Подорож у літературу рідного краю
У літературну подорож «Патріотичними рядками херсонських письменників» відправилися працівники відділу краєзнавства нашої Гончарівки та учні Херсонського ліцею №52 «Перспектива» Херсонської міської ради. Знайомилися із творчістю письменників-сучасників, які силою слова змальовують героїчну та одночасно трагічну добу українського народу, боротьбу за свою незалежність.
Розпочалася подорож з міста-героя Херсона та знайомством з авторкою історичних романів Оксаною Зененко. Говорили про три книги письменниці «Останній лицар гетьмана» (2020), «Таємна місія гетьмана» (2021) та «Побратим Гетьмана» (2024), сюжети яких відкривають завісу визвольної війни проти московії під проводом гетьманів Петра Дорошенка, Івана Мазепи та Пилипа Орлика.
Пророчими стали слова українського політичного, державного і військового діяча, Гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика: «Які б великі не були московські насильства, вони не дають ніякого законного права москалям щодо України. Навпаки, козаки мають за собою право людське і природне, один із головних принципів котрого є: народ завжди має право протестувати проти гніту і привернути уживання своїх стародавніх прав, коли матиме на це слушний час!».
Наступною зупинкою стало мальовниче село Золота Балка Бериславського району, де пройшло дитинство Альони Мовчан, поетеси та активної учасниці херсонського обласного осередку Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молода Просвіта». Знайомилися з книгами письменниці: прозовим щоденником війни «Окупація» та поетичною збіркою віршів «Дім/Дим: поетичний щоденник війни».
Потім вирушили до села Посад-Покровського Херсонського району, де народилася економіст за освітою, поетеса за покликом душі – Надія Теленчук. З гордістю прослухали вірш під назвою «У незалежності є особливий присмак» у виконанні талановитої дівчини.
Четвертою зупинкою стало селище Чаплинка Каховського району, мала Батьківщина Олександра Гунька. Співпереживали його історії в окупації та захоплювалися стійкістю у виборі залишатися вірним позиції українського журналіста. З учнями прочитали вірш із книги «Поклик до Спасу» під назвою «Місто», проникнутий сумом і болем, але, водночас, – і оптимізмом та вірою в Перемогу.
На завершення заходу завітали до села Гаврилівка Бериславського району, де народився Михайло Олійник, і знову відправилися до Херсона, адже саме в цьому прекрасному місті-герої нині проживає поет.
Говорили про чотири збірки Михайла Олійника, народжені війною: «Незламний Херсон» (2023), «Цвіт акації в окупації» (2023), «Я розкажу вам про Херсон» (2023) та «Фортеця Херсон: одне серце на два береги» (2024). Ці видання про незламне місто Херсон, про херсонців, які пережили рашистську окупацію та підрив російськими військовими Каховської ГЕС, про героїчні будні південної фортеці, що знаходиться майже на лінії фронту. Надії і втрати, життя під щоденними обстрілами, безсонні ночі і маленькі свята, сподівання і мрії про звільнення лівого берега Херсонщини.
До щему в серці відгукнулися присутнім слова із поезії «Дай вгадаю з якого ти міста». А на останок прослухали відеоряд на слова Михайло Олійника «Ще зустріне перон»…
Віримо, що херсонський вокзал ще не раз зустріне туристів з усієї країни та світу!