Херсонщина у променях свободи і сонця
До другої річниці звільнення правобережної Херсонщини працівники відділу краєзнавства нашої Гончарівки у співпраці зі спеціалістами Херсонського міського центру професійного розвитку педагогічних працівників провели інформаційно-просвітницький захід «Херсонщина у променях свободи і сонця».
Разом з учасниками зустрічі говорили про перші спроби, підготовчу фазу, контрнаступ та хронологію звільнення правобережної Херсонщини, що було б неможливим без спротиву місцевих мешканців. Захоплювалися сміливістю поліцейського Владислава Пастухова, який з прапором у руках під час мирного мітингу в Херсоні застрибнув на ворожий БТР; херсонця Нісара Ахмада, який організував у себе в квартирі «домашнє виробництво» з пошиття синьо-жовтих стрічок; Андрія Андрющенка з позивним Художник, який з командою на парканах та стінах будівель залишав патріотичні гасла, аби морально підтримати містян. Говорили про мирний рух громадянського спротиву «Жовта стрічка».
Під час заходу передивилися відеосюжет про підпільну діяльність партизанів Херсонщини, які відіграли ключову роль у деокупації правобережжя. «Секретна зброя України ‒ це звичайні люди, які шпигують за російськими військами», – саме так писало американське видання The Wall Street Journal 2022 року.
Говорили про діяльність представників артспротиву та про те, що було їх проявом нескорення під час тимчасової окупації. Ознайомилися з символічною картиною «Непроханий гість» художника-наївіста Олександра Жуковського. Розглядали полотна Маргарити Болгар (Marka Royal) з артщоденника «Zаписки пані Sолодухи»: «Поїхати неможливо лишитись», «Пілот», «Посеред мальв», «Непривітна весна Каспера Х», «Накувала зозуля z-z-z», «Пасхальний мовив у Чорнобаївці».
Учасники зустрічі завітали віртуально і на моновиставу «Буде тобі, враже, так, як відьма скаже» за п’єсою херсонської письменниці Олени Маляренко «Протитанкова відьма», де головну роль зіграла королева херсонської сцени Олена Галл-Савальська.
Захоплювалися вишиваними роботами Олени Маляренко (за малюнками Марії Примаченко) та красою вишитих сорочок Інни Микуцької («Сорочка Перемоги», «Сорочка Визволення» та «Сорочка очікування»).
Були вражені сміливістю новокаховського стріт-арт-художника Максима Кільдерова, який в окупації розмалював розбитий ворожий БМП. «Так я міг протранслювати, що ми – українці – не здаємося!», – наголошував художник. Переглянули відеоролик руху «Жовта стрічка» про спротив та подвиг жителів Херсонщини, що закарбував у розписі вагону «Потягу до перемоги. Херсонщина» Максим Кільдеров.
З гордістю відтворювали у пам’яті хронологію деокупації населених пунктів Херсонщини, починаючи з 11 липня по 12 листопада 2022 року. Передивилися відеоматеріали зі звільненої Золотої Балки та Чорнобаївки.
Спогадами про звільнення правобережної Херсонщини з учасниками заходу поділився військовослужбовець 63-ї окремої механізованої бригади Микити Борисов. Всі присутні раділи щемливим моментам зустрічі місцевих жителів з українськими військовими у Херсоні.
Долучилися до «Кавунового флешмобу» херсонського художника та автора коміксів Володимира Рейнхарта, адже саме цей образ, давши життя безлічі мемів і дизайнерських знахідок, став символом незламності херсонців.
Правобережна Херсонщина відзначає другу річницю звільнення, проживаючи кожен день під нищівними ворожими атаками російських військових. Обстріляна, зранена, закривавлена… Та нескорена, об’єднана спільною вірою у нашу Перемогу!