«Херсонщина: час, події, люди…»
СТЕПИ Степи таврійські – як саме життя,
Леонід Куліш |
17 березня 2009 року в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара відбулась урочиста презентація загального краєзнавчого Інтернет-проекту «Херсонщина: час, події, люди…», що стартував на сайті бібліотеки з нагоди 65-тиріччя з часу утворення Херсонської області.
Завдання проекту: надати користувацькій аудиторії, зокрема віддаленим користувачам, можливість оперативного доступу до різнобічної за формою і змістом краєзнавчої інформації про різні аспекти минулого та сьогодення Таврійського краю.
На сьогоднішній день складова частина Інтернет-проекту «Херсонщина: час, події, люди…» містить тематичні міні-проекти:
– «Видатні постаті Херсонщини»: з Херсонщиною пов’язані життя та діяльність багатьох відомих людей – державних, політичних та громадських діячів, науковців, письменників, поетів, представників мистецтва та культури. Одні народились тут, інші внесли великий вклад у розвиток Херсона та області, дехто перебував на Херсонщині лише деякий час.
Уся база даних розділена на хронологічні періоди, в залежності від року народження особистості: Давні часи (до 1917 року), період з 1917 по 1991 р) та Період незалежності (після 1991 року). Шукати матеріал про особистість можна, визначившись з роками народження, або скориставшись «Загальним переліком персоналій». Текстові довідки супроводжуються багатими фотоматеріалами, більшість з яких публікуються вперше. Своєрідним фотолітописом є головні сторінки представлених періодів, що відображують життя Херсонщини.
На сьогоднішній день цей розділ проекту нараховує вже більше 150 особистостей та містить понад 700 фотоматеріалів.
Щоб краще зрозуміти видатну особистість, простої біографічної довідки недостатньо. Тому і актуальне створення розширених особистих сторінок персоналій, які будуть містити різноманітні повнотекстові та навіть мультимедійні матеріали. Прикладом на сьогодні є сторінки, присвячені засновнику м.Херсона Г.О.Потьомкіну; херсонському поету та письменнику, Заслуженому діячу мистецтв М.І.Братану; поету та художнику, лауреату літературної премії ім. Т.Шевченка А.І.Кичинському.
- «Вони керували Херсонщиною»: містить матеріали про перших осіб Херсонщини, починаючи з кінця XVIII століття і до сьогодення.
- "Почесні громадяни міста Херсона":
– «Символіка Херсонщини»: на сьогоднішній день жодне електронне джерело, навіть офіційне, не містить вичерпної інформації про символіку краю. Наша мета – представити не тільки символіку Херсонської області, м. Херсона, а й кожного окремого району чи міста.
– "Літопис населенних пунктів Херсонщини": це унікальний міні-проект, мета якого - представити інформацію про кожне село або селище Херсонської області.
– «Пам’ятні місця Херсону та області»: свідками історії краю, окрім архівних документів, є історичні місця та пам’ятки: пам’ятки архітектури, монументального мистецтва та археологічні пам’ятки на Херсонщині.
– «Вулицями Херсону»: не тільки краєзнавцям, але й кожному пересічному херсонцю цікаво буде порівняти історичний та сучасний вигляд вулиць рідного міста. Користувачі можуть здійснити віртуальну прогулянку по старовинній частині міста Херсона: переглянути фотографії початку ХХ ст. та поглянути на сучасний вигляд будівель, ознайомитися з історичними довідками та дізнатися цікаві факти з історії окремих вулиць.
- «Просвітницький рух на Херсонщині»: наприкінці XIX століття на Херсонщині виникають осередки української культури: «Українська хата», громадсько-політичне об’єднання «Просвіта». Саме діяльності цих товариств у херсонському краї присвячено даний міні-проект.
– «Літературна сторінка»: передбачає створення окремих проектів про відомих українських письменників, життя та творчість яких тісно пов’язані з краєм. В них буде подано комплексну інформацію: біографічні відомості, повну бібліографію, фотоматеріали, літературно-критичні статті, тексти вибраних творів тощо. З 2008 року в рамках «Літературної сторінки» діє міні-проект «Гончар і Херсонщина», започаткований в знак пам’яті видатного митця; у 2011 році створено міні--проект "Авангард на Херсонщині". Познайомитись з книгами херсонських письменників можна, завітавши на міні-проект "Повнотекстові видання місцевих авторів" (краєзнавча бібліотека).
– «Херсонщина в мемуарах та спогадах її мешканців»: спогади очевидців та учасників історичних подій завжди є підтвердженням офіційних публікацій, наукових досліджень, тематичних нарисів тощо. На даний час розміщено окремі матеріали з фонду краєзнавчого відділу: рукопис Б.Є.Вадона "Гибель французів у радянській Росії", спогади О.Ю.Пошви, листи Ю.В.Шумського, Б.А.Лавреньова, С.М.Сумного, С.В.Сергєєва. Плануються подальші публікації та залучення користувачів сайту до обговорення згаданих в них проблем.
- «Зупинені миттєвості життя» - це своєрідний фотолітопис нашого краю, у якому розміщуватимуться фото з сімейних архівів (з коротким описом), що ілюструють важливі події з життя Херсонщини різних років. На сьогоднішній день представлені фотографії з 8 сімейних архівів. Пошук здійснюється за тегами або переліком сімейних архівів.
- "Листи з війни" - представлені різноманітні за змістом матеріали про події на території Херсонщині в роки Великої Вітчизняної війни. Особливістю міні-проекту є колекція справжніх листів з війни, зібрана М.А. Ємельяновим і рукопис "Окупація Херсона" учасника тих подій Б.Є. Вадона.
– «Такою Херсонщину бачив світ (поштові листівки, конверти, марки та значки)»: більшість представлених матеріалів взяті з особистої колекції херсонського книголюба, колекціонера та мецената, ветерана Великої Вітчизняної війни Ємельянова Михайла Андрійовича.
– «Краєвиди Херсонщини»: завдяки мережі Інтернет представляємо світу краєвиди сучасної Херсонщини. Кожний мешканець планети матиме змогу помилуватися її унікальною природою та миттєвостями життя, зупиненими фотохудожником.
Інтернет-проект – це динамічна форма, що передбачає постійний розвиток й поповнення. Саме тому започатковуються нові міні-проекти та рубрики, які, вважаємо, будуть цікаві для наших віддалених користувачів.
Автори загального краєзнавчого Інтернет-проекту «Херсонщина: час, події, люди» завідуючий відділом краєзнавства Токовило О.В, головний бібліограф відділу Мокрицька Г.П. та завідуючий сектором «Інтернет-центр» Золотухіна О.С. запрошують до співпраці організації та установи, а також усіх, хто володіє матеріалами з тематики проекту.
За більш детальною інформацією звертатися за тел. 42-43-19