Гороженко Ганна Василівна

ГАННА ГОРОЖЕНКО

українська письменниця, авторка історичних романів,

журналістка-міжнародниця, телеведуча, 

кураторка проєкту з дослідження Українського бароко «Історія зі смаком» 

Сторінками біографії

«Херсон – це саме те місто, яке сниться мені в снах…»

Ганна Гороженко народилась 2 лютого 1982 року в місті Херсоні. В дитинстві переїхала з батьками до м. Києва, де навчалася в школі-інтернаті №20 і в середній школі №24.

Вищу освіту здобула в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка (1998–2004 рр.). Здобула освітній ступінь магістра міжнародної журналістики.

«Мої дідусь з бабусею жили на ХБК. І всі мої літні місяці – це було традиційне перебування в Херсоні. Херсон – це саме те місто, яке сниться мені в снах. Це найяскравіше місто мого дитинства», – розповідає письменниця.

Діяльність в царині журналістики

У 1999 році Ганна Гороженко почала працювати ведучою програм новин «Вікна», «Вікна у світ» на телеканалі СТБ. Вона висвітлювала захоплення заручників на Дубровці в Москві, «революцію троянд» в Грузії. У 2002 році журналістка створила документальний фільм «Дорога додому». Це стрічка про грузинсько-російську війну і відносини Грузії та України.

2003 року Г. Гороженко стала редактором ток-шоу «Дійові особи» на телеканалі «Інтер». Починаючи з січня 2004 року, працювала редактором і головою міжнародного відділу «5 каналу», який вона і створила, розвиваючи департамент міжнародної інформації в новинах. Також Ганна Гороженко – автор багатосерійного проєкту «Квиток у Європу», який розповідає про нових членів Європейського Союзу.

У Мінську під час висвітлення підготовки до президентських виборів в Білорусі в березні 2006 року журналістка була затримана у прямому ефірі. Вона розповіла, що її возили декілька годин лісами, погрожували, а потім у відділку завели карну справу. Завдяки втручанню міністра внутрішніх справ Ю. Луценка та міністра закордонних справ Б. Тарасюка, а також посла України в Білорусі В. Наливайченка Ганну Гороженко вдалося визволити.

2007 року журналістка почала працювати на телеканалі «Інтер» і стала спеціальним кореспондентом каналу в Лондоні (Велика Британія). Вона працювала в корпункті до 2012 року. 2014 року стала однією з організаторів протесту на телеканалі «Інтер» і виступила одною з авторок листа про цензуру на каналі. Потім перейшла на телеканал СТБ у програму «Вікна», де працювала до 2021 року. 

У 2019 році стала ведучою проєкту «Горизонти історії» про історію України, авторка проєкту «Шляхетні історії».

2022 року Ганна Гороженко заснувала проєкт з дослідження Українського бароко «Історія зі смаком». Цього ж року відбулись зйомки однойменного телепроєкту, в рамках якого організовуються виставки, лекції, виступи учасників проєкту – істориків, реконструкторів, танцівників історичного танцю, кравців історичних костюмів.

У вересні 2023 року відбулась виставка проєкту в місті Йорк в Merchant Taylor Hall (Велика Британія). У січні 2024 року відкрилась спільна виставка проєкту «Історія зі смаком» та Чернігівського історичного музею Тарновського в м. Чернігові.

Протягом 2022-2023 років Ганна Гороженко мешкала в Британії. Там вона запустила новий проєкт Ukrainian Brits (Українські британці) на підтримку України та збереження її спадщини. Про це Ганна Гороженко повідомила на своїй фейсбук-сторінці. Як розповіла Ганна Гороженко, «Українські британці» – проєкт, сторений у межах барокового «Історії зі смаком», що заснований на архівних матеріалах з реконструкціями. «Це відеопроєкт створений «на колінах» – одним моїм айпедом. Але я гадаю, що це краще, ніж не робити нічого», – говорить Ганна Гороженко.

«Опинившись за кордоном і подолавши різні країни Європи, і доїхавши аж до Британії – я помітила, як мало європейці знають про нас, нашу історію та культуру. У Франції, в Бержараку, я провела лекцію для місцевих мешканців – саме про зв’язки Франції та України, про нашу аристократичну спільну історію. Французи були подивовані такими іменами, як королева Марія Лещинська – те, що вона наполовину є українкою; близький до короля спецагент Григір Орлик; князь Сангушко – генерал-адьюдант Наполеона Бонапарта та інших неймовірних героїв нашого минулого. Далі на мене з моєю маленькою донечкою чекала Велика Британія. І я зрозуміла, що мушу розповісти і тут про зв’язки між нашими країнами. Так і створився освітній проєкт «Українські британці», – поділилася Ганна Гороженко.

Публікуючи відео ініціатори проєкту збирають донати на оцифровку музейних колекцій України та на вивчення взаємовпливів у костюмах Європи та наших земель.

