З вірою в перемогу!
23 лютого 2024 року, під час спільного заходу Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара та КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» Херсонської міської ради «З ВІРОЮ В ПЕРЕМОГУ» присутні згадали події, які відбувалися в Херсоні, починаючи з 24 лютого 2022 року. Зворушливі історії, розказані консультантами Центру Оленою МАЙОРИХИНОЮ та Катериною ЧИХУН, завідувачкою відділу краєзнавства Херсонької ОУНБ ім. О. Гончара Ксенією ТОКОВИЛО, представниками закладів загальної середньої освіти Херсона №3 - Вікторією ДЕДЕНОК та Наталією ЩЕРБИНОЮ, №28 - Іриною КОВАЛЬОВОЮ, №12 - Наталією МАНУЙЛОВОЮ, №56 -Тетяною ЖЕЛЄЗНІКОВОЮ, не залишили байдужим жодного учасника зустрічі,
24 лютого 2022 року… День, який остаточно розділив життя кожного українця на «до» та «після», змінив звичний перебіг часу, позбавив улюблених справ, традицій, звичаїв. Повномасштабне вторгнення готувалось росією протягом багатьох років – починаючи з 20 лютого 2014 року, коли вперше на територію незалежної України вступила нога російського солдата. Окупація Криму, Донбасу, зухвалі, неправомірні дії президента росії у лютому 2022 року, які були напередодні страшної ночі з 23 на 24 лютого 2022 року. 24 лютого 2022 року стало точкою неповернення у протистоянні з РФ, що триває вже більш як 400 років. Попри скепсис багатьох іноземних експертів і прогнозовану катастрофічність цього рішення для самої росії, Путін таки починає велику повномасштабну, криваву війну.
Коли ворог захопив Херсонщину, місто та область опинилися в ізоляції. Припинилося постачання продовольства та медикаментів. Гуманітарні вантажі до міста окупанти теж не пропускали. Не було й узгоджених “зелених коридорів” для евакуації. Менш захищені верстви населення одразу відчули на собі “радощі” окупаційного життя: дефіцит продуктів та ліків, неможливість заробляти, безгрошів’я.
З перших днів війни та окупації херсонці гуртувалися для виживання й активної протидії ворогу. Люди виходили на мітинги протесту, долучалися до волонтерського та партизанського рухів. Про волонтерський рух на Херсонщині більш докладно розповіла завідувачка відділу краєзнавства Херсонської ОУНБ імені Олеся Гончара Оксана Токовило.
З вірою в перемогу працювали, реалізовували дитячі проєкти, не дивлячись на присутність окупантів, херсонські навчальні заклади. Про власний досвід розповіли заступник директора ЗЗСО №28 Ковальова Ірина та представник Херсонської гімназії №3.
Як чинила спротив окупаційній владі рідна Гончарівка, про невдалі спроби окупаційної влади впровадити «руський мир» в обласній бібліотеці та пограбування під час втечі, про нещадні обстріли ворогом та невтомну роботу колективу бібліотеки, про напрямки діяльності в сучасних умовах розповіла завідувачка відділу краєзнавства Херсонської ОУНБ ім.Олеся Гончара Оксана Токовило.
Від 24 лютого 2022 року, коли розпочався широкомасштабний збройний напад Російської Федерації, до 30 червня 2023 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало: 25 170 жертв серед цивільного населення у 1 504 населених пунктах України, зокрема 9 177 загиблих і 15 993 поранених. Серед них 535 загиблих і 1095 поранених дітей. У цьому списку вбитого майбутнього України є і херсонські діти. Щемливо-теплими спогадами про учня ЗЗСО №12 Матвія Кіндру, який загинув у рідному Херсоні під час ворожого обстрілу, поділилася заступник з виховної роботи Наталія Мануйлова.
Змінені долі, побите, але нескорене місто Херсон, зруйновані життя… І в той же час незламна віра в перемогу – свій мирний спротив окупаційній владі виражали вчителі, учні та батьки НВК №56, малюючи своє соняшникове подвір’я рідної України. І цей паркан з соняхами в окупованому місті для багатьох херсонців став символом віри в перемогу. Віримо і знаємо - ми обов’язково дочекаємося нашої переможної весни!