Головна Новини Познанський книжковий ярмарок очима херсонки

Познанський книжковий ярмарок очима херсонки

17.03.2023 11:57

Три дні підряд, 170 представлених видавництв, близько 150 зустрічей з письменниками, тисячі підписаних книжок - саме таким був Познанський Книжковий ярмарок (Poznańskie Targi Książki), який відбувся з 10 по 12 березня 2023 року.  Цей ярмарок проходить раз на рік і збирає читачів віком від 1 до 100 років. Подія дуже важлива у житті познанців – про цей факт свідчить величезна кількість людей у павільйонах, обcяги проданих книжок і довжелезні черги за автографами. До речі, книжковий ярмарок проходить вже двадцять один рік поспіль!

Видавництва були різнопланові: камерні самовидавництва, які роблять тільки перші кроки у пошуку своєї читацької аудиторії,  видавництва університетів і наукових установ, видавничі групи, які відомі не тільки на теренах Польщі, а й за її межами. Від представлених книжок перехоплювало дух і розбігалися очі навіть у дуже вибагливих покупців. Яскраві видання для маленьких читачів, книжки-подорожі з елементами гри для молоді, науково-популярна література, художні новинки, кулінарні книжки, мистецькі альбоми, музична література…

Порадувало різноманіття сучасної літератури з історії Польщі. Досить цікавими, на мій погляд, є книжкові новинки видавництв «Wydawnictwo Miejskie Posnania» (місто Познань)  та «Księży Młyn Dom Wydawniczy» (м.Лодзь). До речі, в бестселеровій серії «Пізнай секрети міста» від видавництва «Księży Młyn Dom Wydawniczy» на даний момент представлені три книжки про Україну і українські міста: «Sekrety Ukrainy», «Sekrety Lwowa» (у двох частинах), «Sekrety Odessy».

Програма Познанського книжкового ярмарку  була насичена заходами на будь-який смак і вік -  два величезні павільйони протягом трьох днів гуділи як бджолині вулики. І цей факт дуже тішив: значить, люди прагнуть читати, цікавляться новинками і, найголовніше, прищеплюють любов до читання з наймолодшого віку. 

Так, головними організаторами заходів для дітей від 2 до 12 років стали видавництва «Media Rodzina» і «ZAKAMARKI».  Майстер-класи для дітей були як творчі (спільне читання книжки з дитячими письменниками, ліплення з пластиліну героїв книг, створення власної обкладинки для книжки), так і активно-рухливі (заняття з йоги для дітей за мотивами книжки, лісова гімнастика з кумедними героями). А ще діти разом з ілюстратором придумували книжку і  малювали нові пригоди знаків пунктуації, робили торт на День народження Мишенята. Порадували дітей і співробітники головної бібліотеки Познані – Бібліотеки Рачинських. Вони провели мистецьке заняття «Повертаємо весну з Бібліотекою Рачинських»,  використовуючи паперовий японський театр Камішібай. До речі, два цікавих факти. По-перше, у Польщі весна починається.. з 21 березня, в день весняного рівнодення. По-друге, польські колеги також активно впроваджують техніку використання театру Камішібай у своїй роботі, як і співробітники нашої бібліотеки.

Представники ​Бібліотеки Рачинських активно розповідали всім присутнім про нову послугу – замовлення книг через книжкові автомати. «Книжкомат» – це наш спосіб бути поруч з нашими читачами. Ми хочемо, щоб вони мали доступ до колекцій бібліотеки якомога ближче до свого дому або по дорозі, коли вони виконують свої щоденні справи». До речі, книжкомати встановлені навіть у мережі торговельних супермаркетів «Lidl Polska». Приємним подарунком від бібліотеки стали чудові дизайнерські закладки для книг.

Для молоді  видавництво «Azjatyckie Języki»  запропонувало короткі активні майстер-класи для знайомства з азіатськими системами письма, вивчення назв тварин корейською, китайською та японською мовами.

На книжковому ярмарку були спеціальні зони: територія коміксів, територія автографів, територія сімейного читання для наймолодших, територія польських ілюстраторів, територія BookTokerow, територія вінілових платівок, територія гри Skrabbl.

Територія BookTokerów була організована в перший раз у Польщі. Це місце для справжніх книгоманів. Між панелями, запланованими у програмі, сцена була доступна для популярних польських буктокерів.  Вони розповіли як про свої улюблені книги, так і про ті, які є найпопулярнішим серед читачів. Також кожен бажаючий мав змогу записати репортаж з Познанського книжкового ярмарку для своїх соціальних мереж, поспілкуватися з фанатами та друзями.

Вразила Територія польських ілюстраторів, де на стендах були представлені ілюстрації як до відомих творів (наприклад, казка «Дюймовочка», так і до нових книжок сучасних польських авторів. Автори робіт – молоді творці, які починають перші кроки як ілюстратори, видали свої перші книжки або  отримали перші нагороди.

На Території коміксів можна було не тільки ознайомитися з новинками польських коміксів, а і зробити власний, пограти в різноманітні ігри та поспілкуватися з фанатами цього різновиду літератури.

На Території сімейного читання для наймолодших серед гостей була Магдалена Ґалевська-Кустра - авторка пригод Пуції та Ульріха Хаба, чия п'єса «О восьмій на ковчезі» перекладена аж на 30 мов. 

Зустрічі з письменниками проходили на чотирьох паралельних сценах: це були автори не лише детективів, а й романів, дитячих книжок, репортажів та багатьох інших жанрів. Також письменників можна було зустріти біля стендів видавництв і в спеціальній зоні, де вони роздавали автографи. Величезні черги за автографами свідчили про популярність та читаність.

Кожне видавництво порадувало прихильників читання і новинками, і знижками на книжки (так, можна було купити цікаве, ілюстроване видання і за 40 грн), і фотосесіями з героями книг.

На жаль, українські видавництва не були представлені на Познанському книжковому ярмарку, але книжки українських авторів можна було купити на полицях магазинчику «Гарна книгарня в Польщі».

Три дні Познанського книжкового ярмарку промайнули дуже швидко та насичено. Це було справжнє, незабутнє свято для прихильників читання,  ідеальна можливість провести час з літературою та поглибити свої читацькі пристрасті, поспілкуватися з однодумцями. На офіційній сторінці Познанського книжкового ярмарку вже розміщено анонсування цієї події у 2024 році. І так хочеться, щоб українські видавництва приєдналися у наступному році і порадували своїх прихильників українською книжковою продукцією та влаштували автограф-сесії з сучасними українськими письменниками.

Календар подій

1234 5 67
89 10 11121314
15161718192021
22232425262728
293031