Херсонський обласний краєзнавчий музей

24-26 жовтня 2022 року - російські окупаційні війська пограбували Херсонський обласний краєзнавчий музей. До приходу "поціновувачів чужого майна" - росіян, у фондах Херсонського краєзнавчого налічувалось понад 173 000 експонатів (в експозиції — 10 000). Серед експонатів - одне з найкращих в Україні археологічних зібрань, в якому вік найстаріших знахідок більше 7 тис. років; колекція монет античних міст Північного Причорномор'я, великий комплекс зразків холодної і вогнепальної зброї ХVІ—ХХ ст., колекція мисливських рушниць XVIII—ХІХ ст., зібрання порцеляни та антикварних меблів. Також в музеї зберігалася унікальна колекція лапідарних пам'яток з Музею старожитностей Понту Скіфського. Цінності музею росіяни вивозили 70 вантажівками! Серед украденого – старовинна зброя, золото, медалі, вироби з дорогоцінних металів, нагороди Вермахту...Колекція природничої історії місцевості з експозиціями тварин, які мешкають у цьому регіоні, залишилася майже недоторканою. Експонати радянських часів також здебільшого збереглися, окрім деяких бойових медалей та гармат. 

Перший крок, який мало зробити керівництво музею для збереження експозиції – це демонтаж чинних виставок, каже спеціаліст відділу моніторингу ситуації на окупованих територіях Міністерства культури та інформполітики Сергій Немцев. "Мали бути демонтовані експозиції, речі мали бути зосереджені в фондосховищі. Це б явно убезпечило їх від такого мародерства. Коли ви приходите в музей, апріорі найкращі речі стоять у вітринах. Ну і все. Але цього не було зроблено, тому ми, на жаль, втратили експозицію", — повідомив Сергій Немцев. Директорка музею Тетяна Братченко пішла  на співпрацю з окупаційною адміністрацією, продовжувала керувати музеєм й організовувала тематичні виставки на підтримку РФ. 25 жовтня 2022 року Служба безпеки України оголосила їй підозру у колабораціонізмі. Слідство вважає, що вона публічно підтримала окупацію і заперечувала відповідальність РФ за вторгнення в Україну.
За словами Сергія Немцева, відновити вкрадені росіянами історичні пам'ятки Україна зможе завдяки механізму світової реституції, тобто йдеться про повернення або відновлення матеріальних цінностей. Але це тривалий і складний процес.

Інтернет-джерела:

Бушко Д. «Вони вкрали українську душу»: росіяни спустошили херсонські музеї [Електронний ресурс] /Дар'я Бушко. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://hromadske.ua/posts/voni-vkrali-ukrayinsku-dushu-rosiyani-spustoshili-hersonski-muzeyi . - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Закревська С. Окупанти пограбували краєзнавчий музей у Херсоні: кадри наслідків "русского мира" Електронний ресурс]. – Електр. текстові дані /Софія Закревська. – Режим доступу: https://news.obozrevatel.com/ukr/society/okupanti-pograbuvali-kraeznavchij-muzej-u-hersoni-kadri-naslidkiv-russkogo-mira.htm . - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Поліщук М. Колекція унікальних знахідок. Історія пограбованого росіянами Херсонського краєзнавчого музею  [Електронний ресурс] /Марина Поліщук. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://grivna.ua/publikatsii/kolekciya-unikalnih-znahidok-istoriya-pograbovanogo-rosiyanami-hersonskogo-kraeznavchogo-muzeyu. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Росіяни при втечі вкрали всю виставкову експозицію з Херсонського краєзнавчого музею. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/322452-rosiani-pri-vteci-vkrali-vsu-vistavkovu-ekspoziciu-z-hersonskogo-kraeznavcogo-muzeu/. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Як виглядає розграбований росіянами краєзнавчий музей у Херсоні. Фоторепортаж [Електронний ресурс]. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://vgoru.org/post/yak-viglyadaye-pograbovanij-rosiyanami-hersonskij-krayeznavchij-muzej-fotoreportazh. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Календар подій

  1 23456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930