Книга «Сни про Херсон» Артема Петрика
Навіть коли тисяча снарядів і мільйон куль випущено
в людину, – вона не помре, якщо не настала її година
прощання з сонцем.
Артем Петрик

Артем Петрик. Фото: вебсайт «Суспільне Херсон»
У 2023 році у видавництві «Фоліо» (серія «Фронтир») побачила світ книга «Сни про Херсон» Артема Петрика, кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Інституту історії та археології Балтійського регіону (Клайпедський університет, Литва). Це збірка щоденникових оповідей, народжених у реаліях тимчасової окупації рідного міста у 2022 році. Автор описав події, свідком яких був особисто, та історії інших херсонців, які пройшли крізь темряву і відчай, не втративши людяності.
Так сталося, що Артем напередодні повномасштабного вторгнення росії приїхав до батьків у Херсон. Штурм, окупація протягом 8 місяців і 10 днів, обстріли вже звільненого міста – це все автор бачив на власні очі і переживав разом з херсонцями.
«Змушений був постійно змінювати місцеперебування, конспіруватись. Я думаю, що це доля не тільки моя, це доля всіх проукраїнських активістів, які перебували у Херсоні на момент початку вторгнення. Тим більше людей, які мали стосунок до західних інституцій. Тому, що ми знаємо, всіх: і журналістів, і істориків вони відносили до категорії пропагандистів. Вони живуть у своїй парадигмі, їм важко уявити, що можуть бути незалежні дослідження, в їх розумінні це все пропаганда», – розповів Артем Петрик в інтерв’ю регіональному телеканалу «Суспільне Херсон».
«Сни про Херсон» – це літературне свідчення та хроніка подій окупації. Книга охоплює період з весни 2022 року і до визволення Херсона. Її тексти зібрані у формі емоційно вивірених щоденникових заміток, де переплетені особисті переживання, голос міста та історії інших мешканців. В основу видання покладено записи в щоденнику, який автор вів під час окупації, звільнення міста та перших тижнів потому. Оповідь ведеться від першої особи, але постійно надається слово й іншим: тим, хто чинив опір, рятував, виживав, втрачав і знаходив надію. Збережено також стилістику й емоційний антураж, властивий першоджерелу.
Із книги «Сни про Херсон»: «Немає в тобі величі старого Києва, скромняга, куди тобі до гонористої слави шабельного дзвону козацьких полків. У тебе інше є, Херсоне. Ти в годину лютих випробувань зберіг у собі таємну, підпільну Україну. Твій спротив весь світ побачив. Ти заплатив люту ціну, щоб бути тут. Місто… Немає в тобі зірок, зіркою сам став…».
Серед тематичних ліній книги:
- перші дні окупації, штурм і шок;
- життя під терором, вибір бути чи не бути волонтером;
- історії підпілля, боротьби, спротиву;
- псевдореферендум як фальсифікована вистава;
- інтимні щоденники й листи, які ніколи не дійдуть до адресата.
«Там кілька десятків оповідань здебільшого на основі щоденника, який я вів, починаючи з березня. Це були якісь нотатки, які я вів на тому, що тільки можна: від записників до обривків газет. І писалось це і на горищах, і в підвалах, і посеред степу, і таке було. І лише восени вдалось зробити компіляцію, все літературно оформити. Там історії передсмертних листів дівчини, адресованих хлопцю, з яким розлучилась декілька років тому, і в момент страху писала саме йому. Але отримати він їх не міг, бо вона відправляла їх на стару електронну адресу», – ділиться автор книги.
Загибель цієї дівчини під обстрілом стала символом тих, кого війна забрала раптово і безповоротно.
Петрик не романтизує, не впадає у риторику. Він говорить прямо: про вуличні обшуки, приниження, страх і тиск. У журналістських матеріалах, що аналізують його книгу, згадується й опис так званої кастової системи серед окупантів, зокрема, що «деенерівці» вважалися нижчими за кадирівців. Так само наводиться приклад, що навіть звичайний вихід із дому в синьо-жовтій куртці у ті дні прирівнювався до волонтерського подвигу.
Херсон бачив колони техніки Z, знищення української символіки, спалення українських книжок та розвішування російських прапорів якимись завезеними загонами гітлер'югенд (молодіжна нацистська воєнізована організація).
Кандидат історичних наук міг передбачити дії російських окупантів. Із часів захоплення країн Балтії, Польщі, Угорщини, їхні методи не змінились.
«Вони копіювали радянські зразки, бо діяли по сталінських лекалах. Це стосувалось і реакції на мітинги й масових репресій, які відбувались в Херсоні, боротьби з активістами, пошуку підпільників, складів зі зброєю. Я прекрасно собі уявляв, що ворог не зупиниться перед жодною кров’ю, перед катуваннями, що власне Херсон і побачив. Але все місто було великим партизанським загоном. Всі якось намагались допомогти українській армії в силу своїх навичок, вмінь. І я не хочу, щоб склалась думка, що в Херсоні був великий рух саме колаборації. Вони безумовно були, як і усюди ці колаборанти, проте переважала саме українська сила», – згадує Артем.
