Гоноболін Олександр Чарльзович

ОЛЕКСАНДР ЧАРЛЬЗОВИЧ ГОНОБОЛІН

скрипаль, композитор, диригент, народний артист України, член Національної Спілки композиторів України, член французьких асоціацій композиторів C.A.S.E.M. та виконавців SPEDIDAM, лауреат багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів композиторів, почесний громадянин міста Херсон

 

Перші кроки

Народився 27 листопада 1953 року в с. Медведєво Пашського pайону Ленінградської області. Навчання грі на скрипці Олександр Гоноболін почав з шести років в дитячій музичній школі № 1 Сухумі у Ганни Дмитрівни Бубнової-Оно.

"Родители строили дом. А маленький Саша играл в кучах песка и насвистывал мелодии. Когда прислушались — а мальчишка-то исполняет канадский гимн (как раз в то время играли в хоккей «наши» с канадцами). Именно тогда взрослые решили отдать малыша «на музыку». Из-за стройки финансовое положение семьи было тяжеловатым, выбирали и сравнивали: пианино стоит 100 рублей, а скрипка — 8, да и конкурс в музыкальную школу на скрипку меньше… Вот и повели Сашу сдавать экзамены туда, где легче и дешевле".

Після закінчення, в 1967 році, Олександр продовжив навчання в Київській середній спеціальній школі ім. М. В. Лисенка у доцента П. М. Макаренко.
У 1972 році вступив до Київської державної консерваторії ім. П. І. Чайковського (з 2005 року — Національна музична академія України імені П. І. Чайковського).
З 1974 по 1978 рік займався в класі професора О. М. Пархоменко. 

Скрипаль-віртуоз

Музичну кар'єру розпочав у 1977 році - Олександр Гоноболін завоював 1 місце на Українському конкурсі скрипалів у м.Києві. З 1980 року працював солістом вищої категорії в Херсонській обласній філармонії з правом сольного концерту у двох відділеннях. З 1986 по 1992 p.p. працював головним диригентом Камерного оркестру «Капріччіо» Миколаївської обласної філармонії. 
У 1991 році заслужений артист України Олександр Гоноболін та артист Олександр Дрель створили свій ансамбль. В їх спільному репертуарі понад 50 творів. Артистична зрілість дозволяла їм виконувати як твори старовинної музики, так і світову музичну класику: Баха, Моцарта, Бетховена, Шоссона, Віталі, Венявського. Де Фалья, Крейслера, Сібеліуса, Шостаковича.. Виступи ансамблю не обмежувалися географією Херсонської області. Впродовж 1992-1993 років музиканти побували з концертами в Одесі, Києві, Чернівцях, Івано-Франківську. У 1992 році ансамбль вперше виїхав за кордон по лінії культурних зв’язків міст-побратимів Нової Каховки і Сент-Етьєн (Франція). Ця гастрольна подорож була зігріта особливим теплом спілкування з жителями Нормандії. Вони з насолодою, творчою наснагою грали для дуже чутливих, емоційних слухачів і знавців музичного мистецтва. Пізніше ансамбль запросили до Франції на більш солідний термін концертної діяльності — місячний. З захопленням зустрічали їх слухачі в Руанській консерваторії, концертних залах Сент-Етьєна, Сент-Ніколая, Меніл-Енара, Гавра, Парижа. Високо була оцінена і змістовність репертуару, і глибина, динамічність ансамблевого звучання, і художня якість виконання концертної програми. 

Композитор

Перші власні композиції були створені в середині 80-х років і відтоді завжди входять до його концертних програм. В 1997 році під час гастрольних виступів як соліст камерного оркестру на фестивалі Les Falaises Musicales (Франція) здійснив ряд аранжувань і записав два СD разом із французьким співаком Ж. Колле та два сольних СD «Осінь в Нормандії» та «Струни душі» .

Він – автор понад 400 творів для симфонічних і камерних оркестрів, ансамблів, струнно-смичкових інструментів, фортепіанних і вокальних опусів, а також театральної музики. У його музичному оформленні поставлено вистави у Ризі, Києві, Херсоні та Миколаєві. Чималу частину творчості композитор присвятив репертуару учнів дитячих музичних шкіл.

