Головна Етнографічні розвідки з Ольгою Іваненко Народне вбрання Південної України

Народне вбрання Південної України

Народний костюм був різноманітним і барвистим, подекуди були разючі відмінності між районами ба навіть сусідніми селами однієї губернії. Традиційно жіночий одяг складався з вишитої сорочки (тунікоподібної, поликової, або на кокетці). Додільна сорочка з домашнього або крамного полотна найчастіше вишивалася в нашому регіоні хрестиком синіми, жовтими, червоними та зрідка чорними нитками. Незшитий поясний одяг - дерги, запаски, плахти (з 19 століття побутувала зшита спідниця) також виготовлялися з домотканого, а згодом фабричного полотна, яку називали крамна тканина. У прохолодну погоду жінки та дівчата носили безрукавки, керсетки, юпки, бурки та інший наплічний одяг. Взували шкіряні чоботи, черевики. Влітку могли ходити босоніж чи у легкому взутті типу личаків або постолів. Дівчата заплітали волосся в коси, укладаючи їх навколо голови вінком та пов’язували бинду (вишита чи ткана кольорова стрічка). Вінки із паперових квітів, кольорового пір’я та стрічок носили переважно на свята. Жінки мали ховати своє волосся після заміжжя. Тому носили різні чіпці (очіпки), рушникоподібні головні убори (намітки, обруси), пізніше - хустки. Яскравим доповненням жіночого вбрання були прикраси – намисто, подекуди дукачі, сережки, каблучки.

Чоловічий костюм складався з сорочки з домотканого чи крамного полотна. Нашому регіону притаманний стоячий комірець сорочки зі шнурком. Сорочку заправляли в широкі або вузькі штани, підперезувалися домотканими поясами. Наплічним одягом слугували безрукавки, різноманітні свити, кожухи в холодну пору року. Головним убором служили влітку солом'яні брилі, іншим часом - повстяні або каракулеві, часто так звані смушкові (зі смушків), циліндроподібні шапки.

Повсякденний одяг був простим за кроєм та оздобленням. Сорочки шилися з грубої невідбіленої тканини, а поясний одяг з цупкого полотна пофарбованого у темні кольори. Великий вплив на селянський одяг мав одяг робітників.За кроєм та способом носіння одяг Півдня України більше подібний до одягу Центральної України.

Херсонщину, як і всю південну частину України загалом, у ХІХ ст. заселяли численні робітники, які були вихідцями з різних областей України та Росії. Як нам відомо, в нашому регіоні завжди мешкало чимало сербів, греків, болгар, молдаван, татар, ромів, німців, шведів та представників інших етнічних груп. Саме тісне сусідство народів та переплетіння різних культур мали вплив на культурне життя та побут південної України. Проте українці все ж складали більшість населення, тому вони найкраще й зберегли свій традиційний одяг.

Більш детальний огляд народного вбрання ми розглянемо в наступних етнографічних нарисах, бо в культурі нашого народу є багато чого вражаючого і прекрасного.

За лекційними матеріалами з курсу народознавства.

На малюнку зображені варіанти дівочого та парубоцького одягу Херсонщини, ХІХ ст.

Малюнок В.В. Ковальчук з книги Білан, М. С. Український стрій [Текст] : навч. посiб. /М. С. Білан, Г. Г. Стельмащук. - Львів : Фенікс, 2000. - 325с.

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031