Організатори проєкту планують також відзняти документальний проєкт «Гетьманші» – про трьох неймовірних жінок, пов’язаних з українськими гетьманами. Відтворені костюми після зйомок планують передати на експозицію в один із українських музеїв.

2023 року Ганна Гороженко працювала фрілансером журналістом на радіо BBC radio York в англомовній редакції.

На початку 2024 року повернулася в Україну.

Творчі здобутки

З 2019 року у видавництві «Фоліо» виходять історичні романи Ганни Гороженко. Всього письменниця видала сім книжок: «Кай, Грей та лісова фея» (2019 р., видавництво Саміт-книга) – дитяча література; «Воля Ізабелли» (2019 р.) про Ізабелу Любомирську (Чарторийську); «На вістрі» (2020 р.) – шпигунський детектив; «Лицарка Корони» (2020 р.) про Анну Сокольську; «У вогні плавильника. Срібло» (2021 р.); «У вогні плавильника. Золото» (2021 р.) про Анну Корецьку та Софію Ружинську; «Резидентка Її Величності» (2022 р.) про Анну Дольську.

"Цією книгою я хотіла показати, що українські князі та українська аристократія, яка походить з часів Київської Русі, - вона була впливова у Європі"

Перебуваючи у декретній відпустці Ганна Гороженко почала займатися історичними розвідками. Зацікавленість жіночими постатями минулого відобразилася у цікавих авантюрних романах з детально дослідженою історичною основою. Саме так і з’явився перший історичний роман письменниці «Воля Ізабелли», який розповідає про любов, політику, пристрасті та пригоди на українських землях у XVIII столітті. Центральним образом у творі постає русинська, тобто українська княгиня Ізабелла Любомирська з волинського роду Чарторийських. Це дуже заможна, реальна особистість, яку знала вся Європа. Сучасники називали її «Блакитною маркізою». Ця жінка не тільки диктувала моду в найбільшій державі Європи XVI-XVII століття, Речі Посполитій, але і була активною учасницею політичних ігор. Вона боронила землі волинських шляхетних родів завдяки різноманітним інтригам. Головні герої роману – монарх Станіслав Понятовський, авантюрист Джакомо Казанова, брат французького короля герцог Конде, генерал російських військ Олександр Суворов. Це все реальні персонажі, яких об’єднала одна жінка. Ізабелла Любомирська опиняється в центрі військового конфлікту, і найцікавіше – вона має розкрити загадку давньоримського артефакту – голки богині Кибели. Римляни свято вірили у те, що темна богиня має силу забезпечувати державність і процвітання. Та важливий символ – голка Кибели, здавалося, був утрачений назавжди. Герої дізнаються про те, що він опинився в руках польського шляхтича. Ця звістка стала початком полювання за магічним артефактом…

Початок ХХI сторіччя. Шпигуни, російська агентура, суміш реальних подій, історичних фактів та авторського домислу — це все про роман «На вістрі».
Головна героїня — спецкореспондентка українського каналу у Великій Британії Саша Іщук — біжить по лезу ножа. Вона вплутується в шпигунську гру, яка насправді виявляється не тільки спецоперацією: історія сягає глибини віків. Щоб розплутати таємницю і
віднайти міфічний кельтський аретфакт, таємничий спис Ґа Болга, Саша перетне кілька країн: Велику Британію, Лівію, Єгипет, Ізраїль, Францію.
Сплетіння історичних фактів і власне розслідування підтвердять, що історія українських земель щільно вплетена у вузол європейської цивілізації. Деякі з фактів справді дуже здивують читача.
Роман певною мірою є автобіографічним — авторка, журналістка-міжнародниця, була спецкором одного з українських телеканалів у Великій Британії і працювала в місцях, які описані у книзі. 

«Лицарка Корони» – це цілий «серіал на папері»…”

Другий роман письменниці було представлено в Музеї книги і друкарства України на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, а отже в антуражі будівель, які були зведені у модерні часи (пізнє Середньовіччя), і за участю реконструкторів – студії старовинного танцю «Джойссанс», які виступили в образах української шляхти. Історичний роман Ганни Гороженко «Лицарка корони» був віддрукований у червні 2020 року з тиражем 1000 примірників. Головна героїня твору – княгиня Анна Сокольська, українка XVI століття, жінка надзвичайної вдачі та сили волі.

«Ви уявіть собі, вона відбила армію короля, яка йшла проти неї. Це така Жанна Д’Арк і Міледі два в одному. Це буде серія книг про жінок-історичних персонажок саме доби Речі Посполитої. Це книга про жіночу дружбу. Це книга про Анну Сокольську княгиню. Тут три персонажки на ім’я Анна: це Анна Ягелонка – королева Речі Посполитої, остання з Ягелонів, і це Анна (я назвала її Гануся) Борзо-Багата – донька луцького єпископа. Це все реальні персонажки», – розказує Ганна Гороженко.

