 листопада - ще 899. «Різниця Є» – це благодійна ініціатива зі збору книжок для бібліотек деокупованих і прифронтових територій, яку проводить популярна блогерка Емма Антонюк спільно з Книгарнею «Є». 

Херсонський район Херсонської області

21 жовтня 2023 року офіційно відкрила свої двері для читачів відновлена сільська бібліотека у селі Олександрівка Станіславської сільської територіальної громади. Модульний будиночок, в якому наразі розміщується книгозбірня, надали представники релігійної громади Церкви Христа Спасителя (Херсон) Про це повідомила директорка закладу Світлана Пекалюк у Facebook: "Модульна бібліотека працює для всіх бажаючих. За цей час у нас з’явилося багато друзів, завдяки яким наш фонд майже щодня поповнюється літературою для читачів різного віку”. Олександрівській бібліотеці допомагають Церква Христа Спасителя і Тетяна Синя, відділення “Просвіти” у Січеславі та її голова Сергій Тютюнник.Також до благодійної справи долучилися письменники Альона Мовчан, Оксана Давидова, Василь Біднов, брати Капранови та ще багато інших митців, які зробили вагомий внесок у формування бібліотечного фонду.

При бібліотеці розпочав працювати клуб вихідного дня "Волошки", засідання якого проводить волонтерка бібліотеки, учениця 7 класу Хильченко Іванна. За цей час вже встигли провести чотири засідання: ознайомилися з декоративно-прикладним видом мистецтва - оригамі (виготовили лисичку), з осінніх листочків зробили жучків, навчилися малювати журавля, виготовили обереги - ляльки-мотанки для наших захисників. А ще малювали на тему "Моя майбутня Україна" та листівки-відповіді із побажаннями американським дітям.

У жовтні 2023 року команда громадської організації “PEN Ukraine” відвідала села Благодатне та Посад-Покровське Чорнобаївської сільської територіальної громади. Волонтери побували у закладах культури та бібліотеках і  передали сільським бібліотекам нові книжки. Літературно-волонтерську місію підтримав Міжнародний фонд “Відродження”.

Через обстріли та пожежі від книжкового фонду Посад-Покровської сільської бібліотеки не залишилося майже нічого. Хоча завідуюча змогла врятувати частину видань, але для повноцінного функціонування закладу цього замало. На сьогоднішній день проводиться робота з відновлення книжкового фонду. “Поки у нас немає приміщення, бібліотека функціонує в онлай-форматі. Збираємо українські книжки, особливо для дорослих читачів, щоб у найближчому майбутньому відновити роботу книгозбірні. Тож будемо дуже вдячні за допомогу”, – ділиться завідуюча КЗ “Посад-Покровська сільська бібліотека” Олена Демишева.

Книжковий фонд бібліотеки поповнюють благодійники з різних куточків України. Благодійну акцію організувала громадська організація PEN Ukraine. “Присилають, хто скільки може. Дехто – пару книжок, а дехто – десятками. Наразі вже отримали 355 екземплярів. Зокрема, це художні та публіцистичні книжки від видавничого дому “АДЕФ-Україна”, від “Книгарні Є”. Дуже приємно, що прислали нам 130 книжок від Броварського ліцею імені С. Олійника – учні назбирали. Передали також видання від журналістки Ольги Герасим’юк”, – ділиться пані Олена.

Поетка Альона Мовчан, яка перебувала в окупації, разом з митцями  Херсона під час зустрічі з жителями села Благодатного передала до бібліотечного фонду авторські книги. «Ми з херсонськими поетами та музикантами їздили деокупованими громадами області з програмою «Нездоланні». Щоб не їхати з порожніми руками, я брала з собою третю поетичну збірку «Нетипове» та дарувала представникам громад у бібліотеки. Після того, як села були в окупації російськими військовими, туди треба передавати книги… Бо ж стан бібліотек і закладів культури,  м’яко кажучи, – поганий. Ми були в Благодатному – село, що надихає. . Захід був біля школи, там дуже приємні люди й чудова атмосфера. Читали вірші та співали пісні між дерев у їхньому парку. Гляньте на фото, яка там атмосферна. Треба поповнювати фонди бібліотек на деокупованих територіях, хто як може… Знаю, що туди передають літературу… І я намагаюсь як можу підтримувати. Книгу «Окупація» теж передала до шкільної бібліотеки села Благодатне», – прокоментувала Альона Мовчан, херсонська поетка.

Так, 12 лютого 2024 року книгозбірня отримала від “Культурних сел України” цікаву добірку книжок. Це сучасна історична та етнознавча література, наприклад, “Кримськотатарські родини” Є. Генової, путівник по замкам та плацам України, монографія “Феномен Григорія Сковороди і сковородиністика на позвах часу” та інші публіцистичні та художні книги. 

14 лютого 2024 року, в Міжнародний день дарування книг ,до бібліотеки прибула "Валізка з книжками". Цей проект проводився командою Goethe-Instityt в Україні спільно з Німецькою бібліотечною асоціацією та Українським інститутом книги і його метою є підтримка деокупованих бібліотек та їх маленьких читачів. 

Використані джерела:

Білоус Світлана. У Києві в кав'ярні-книгарні "Рід" зібрали понад 140 нових книжок. Їх передадуть у бібліотеку села Миролюбівка Херсонської області [Електронний ресурс] // Суспільне. Херсон. – Електрон. дані.  ̶  Дата публікації 1.02.2024. - Режим доступу :https://suspilne.media/674992-ponad-140-novih-knizok-otrimae-biblioteka-z-sela-mirolubivka-hersonskoi-oblasti/?fbclid=IwAR3w2oXAX9FhePYrh7zbmUDZCjroC_oBjE7nvxyMHJlK_HZXJLDl1sL298Y. – Назва з екрану.

