Головна Новини Херсон український: події та долі

Херсон український: події та долі

20.09.2024 18:14

Напередодні Дня міста фахівці відділу краєзнавства Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара у співпраці зі спеціалістами Центру професійного розвитку педагогічних працівників провели онлайн-захід «Херсон український: постаті та події». Цей історичний калейдоскоп складався з багатьох імен як представників початку ХХ століття, так і наших сучасників: Віктор Гошкевич, Микола Чернявський, Володимир Кедровський, Віктор Кисіль, Павло Параскевич, Валентина Крицак, Альона Мовчан, Надія Теленчук…

Учасники дізнались про видатних діячів, які зробили внесок у розвиток української культури, літератури, національної ідентичності, починаючи з буремних років початку ХХ століття, заклали своєрідний фундамент для зростання українського просвітницького руху в Херсоні у подальшому. Археолог і науковець Віктор Іванович Гошкевич, громадській діяч, просвітянин і письменник Микола Іванович Чернявський, державний і військовий діяч, дипломат, редактор найстарішої  україномовної газети «Свобода» Володимир Іванович Кедровський – ці імена тісно пов’язані з нашим рідним містом, закарбовані у назви вулиць. Їх корисні справи були неодмінно спрямовані на українське відродження, на розвиток національної самосвідомості у південному місті Херсоні.

Валентина Крицак, Віктор Кисіль, Павло Параскевич – це наші сучасники, які, на превеликий жаль, вже відійшли у засвіт. Про кожного з них можна зняти документальний фільм або створити нарис. Адже ці особистості завжди мали активну громадянську позицію і невтомно займалися громадською діяльністю. Так, Валентина Крицак організувала патріотичний намет у 2011 році на центральній площі міста Херсона, проводила просвітницькі акції, закохувала херсонців в рідне українське слово, волонтерила і підтримувала ЗСУ. Віктор Кисіль зібрав унікальну фонотеку із фольклорних творів Херсонщини, створив Херсонський міський осередок Товариства української мови, стояв у витоків Народного Руху України на Херсонщині, був активним учасником київського та херсонського Євромайдану. За свою проукраїнську позицію Віктор Кисіль звик мати проблеми ще з радянських часів, але цього ніколи не боявся. Він до останнього подиху йшов своїм шляхом – пропагував українське, рідне, з витоків, напівзабуте. Літературознавець, Почесний громадянин міста Херсона Павло Параскевич обрав істинно свою стезю, присвятивши життя українській літературі, до останнього подиху займався просвітницькою діяльністю серед молодого покоління.

Херсонки Альона Мовчан, Надія Теленчук – яскраві представниці сучасності, які народилися за часів незалежності України. Авторки поетичних збірок, волонтерки, організаторки творчих заходів, фестивалів, які «закохують в українське. Адже мова має значення. Тільки лагідно, тільки від серця». Вони активно і натхненно популяризують українське слово, культуру, мистецтво як в Україні так і за кордоном.

Онлайн-захід до Дня міста завершився поетичними рядками херсонського письменника Михайла Олійника: «Це не я живу в Херсонi – це Херсон живе в менi!». І ця фраза є своєрідним лейтмотивом єднання для всіх херсонців, не дивлячись на відстані і виклики сьогодення.

Календар подій

    1 2 3
456 7 8 9 10
11121314151617
18192021222324
252627282930