24-26 жовтня 2022 року - російські окупаційні війська пограбували Херсонський обласний краєзнавчий музей. До приходу "поціновувачів чужого майна" - росіян, у фондах Херсонського краєзнавчого налічувалось понад 173 000 експонатів (в експозиції — 10 000). Серед експонатів - одне з найкращих в Україні археологічних зібрань, в якому вік найстаріших знахідок більше 7 тис. років; колекція монет античних міст Північного Причорномор'я, великий комплекс зразків холодної і вогнепальної зброї ХVІ—ХХ ст., колекція мисливських рушниць XVIII—ХІХ ст., зібрання порцеляни та антикварних меблів. Також в музеї зберігалася унікальна колекція лапідарних пам'яток з Музею старожитностей Понту Скіфського. Цінності музею росіяни вивозили 70 вантажівками! Серед украденого – старовинна зброя, золото, медалі, вироби з дорогоцінних металів, нагороди Вермахту...Колекція природничої історії місцевості з експозиціями тварин, які мешкають у цьому регіоні, залишилася майже недоторканою. Експонати радянських часів також здебільшого збереглися, окрім деяких бойових медалей та гармат.
Херсонський обласний краєзнавчий музей




Перший крок, який мало зробити керівництво музею для збереження експозиції – це демонтаж чинних виставок, каже спеціаліст відділу моніторингу ситуації на окупованих територіях Міністерства культури та інформполітики Сергій Немцев. "Мали бути демонтовані експозиції, речі мали бути зосереджені в фондосховищі. Це б явно убезпечило їх від такого мародерства. Коли ви приходите в музей, апріорі найкращі речі стоять у вітринах. Ну і все. Але цього не було зроблено, тому ми, на жаль, втратили експозицію", — повідомив Сергій Немцев. Директорка музею Тетяна Братченко пішла на співпрацю з окупаційною адміністрацією, продовжувала керувати музеєм й організовувала тематичні виставки на підтримку РФ. 25 жовтня 2022 року Служба безпеки України оголосила їй підозру у колабораціонізмі. Слідство вважає, що вона публічно підтримала окупацію і заперечувала відповідальність РФ за вторгнення в Україну.
За словами Сергія Немцева, відновити вкрадені росіянами історичні пам'ятки Україна зможе завдяки механізму світової реституції, тобто йдеться про повернення або відновлення матеріальних цінностей. Але це тривалий і складний процес.
Інтернет-джерела:
Бушко Д. «Вони вкрали українську душу»: росіяни спустошили херсонські музеї [Електронний ресурс] /Дар'я Бушко. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://hromadske.ua/posts/voni-vkrali-ukrayinsku-dushu-rosiyani-spustoshili-hersonski-muzeyi . - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.
Закревська С. Окупанти пограбували краєзнавчий музей у Херсоні: кадри наслідків "русского мира" Електронний ресурс]. – Електр. текстові дані /Софія Закревська. – Режим доступу: https://news.obozrevatel.com/ukr/society/okupanti-pograbuvali-kraeznavchij-muzej-u-hersoni-kadri-naslidkiv-russkogo-mira.htm . - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.
Поліщук М. Колекція унікальних знахідок. Історія пограбованого росіянами Херсонського краєзнавчого музею [Електронний ресурс] /Марина Поліщук. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://grivna.ua/publikatsii/kolekciya-unikalnih-znahidok-istoriya-pograbovanogo-rosiyanami-hersonskogo-kraeznavchogo-muzeyu. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.
Росіяни при втечі вкрали всю виставкову експозицію з Херсонського краєзнавчого музею. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/322452-rosiani-pri-vteci-vkrali-vsu-vistavkovu-ekspoziciu-z-hersonskogo-kraeznavcogo-muzeu/. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.
Як виглядає розграбований росіянами краєзнавчий музей у Херсоні. Фоторепортаж [Електронний ресурс]. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://vgoru.org/post/yak-viglyadaye-pograbovanij-rosiyanami-hersonskij-krayeznavchij-muzej-fotoreportazh. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.