Під час написання роману авторка досить детально вивчала історію та побут українців, які проживали на території Речі Посполитої.

Книга «Лицарка Корони» – це роман про жінку, яка стала агенткою Церкви і полювала за королівськими грамотами. Вона зіткнулася у протистоянні з багатьма чоловіками. Це і впливові родичі, і шпигуни Московії та короля Стефана Баторія. На її боці тільки брат та подруга. А ще в неї є таємниця, заради якої вона здатна на все.

Письменниця зазначає, що персонажем Анни Сокольської колись цікавилася й Леся Українка.

«Про Анну Сокольську, про головну героїню цієї книжки, хотіла написати Леся Українка. Вона збирала матеріал, аби написати про неї. Але, на жаль, Леся Українка померла, так і не довівши цю справу до кінця. Тож мені надзвичайно приємно, що все-таки про Анну Сокольську українці дізнаються. Це – надзвичайна жінка», – розповіла Ганна Гороженко.

За словами письменниці, роман написаний саме для того, щоб звернути увагу на непересічних героїв того часу.

«Так уже повелося, що українка в традиційних історичних романах – постать досить слабка, інколи знівечена чи принижена, яка більше тужить і чекає, аніж живе. Тому саме такі твори я, чесно кажучи, читаю неохоче, а то й не читаю... Але тут інше! Жінка-шпигунка, далекоглядна, розумна, войовнича, та, в яку закохуються, – Анна Сокольська – «Лицарка Корони...», – таким емоційним дописом поділилася після прочитання роману Ганни Гороженко одна із читачок.

«Лицарка Корони» – це, як пише ще одна читачка, – «цілий «серіал на папері» про жінку наприкінці XVI століття, яка стала агенткою Церкви, полює за королівськими грамотами, має справу з мереживними сукнями й з підступними чоловіками, які перешкоджають її роботі, і пише історію нашої землі. А ще є таємниця – куди ж без неї, – що її пані Сокольська-Бардзобагата заховала у старій каплиці...».

"Історія про таємницю, гроші, владу, суперництво, любов на тлі Києва XVII століття"

Роман-ділогія "У вогні плавильника" складається  з двох частин -  «Срібло» і «Золото». "У вогні плавильника. Срібло" - це оповідь про трьох сильних жінок, дві з яких були українськими княгинями і жили на Київщині та Житомирщині. Ця історія написана мною з реальних подій. Усі три жінки змагаються, однак не за чоловіка, а за владу, багатство та таємничу книгу" - розповідає авторка.  Йдеться мова про неймовірну, сильну пані Анну Корецьку, в дівоцтві Ходкевич. І її доля виявляє справжнє ставлення українців до Церкви і її справ. Анна Корецька була жінкою підприємливою, активною і рішучою. Вона не боялась ані Бога, ані чорта, ні церкви, ні короля. Але вона була людиною модерної доби та шукала свій шлях до Всевишнього і ця історія має продовження...

Історія про таємницю, гроші, владу, суперництво, любов на тлі Києва XVII століття. Історія про жінку, українську-русинську княгиню Анну Корецьку, про її протистояння із іншою українською княгинею Софією Ружинською. Про їх жадання влади. 

У 2022 році з-під пера письменниці вийшов новий роман – «Резидентка Її Величності». Це перша книга з дилогії про княгиню Анну Вишневецьку-Дольську, українку неймовірної долі. Вона обожнювала пристрасті та політику і визначила долю країни. Роман розповідає про молодість Анни Вишневецької та її оточення. Події відбуваються у другій половині XVII століття з їх авантюрним духом, бароковим стилем життя і політичними перипетіями. Читачі зможуть відкрити для себе чимало нового про роль українців і українських земель в тогочасній Європі. Роман створювався на основі життєписів відомих жінок Речі Посполитої, які стали прототипами образу головної героїні. Книга написана на історичному матеріалі, як інші романи Ганни Гороженко про неймовірні долі українських княгинь. 

Використані джерела

Воротна Ірина. Відома письменниця презентувала роман про княгиню Анну Сокольську / Ірина Воротна // Район. Рожище. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://rozhyshche.rayon.in.ua/news/268646-vidoma-pismennitsia-prezentuvala-romanu-pro-kniaginiu-annu-sokolsku. – Назва з екрану. – Дата публікації : 29.06.2020. – Дата перегляду : 16.01.2024.

Про нову книгу Г. Гороженко «Лицарка Корони».

Ганна Гороженко. Врятувати українське бароко [Електронний ресурс] // Українська правда – Електрон. дані. – Режим доступу:
https://life.pravda.com.ua/columns/2023/01/24/252510/  – Назва з екрану. – Дата публікації : 24.01.2024. – Дата перегляду : 01.02.2024.