Книга Артема Петрика про подвиг і малодушність, про спротив і розправу, про відчай та надію, про останні передсмертні листи та вільні сни в неволі, про тих, хто мріяв, але не дожив, і про тих, хто вижив усупереч безжальному кривавому часу, хто, попри терор окупантів та крики катівень, вірив у визволення і не здавався, не зрадив друзів і принципи – не зрадив Україну.
Херсон же у Петрика – це не лише географія. Це симптом національного досвіду, символ окупованої України, яка не здалася. Автор працює як хроніст і свідок – фіксує все, що може бути знищене забуттям. Його текст – це акт спротиву.
Із книги «Сни про Херсон»
Видання не виголошує патетичних закликів. Воно нагадує: війна – це не тільки фронт. Це також тиша під час комендантської години, це зниклі сусіди, це діти, які малюють танки на асфальті.
Артем Петрик дозволяє собі небагато емоцій, але саме ця стриманість робить «Сни про Херсон» книгою, яка проникає вглиб. Вона не залишає місця ілюзіям, не дає шансів на втечу. Вона про те, що пам’ять мусить жити.
Фото: Facebook. Артем Петрик
За мотивами книжки український актор та режисер Ахтем Сеїтаблаєв створив виставу «Листи без відповіді», прем’єра якої відбулась 8 червня 2023 року в Посольстві Литовської Республіки в Україні. Участь у перформансі взяли українські актори театру на Подолі – Катерина Шенфельд та Роб Фельдман.
Це ще один доказ: текст Петрика не залишає байдужими. Його голос – голос міста.
«Сни про Херсон» – це не просто мемуари. Це лаконічний літопис сучасної української трагедії. Це запрошення пам’ятати.
У своєму дописі у мережі «Facebook» за 15 квітня 2025 р. Артем Петрик розповів історію про те, як у херсонському підвалі до нього підійшла жінка, яка, начебто сто років знайомі, впізнала його. Вона дістала з сумки стос книжок і попросила підписати для своїх. Вона сказала: «Ви ж свій. То так і підпишіть своїм…».
За період окупації всі херсонці дійсно стали своїми. Кожен вірив у звільнення, не втрачав надії, допомагав один одному.
Інтернет-джерела
1. Загребельний Володимир. «Ми заздрили птахам, які летять на вільну Україну», – Артем Петрик [Електронний ресурс] / Володимир Загребельний, Олександр Беккер // Армія Inform : [онлайн-медіа М-ва оборони України]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://armyinform.com.ua/2023/03/23/my-zazdryly-ptaham-yaki-letyat-na-vilnu-ukrayinu-artem-petryk/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 23.03.2023. – Дата перегляду : 10.07.2025.
2. Іванова Таміла. «Сни про Херсон». Щоденник історика, який він писав в окупації, став книгою [Електронний ресурс] / Таміла Іванова // Суспільне Херсон : [інформ. інтернет-вид.]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/kherson/371767-sni-pro-herson-sodennik-istorika-akij-vin-pisav-v-okupacii-stav-knigou/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 04.02.2023. – Дата перегляду : 06.07.2025.
3. Кирган Світлана. Вистава «Листи без відповіді» – маніфест Херсона до вільної України [Електронний ресурс] / Світлана Кирган // Армія Inform : [онлайн-медіа М-ва оборони України]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://armyinform.com.ua/2023/06/09/vystava-lysty-bez-vidpovidi-manifest-hersona-do-vilnoyi-ukrayiny/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 09.06.2023. – Дата перегляду : 10.07.2025.
4. Котелянець Ігор. Херсон звільняли як концтабір – український історик, очевидець подій [Електронний ресурс] : [подкаст] / Ігор Котелянець, Анастасія Багаліка // Громадське радіо : [новинно-інформ. мультимедійн. платформа]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://hromadske.radio/podcasts/freeourfamily/kherson-zvil-nialy-iak-kontstabir-ukrains-kyy-istoryk-ochevydets-podiy. – Назва з екрана. – Дата публікації : 18.02.2023. – Дата перегляду : 07.07.2025.
Розмова з А. Петриком.
Відеоматеріали
1. «Сни про Херсон» Артем Петрик. Буктрейлер [Електронний ресурс] : [відеоролик на каналі Херсон. обл. універс. наук. б-ки ім. Олеся Гончара] // YouTube : [інтернет-відеохостинг]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=U9uqHXwrrf0. – Назва з екрана. – Дата публікації : 03.04.2023. – Дата перегляду : 04.07.2025.
2. Херсонський кандидат історичних наук написав книгу «Сни про Херсон» [Електронний ресурс] : [репортаж на каналі Суспільне Херсон] // YouTube : [інтернет-відеохостинг]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=YAJ_dboTyY0. – Назва з екрана. – Дата публікації : 02.02.2023. – Дата перегляду : 04.07.2025.