Головна Новини Український Херсон: траєкторії доль та подій

Український Херсон: траєкторії доль та подій

04.03.2024 21:00

4 березня 2024 року для учнів старших класів та викладачів ЗОШ №53 було проведено віртуальну мандрівку «Український Херсон: траєкторії доль та подій». Під час заходу учасники дізнались про видатних діячів, які зробили внесок у розвиток української культури, літератури, національної ідентичності у буремні 1917-1920 роки, заклали своєрідний фундамент для зростання українського просвітницького руху у наступні роки.

Одним з перших будівничих української національної культури у нашому місті став діяч Кирило-Мефодіївського братства, викладач словесності Олександр Данилович Тулуб, який наприкінці далеких шестидесятих років XIX cn/ переїхав до Херсона. І відразу по переїзді він заходився налагоджувати українське культурне життя.

Величезна роль у розвитку українського просвітницького руху належить представникам Єлісаветградського українофільського гуртка -  Олександру та Софії Русовим, Феофану Василевському і Дніпровій Чайці, Дмитру та Олені Марковичам. Всі вони відбували заслання у Херсоні, працювали в губернському земстві і створили перший Херсонський український гурток. Завдяки їхнім старанням та активності вийшов перший белетристичний альманах «Степъ», на сторінках якого вдалося надрукувати твори українських авторів. Після довготривалої перерви в 100 років, у 1991 році завдяки проукраїнській інтелігенції міста вдалося відродити альманах й наповнити його сторінки творами сучасних авторів, цікавими розвідками з питань культури та мистецтв.

З приїздом до Херсона Миколи Чернявського пов'язана одна з найцікавіших сторінок історії просвітницького руху. Він прожив 35 років у нашому місті, був активним діячем товариства «Українська хата», гуртував біля себе активних і небайдужих громадян, друкував на шпальтах часопису "ВІсник товариства "Українська хата" статті, які були спрямовані на пробудженні української свідомості.

Присутні дізналися про роль Володимира Кедровського у творенні української армії часів УНР, його активну громадянську позицію в еміграції. Як без галасу, не шукаючі визнання, працював археолог, засновник Херсонського краєзнавчого музею, громадсько-політичної газети "Югъ" Віктор Гошкевич для українського відродження, для розвитку національної самосвідомості.

Під час заходу були проведені паралелі між мітингом, який відбувся 16 квітня 1917 року та мітингами, які організовували херсонці у березні-квітні 2022 року, коли місто було окуповано. Українська національна маніфестація 16 квітня 1917 року стала загальноміською подією та на сторіччя вперед визначила вектор розвитку нашого міста. Й більше через сто років херсонці знову виходять на мирні мітинги та демонстрації, щоб прокричати ворожим окупантам, які тимчасово захопили наше місто – прокричати їм, що Херсон – це Україна. Так, було, є і буде на наступні століття!

 

Календар подій

   1 2345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031