Ганна Гороженко. ГЕТЬМАНШІ ХМЕЛЬНИЦЬКІ: неймовірні жінки козацької доби [Електронний ресурс] //Huxleў . – Електрон. дані. – Режим доступу: https://huxley.media/uk/getmanshi-hmelnicki-nejmovirni-zhinki-kozackoi-dobi/ .  – Назва з екрану. – Дата перегляду : 02.02.2024.

Ганна Гороженко. Лицарка Корони [Електронний ресурс] // Читомо : портал про культуру читання і мистецтво книговидання. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://chytomo.com/book/lytsarka-korony. – Назва з екрану. – Дата перегляду : 16.01.2024.

Ганна Гороженко, «Некороновані королеви» Київщини: Софія Ружинська та Анна Корецька [Електронний ресурс] //Район.Історія. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://50vidsotkiv.org.ua/nekoronovani-korolevy-kyyivshhyny-sofiya-ruzhynska-ta-anna-koretska/.  – Назва з екрану. – Дата перегляду : 02.02.2024.

Ганна Гороженко. Скорбота Покорщини: як Україна вбиває свою історію [Електронний ресурс] // Українська правда – Електрон. дані. – Режим доступу:
https://life.pravda.com.ua/culture/2023/02/28/253112/– Назва з екрану. – Дата публікації : 28.02.2023. – Дата перегляду : 01.02.2024.

Гороженко Анна Василівна [Електронний ресурс] // Вікіпедія : вільна енциклопедія. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%90%D0%BD%D0%BD%D0%B0_%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B0. – Назва з екрану. – Дата публікації : 15.01.2024. – Дата перегляду : 16.01.2024.

Гороженко Ганна: Персональна сторінка. - Режим доступу:  https://www.facebook.com/gorozhenko.anna?locale=ru_RU

"Життя тут, воно вирує": письменниця Анна Гороженко про повернення в Україну і життя в Англії [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=EX4HhIYStXE. – Назва з екрану. – Дата публікації : 12.12.2023. – Дата перегляду : 16.01.2024.

Ковальчук Надя. Ukrainian Brits: створили проєкт на підтримку України та збереження її історичної спадщини [Електронний ресурс] / Надя Ковальчук // Район. Культура. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://kultura.rayon.in.ua/news/534708-ukrainian-brits-stvorili-proekt-na-pidtrimku-ukraini-ta-zberezhennya-ii-istorichnoi-spadshchini. – Назва з екрану. – Дата публікації : 14.08.2022. – Дата перегляду : 16.01.2024.

"Лицарка корони" – Ганна Гороженко про свою нову книжку [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=ALCysv21-fY. – Назва з екрану. – Дата публікації : 18.06.2020. – Дата перегляду : 16.01.2024.

«Лицарка корони»: у херсонській Гончарівці презентували новий роман Ганни Гороженко [Електронний ресурс] // ТРК «Херсон Плюс». – Електрон. дані. – Режим доступу : https://khersontv.com/lytsarka-korony-u-khersonskij-honcharivtsi-prezentuvaly-novyj-roman-hanny-horozhenko. – Назва з екрану. – Дата публікації : 13.08.2020. – Дата перегляду : 16.01.2024.

Мене заарештували в прямому ефірі: Історія журналістки Анни Гороженко [Електронний ресурс] // YouTube. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=iSqpoP4TngM. – Назва з екрану. – Дата публікації : 28.09.2022. – Дата перегляду : 16.01.2024.

Піцан Світлана. "Лицарка корони": письменниця Ганна Гороженко презентувала у Херсоні свою нову книгу [Електронний ресурс] / Світлана Піцан // Суспільне Новини. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/54978-licarka-koroni-pismennica-ganna-gorozenko-prezentuvala-u-hersoni-svou-novu-knigu. – Назва з екрану. – Дата публікації : 12.08.2020. – Дата перегляду : 16.01.2024.

Стельмашевська Ольга. Про роль української шляхти в XVI столітті / Ольга Стельмашевська // День. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://day.kyiv.ua/article/ukrayintsi-chytayte/pro-rol-ukrayinskoyi-shlyakhty-v-xvi-stolitti. – Назва з екрану. – Дата публікації : 29.07.2020. – Дата перегляду : 16.01.2024.

Стельмашевська Ольга. Телеісторія зі смаком або Барокові українці в телесеріалі «Історія зі смаком» / Ольга Стельмашевська // День. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://day.kyiv.ua/article/kultura/teleistoriya-zi-smakom . – Назва з екрану. – Дата публікації : 01.11.2021. – Дата перегляду : 02.02.2024.

Харківське видавництво «Фоліо» видало історично-пригодницький роман Ганни Гороженко «Лицарка Корони».

Календар подій

      1
234 5 678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031