Головна Новини Звільнення Херсона - дві дати в історії міста

Звільнення Херсона - дві дати в історії міста

13.03.2023 14:23

13 березня 1944 року і 11 листопада 2022 року – дві дати в історії нашого рідного міста Херсон, які об’єднує одна щаслива подія – ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ОКУПАЦІЇ! Важко усвідомити, з якою точністю все повторюється. Цьому підтвердження – історичні факти та спогади наших земляків. 

Спекотні дні серпня 1941 року наше місто та сучасна територія Херсонської області зустріли тривожно - наступала нацистська армія Німеччини. 15 серпня вона підійшла до Херсона з боку Південного Бугу. 17 серпня фашисти зайняли передмістя – Арнаутку (нині це Комишани), Чорнобаївку та Зеленівку. Охопивши місто підковою і перечекавши паузу протягом двох діб на підступах, вранці 19 серпня 1941 року фашистські війська окупували місто Херсон. Найближчі два з половиною роки Херсон перебуватиме в окупації – розпочався довгий період режиму кривавого терору та необмеженого свавілля фашистської влади.

З перших тижнів окупації Херсона німецька влада розпочала  випуск газет  - «Голос Дніпра» (виходила у Херсоні у 1941–1943 рр. тричі на тиждень) та «Наш  путь» (виходила у Херсоні у 1943 р. тричі на тиждень). Ці  періодичні  видання  використовувались  гітлерівцями  як  засіб  агітації  та  пропаганди,  впровадження  «нового  німецького  порядку»,  а  також  для  залякування  місцевого  населення  та  примушування працювати на Третій Рейх. Приклади публікацій можна побачити нижче. 

Про життя в окупованому місті в період 1941-1943 років свідчать спогади херсонця Бориса Вадона – його рукопис зберігається в обласній бібліотеці ім. Олеся Гончара. З електронною версію можна ознайомитися, перейшовши за посиланням.

Операцію з визволення міста розробили у штабі 28-ї армії. Звільняли Херсон бійці 3-го Українського фронту. У ніч проти 12 березня солдати на човнах форсували Дніпро у районі селищ Садово та Антонівка. І вже зранку, 13 березня, ворожу оборону на найближчих підступах до Херсона було прорвано.13 березня 1944 року в результаті вуличних боїв опанували містом Херсон — великим вузлом залізничних та водних комунікацій та важливим опорним пунктом оборони німців біля гирла річки Дніпро. Почався період відбудови міста та налагодження мирного життя. 

1 березня 2022 року Херсон вдруге було окуповано російськими загарбниками. Жителі боронили своє місто як могли: виходили на мітинги, ставали до бою з «коктейлями Молотова» в руках, чинили партизанський спротив, знищували колаборантів і чекали на визволення. З початку березня на Херсонщині було відключено українське телебачення та радіо. Натомість росіяни підключили власне аналогове та цифрове мовлення. Першим став співпрацювати із окупантами приватний телеканал ВТВ плюс. Пізніше, на базі обладнання Суспільного, був створений телеканал «Таврія». Крім ТБ і радіо, окупанти налагодили випуск власних “бойових листків” – друкованих газет. З червня 2022 року почала виходити пропагандистська газета "Надннепрянская правда". Так вони намагалися “промити мізки” і переконати у “безальтернативності росії”. Окупаційна влада не обмежувалася інформаційним простором і намагалася тотально русифікувати Херсонщину у просторі фізичному. В гуманітарній сфері, як і в економіці, стратегія окупантів полягала у залякуванні, тиску і тотальній забороні. Понад 8 місяців росіяни намагались відібрати у незламних херсонців їхній дім, обриваючи всі зв'язки з Україною та рідними. За цей час херсонці показали свою силу, мужність і впевненість, що Херсон повернеться до України, як це і сталось, і віру — вся Херсонщина стане вільною.
11 листопада 2022 року українські збройні війська звільнили стратегічно важливе місто Херсон від окупаційних російських військ - на площі Свободи знов замайорів український прапор.Про основні події під час оборони, окупації та деокупації Херсона та Правобережної Херсонщини, про громадський супротив мирного населення, про наших захисників та захисниць, які віддали власні життя за визволення Херсонщини від окупаційних військ - читайте на проєкті "Херсонщина нескорена", який було розпочато наприкінці 2022 року.

Ситуація в 2022-2023  роках  на Херсонському плацдармі є певним чином віддзеркаленням подій Другої світової війни. На сьогоднішній день територія Правобережної Херсонщини деокупована, але знаходиться під постійними обстрілами загарбницької російської армії. Жителі ж Лівобережної частини дуже чекають миру, але тільки під українським прапором. І, хоч би як тяжко було їм у пеклі окупації, вони вірять у ЗСУ та у своє близьке визволення.

Окупація і звільнення Херсона у світлинах

 

Календар подій

      1
234 5 678
9101112131415
16 1718 19 202122
23242526272829
3031