Найбільш актуальною сферою творчості Олександра Гоноболіна є твори педагогічного репертуару для скрипалів, віолончелістів, піаністів музичних шкіл – сольні та ансамблеві.

Композитор активно співпрацює з викладачами початкових музичних закладів України, які з великим заохоченням і вдячністю використовують твори О. Гоноболіна в навчальному репертуарі учнів. Його твори широко розповсюджені у різноманітних музичних виконавських конкурсах.

Твори для ансамблю скрипалів були видані видавництвом «Музична Україна»: «Грузинський танок», «Пора, Маэстро». П’ять п’єс для скрипки та фортепіано видані видавництвом LC Edition (Франція). Largo, La Danse, Tango рекомендовані Музичною федерацією Франції до іспитів у музичних закладах.

З 1992 року Олександр Гоноболін як композитор співпрацює з Херсонським обласним театром ляльок, Херсонським обласним академічним музично-драматичним театром ім. М.Куліша, Київським молодим театром, Миколаївським театром ляльок та театрами Угорщини. Олександр Чарльзович написав музику до 40 вистав, багато з яких знаходяться в репертуарі театрів і сьогодні. Вистави «Русалонька», «Цирк Шардам», «Героїчні пригоди Котигорошка» неодноразово визначались на міжнародних та всеукраїнських фестивалях театрів ляльок. 

" Для театрів то була музика під конкретні постановки. Я чимало написав для вистав театру ляльок, зокрема, Миколаївського, Херсонського й Ризького. Маю довгу дружбу з угорським режисером Бела Меро, який до війни часто бував у Херсоні. Першою нашою спільною роботою стала вистава «Уявний хворий» Мольєра. Потім він ще не раз мене ще запрошував і я написав музику до п’яти його постановок. Я співпрацював і з Молодим театром (Київ).
Дійсно, чимало написав для дітей і цим заповнював нішу, бо для скрипки було мало творів. Для малечі (“П’єски для діточок”), які тільки починають опановувати цей інструмент, і для учнів різних класів музичних шкіл (збірки “Твори для юних скрипалів”). Це й сольні твори, й дуети..."  

"Війна застала мене у Херсоні. Спочатку не вірив, що таке можливо... Сирени, вибухи десь поряд все ж змусили зрозуміти, що почалася справжня війна. Майже два місяці я рідко виходив із дому. Спілкувався переважно з сестрою та близькими друзями. Дійсно, під звуки снарядів, що розривалися, написав і записав п'єсу для скрипки з оркестром «Плач скрипки». Це мій крик душі, струни трагедії та болю за нашу державу. В youtube я наклав музику п’єси на фотохроніку війни, щоб ніхто не забував про горе і смерть, які принесли рашисти в Україну".

Нагороди за творчість

Олександр Чарльзович Гоноболін – заслужений артист України (1989), народний артист України (2018), член Національної Спілки композиторів України (2017), член французьких асоціацій композиторів C.A.S.E.M. та виконавців SPEDIDAM, лауреат багатьої всеукраїнських та міжнародних конкурсів композиторів, Почесний громадянин міста Херсона (2016).

Олександр Гоноболін нагороджений почесними грамотами Міністерства культури УРСР, Міністерства культури та туризму України, Херсонської обласної адміністрації, Херсонської обласної ради.

Лауреат міжнародних композиторських конкурсів в Мангеймі (Німеччина. 2015) і двічі в Південній Кароліні (США, 2016, 2017). Дипломант международного конкурса композиторов им. Ю.Фалика (Санкт- Петербург.2012). Лауреат Всеукраїнського конкурсу композиторів "Срібний вік» (2017).

Звання «Почесний громадян міста Херсона» присвоєно рішенням Херсонської міської ради від 31.08.2016 № 323 за значний внесок у музичне та культурне життя м. Херсона, збереження, розвиток і пропагування української національної музичної культури.

Відповідно до Указу Президента України у 2022 році «Про призначення державних стипендій видатним діячам культури і мистецтва» Олександру Чарльзовичу Гоноболіну призначено дворічну державну стипендію. 

У 2023 році удостоєний престижної європейської нагороди - Диплома і великої золотої медалі Французького Академічного товариства в Парижі «Мистецтво-Наука-Література». 

Календар подій

   1 2345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031