Головна Новини Ті, що пройшли крізь Майдан

Ті, що пройшли крізь Майдан

21.11.2024 16:18

Сьогодні, у День Гідності та Свободи, працівники відділу краєзнавства нашої Гончарівки зі спеціалістами Херсонського міського центру професійного розвитку педагогічних працівників зустрілися на онлайн-заході «Ті, що пройшли крізь Майдан».

Державне свято на честь двох революцій: Помаранчевої (листопад – грудень 2004 року) та Революції Гідності (листопад 2013 – лютий 2014 років) – було започатковане Указом Президента України відзначати щорічно 21 листопада. Масові фальсифікації, що вплинули на результат виборів 2004 року та політичні й суспільні зміни, викликані протестом українців після відмови В. Януковича підписувати Угоду про асоціацію із ЄС та жорстоким розгоном мирної акції 30 листопада 2013 року в м. Києві, вивели людей на Майдани по всій Україні. На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи під час Революції Гідності відбулося ціною понад ста життів. У цей час українці виходили на майдан у кожному місті. Херсон не був винятком.

Разом з учасниками зустрічі говорили про «народження» Херсонського майдану, мирні мітинги, реакцію жителів на протиправний розгін студентів у Києві. Прослухали свідчення тих, хто першими виходили відстоювати свої права: членкині керівної ради Херсонського майдану Галини Бахматової, місцевої активістки Оксани Дьякової та волонтера Бахтіяра Шаріпова.

З вдячністю згадували присутні Руслана Сторчеуса – українського правоохоронця, юриста, лейтенанта міліції, добровольця, учасника Євромайдану та російсько-української війни, першого командира батальйону «Херсон». Життєвим кредо Руслана було відстоювання справедливості, віра у здатність людей змінювати життя на краще. 2004 року він брав участь у подіях Помаранчевої революції, 2013 року – стояв на барикадах столичного Євромайдану, згодом створював херсонську Самооборону. Саме Руслан Сторчеус був серед тих, хто відіграв ключову роль у недопущенні в Херсоні так званої «руської весни». Його організаторські здібності, наполегливість та взаємодія з однодумцями в Херсоні завадили спробам проросійських сил дестабілізувати область.

Учасники заходу переглянули відео, створене в рамках проєкту «Майдан: усна історія», про ініціаторку херсонського Майдану Валентину Крицак, яка з перших днів Євромайдану і до останніх днів свого життя залишалась відданою справі, своїм принципам і переконанням. Щира патріотка України, саме вона була ініціатором зборів на площі Свободи. Разом із друзями організувала у листопаді 2013 року палатку, поблизу якої проходили зустрічі, а згодом – благодійні продажі сувенірів і збір допомоги для наших воїнів та активістів. Скарбничка Валентини Крицак згодом стала найбільш яскравим визначенням місця збору активістів.

Затамувавши подих, слухали історію отця Андрія Калити, нині – військового капелана, завдяки якому на мітингах у Херсоні не пролилася кров.

Усім присутнім відгукнулися в серці слова журналіста, громадського діяча та учасника Євромайдану Артема Сопова: «…Я гадаю, багато хто тоді перший раз відчув справжню гордість за країну, гордість за людей поруч, гордість від того, що він – Українець!».

Єдність, лють, надія, біль, відвага, мрія, справедливість, воля, революція, свобода, гідність… Цього дня ми знову згадуємо всі ці слова, які об’єднали українців 20 років тому на Помаранчевій революції та 11 років тому – на Революції гідності. То були наші перші перемоги і, одночасно, поразки московського плану окупації. Найголовніше, що дав нам Майдан, – це розуміння, що ми можемо за себе постояти, а ще дав час хоч трохи зміцніти, щоб здивувати світ і стримати навалу російських убивць, яких вважали непереможними.

Багато з тих, хто захищав європейський вибір України на майданах, б’ється на фронтах і досі, але Помаранчева революція та Революція гідності – то наші перші перемоги у нинішній війні. Ми дякуємо тим, хто твердо стояв за свої переконання тоді і стоїть на варті нашої державності зараз. Ми завжди пам’ятаємо і схиляємо голову перед відвагою нашої першої Небесної Сотні. Цей подвиг – то наріжний камінь нашого спротиву для сотень тисяч нинішніх захисників.

Україна ПЕРЕМОЖЕ!

Вічна память і вічна слава нашим Героям!

08.05.2025
 
Світло пам’яті: Херсонщина під час Другої світової
06.05.2025
 
Без пафосу, без прикрас, без фільтрів
01.05.2025
 
Віктор Гурба: «…Тут моє кохання, тут моє коріння, тут моєї долі вічне джерело»
24.04.2025
 
«…Вигляд мав він мужній, погляд – рішучий, а рукостискання – міцне…»
18.04.2025
 
Олег Фотіаді: гідний син та хоробрий воїн своєї Батьківщини
15.04.2025
 
Збірка «Цвіт акації в окупації» Михайла Олійника
06.04.2025
 
Звільнена, зранена та нескорена Осокорівка (До третьої річниці деокупації населеного пункту Бериславського району)
04.04.2025
 
«Летять птахи мої понад літами…»
01.04.2025
 
Їх звільнили першими… Дякуємо нашим Захисникам! (До третьої річниці деокупації населених пунктів Херсонської області)
29.03.2025
 
«Хто, якщо не я? Ті хлопці, що мають по двоє-троє дітей?..». Історія загиблого захисника Херсонщини Володимира Кремінського

Календар подій

    1 234
5 6 7 8 91011
12131415161718
19202122232425
262728293031