Новоберислав
НОВОБЕРИСЛАВ
Рік заснування: 1839.
Географічна характеристика: розташоване в 3 км від районного центру та в 25 км від залізничної станції Козацьке. Площа: 34,856 км².
Рада, якій підпорядковується: Новобериславська сільська рада.
Історична довідка: Поселення було засноване генерал-губернатором Новоросійського краю графом М.С. Воронцовим за казенний рахунок і мало статус колонії, в якій оселилися переселенці з Млтави (сучасне місто Елгава у Латвії), а також з Віленської губернії (Литва).
На початку ХХ століття у селі з’явилися люди інших національностей, серед них найбільше українців.
Радянська влада була встановлена в селі у січні 1918 року.
У 1925-28 роках колоністи об'єднувалися в невеликі сільгоспартілі та товариства спільного обробітку землі. У 1929-30 роках всі артілі були об'єднані в колгосп "Вільний робітник". Під час голоду 1932 року багато мешканців села переселилися в Херсон, Одесу, Мелітополь.
23 серпня 1941 року Новоберислав був окупований німецькими військами. Друга світова війна буквально знищила єврейських колоністів у Новобериславі. У перші дні війни єврейські родини хотіли перебратися через дрімайлівську переправу на радянський берег, але потрапили в полон до німців. Їх розстріляли у рові біля балки Дрімайлівки. Зараз цей рів затоплений Каховським морем.
Загалом на фронтах Другої світової війни проти німецько-фашистських загарбників билося 75 жителів села, з них 36 — загинули смертю хоробрих, 44 — за мужність і героїзм нагороджені орденами і медалями. Звільнили населений пункт 11 березня 1944 року.
Після війни Новоберислав розбудувався на базі радгоспу «Виноградний» і став передмістям Берислава.
Сучасне життя: В селі функціонують: загальноосвітня школа, дитячий садок, бібліотека, будинок культури, фельдшерсько-акушерський пункт.
Пам'ятки історії, архітектури та культурної спадщини: церква Казанської Божої Матері УПЦ КП, пам’ятник на честь воїнів-односельців, які віддали своє життя за свободу та незалежність Батьківщини.
Використані джерела:
1. История городов и сел Украинской ССР [Текст] : в 26 т. [Т. ?]: Херсонская область / гл. редкол.: П. Т. Тронько; редкол. тома: А. Т. Мельников (пред.) [и др.]. - К. : Гл. ред. УСЭ, 1983. - С. 227.
2. Хроніка визволення Херсонщини. 26 жовтня 1943 - 12 квітня 1944 : зб. док. / упоряд.: І. Лопушинська, І. Сінкевич, О. І. Шинкаренко. - Херсон : Айлант, 2015. - С. 87.
3. Дідик Орест. Новоберислав / Орест Дідик // Маяк. - 2009.- №21 (23 трав.). – С. 6.
4. Левчук Ю. У Новоберислава славна історія / Ю. Левчук // Маяк. - 2013. - № 45 (9 листоп.). - С. 7.