Вірлич Євгенія. Росія зруйнувала або знищила на Херсонщині 97 бібліотек [Електронний ресурс] // Район. Херсон. – Електрон. дані.  ̶  Дата публікації 30.09.2023. - Режим доступу : https://kherson.rayon.in.ua/news/637351-rosiya-zruynuvala-abo-znishchila-na-khersonshchini-97-bibliotek. – Назва з екрану.

Власенко Ганна. Вся Україна збирає книжки для бібліотек Херсона та області [Електронний ресурс] // Гривна. – Електрон. дані. – Дата публікації 15.03.2023. - Режим доступу : https://grivna.ua/life/vsya-ukrayina-zbirae-knizhki-dlya-bibliotek-hersona-ta-oblasti. – Назва з екрану.

Горлач Поліна. Через підрив росіянами Каховської ГЕС пошкоджено та знищено 10 бібліотек [Електронний ресурс] // Суспільне. Культура. – Електрон. дані. –Дата публікації 13.06.2023. -  Режим доступу : https://suspilne.media/culture/506170-cerez-pidriv-rosianami-kahovskoi-ges-poskodzeno-ta-zniseno-10-bibliotek. – Назва з екрану.

Гунько Оксана. Книжкові фонди сільських бібліотек Херсонщини поповнило київське видавництво  [Електронний ресурс] // Нова Каховка City. – Електрон. дані. – Дата публікації 09.02.2024. -Режим доступу :https://novakahovka.city/articles/342151/knizhkovi-fondi-silskih-bibliotek-hersonschini-popovnilo-kiivske-vidavnictvo?fbclid=IwAR3Hv3NjDfIZmlrGvpXrie0O-1N7oyZF7Ik5gBkHP9FeyZqSKnhtuBx-MYI . – Дата звернення 19.02.2024. - Назва з екрану.

На Херсонщині запрацювала мобільна бібліотека: у чому рішення [Електронний ресурс] // Рубрика : все по поличках. – Електрон. дані. – Дата публікації 23.10.2023. - Режим доступу : https://rubryka.com/2023/10/23/na-hersonshhyni-zapratsyuvala-mobilna-biblioteka-u-chomu-rishennya. – Назва з екрану.

Про модульну бібліотеку в с. Олександрівці Херсонського р-ну.

Свирида Наталя. В Олександрівці відкрили бібліотеку, розміщену у модульному будиночку [Електронний ресурс] // Bilozerka Info. – Електрон. дані. – Дата публікації  22.10.2023. -Режим доступу: https://bilozerka.info/v-oleksandrivczi-vidkryly-biblioteku-rozmishhenu-u-modulnomu-budynochku/. – Дата звернення 19.02.2024. - Назва з екрану.

Свирида Наталя. Волонтери привезли книжки для бібліотек у Посад-Покровському та Благодатному [Електронний ресурс] // Bilozerka Info. – Електрон. дані. – Дата публікації  30.10.2023. -Режим доступу: https://bilozerka.info/volontery-pryvezly-knyzhky-dlya-bibliotek-u-posad-pokrovskomu-ta-blagodatnomu/ . – Дата звернення 19.02.2024. - Назва з екрану.

Свирида Наталя. Олександрівська модульна бібліотека відзвітувала за перший місяць роботи  [Електронний ресурс] // Bilozerka Info. – Електрон. дані. – Дата публікації  23.11.2023. -Режим доступу: https://bilozerka.info/oleksandrivska-modulna-biblioteka-vidzvituvala-za-pershyj-misyacz-roboty/ . – Дата звернення 19.02.2024. - Назва з екрану.

Свирида Наталія. Посад-Покровській бібліотеці надсилають книжки зі всієї України [Електронний ресурс] // Bilozerka Info. – Електрон. дані. – Дата публікації  14.12.2023. -Режим доступу: https://bilozerka.info/posad-pokrovskij-biblioteczi-nadsylayut-knyzhky-zi-vsiyeyi-ukrayiny/. – Дата звернення 19.02.2024. - Назва з екрану.

Свирида Наталія. Український ПЕН та “Гончарівка” організували збір книжок для зруйнованих бібліотек Херсонщини [Електронний ресурс] // Bilozerka Info. – Електрон. дані. – Дата публікації  14.12.2023. - Режим доступу: https://bilozerka.info/ukrayinskyj-pen-ta-goncharivka-organizuvaly-zbir-knyzhok-dlya-zrujnovanyh-bibliotek-hersonshhyny/ . – Дата звернення 12.03.2023. - Назва з екрану.

Як на Херсонщині після окупації відновлюють бібліотечні фонди [Електронний ресурс] // Український південь. – Електрон. дані.  ̶  Дата публікації 19.03.2023. - Режим доступу : https://pivdenukraine.com.ua/2024/02/06/yak-na-xersonshhini-pislya-okupaci%D1%97-vidnovlyuyut-bibliotechni-fondi/?fbclid=IwAR2d2ZpRbHsBJeTeNsASB5E9CfNPQ4LwEtI4khx1CdJ0h2BZPOShyVgIB0s  . – Дата звернення 19.02.2024. - Назва з екрану.

Як пережили окупацію бібліотеки звільнених громад Херсонщини: фоторепортаж [Електронний ресурс] // Район. Херсон. – Електрон. дані.  ̶  Дата публікації 19.03.2023. - Режим доступу : https://kherson.rayon.in.ua/news/584335-yak-perezhili-okupatsiyu-biblioteki-zvilnenikh-gromad-khersonshchini-fotoreportazh. – Назва з екрану.

Календар подій

 12 3 456
7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
28293031