Будинок-музей Поліни (Пелагеї) Райко
7 червня 2023 року, в результаті підриву Каховської ГЕС російськими загарбниками, пішла під воду унікальна пам’ятка культурної спадщини України – будинок-музей української художниці Поліни Райко, яку ставлять в один ряд зі знаменитими представницями наївного мистецтва Катериною Білокур та Марією Примаченко.
Будинок-музей Поліни Райко – це один з яскравих прикладів українського наївного мистецтва. Поліна (Пелагея) Райко - самобутня українська художниця, представниця ар-брюту — мистецтва так званих аутсайдерів, яке вирізняє особлива емоційність та щирість. Вона ніколи не мала художньої освіти, навіть не споглядала витворів мистецтва у музеях. У 69 років Поліна Райко взяла в руки фарби та пензлики і розмалювала все своє обійстя — двері та стіни, підлогу та хвіртку, ворота та літню кухню, зображуючи міфологічних тварин, квіти, фантастичних істот. Мистецтвознавиця Тетяна Кочубинська писала: «Ніде не навчаючись живопису, Райко створила власну "іконографію". Розміщення тих чи інших сюжетів було пов’язано з розташуванням кімнат у будинку. Наприклад, з дверей спальні видніється розпис із зображенням її весілля; вхід у спальню прикривають леопарди-птахи – хранителі й захисники; у печі намальована маленька чорна собака, а над вогнищем — войовничий шуліка. Практично кожна композиція в кімнатах має своєрідний оберіг у вигляді пари лелек, лебедів, голубів».
Після смерті художниці дім Поліни Райко хотіли придбати сусіди, щоб розширити свій маєток. Фрески мали б знищити. І тоді дослідник творчості мисткині, український художник вірменського походження Борис Єгіазарян попросив своїх друзів – українсько-канадську родину меценатів Ендрюса Неміцкаса та Олени Кошарної – викупити хату Райко, щоб урятувати картини. Вони це зробили. Далі було кілька проєктів зі збереження будинку Райко, які, на жаль, так і не втілили. Тим часом дім без жильців занепадав, фарба з картин облущувалася ще до російської окупації та повені. Хатою опікувалися сусідки.
Також останніми роками про дім дбав Благодійний фонд ім. Поліни Райко, який створили у Херсоні художники В'ячеслав Машницький та Семен Храмцов. До повномасштабного вторгнення у будинку проходили фестивалі, проводилися резиденції, знімалося кіно. У 2021 році будинок-музей взяли на облік та почали процес його охорони державою. З початком повномасштабної війни Машницький не покинув Херсон, щоб захистити колекцію Херсонського музею сучасного мистецтва, зокрема і роботи Поліни Райко.
В результаті підтоплення після російського теракту на Каховській ГЕС 6 червня 2023 року вода дійшла до даху будинку-музею Поліни Райко, тим самим майже повністю знищивши унікальні розписи Райко. Пізніше художник та представник Херсонського обласного благодійного фонду імені Поліни Райко Семен Храмцов зазначав, що будинок-музей після затоплення вистояв, проте: «Більшість внутрішніх стін обвалилися, тепер це жахливий опенспейс... Фресок десь 30-40% (зі стелями) збереглося». За його словами, повністю втрачена «Стіна з сестрами», а також, ймовірно, не збереглися «Муж-рибак», «Дорога в рай», зображення котів та роботи, що були в нижній частині будинку. На щастя, малюнок Берегині був евакуйований і знаходиться в безпеці.
Завдяки Семену Храмцову, який опублікував у Фейсбуці перші фото зруйнованих фресок і пошкодженого будиночка, про цю трагедію дізнався цілий світ. Потім американський фонд, який має досвід роботи з творами мистецтва після підтоплень, отримавши інформацію про фарби й основу, дав Семену інструкцію, що робити, і перш за все – поволі висушити будиночок і всередині зробити підпірки, щоб дах не впав і споруда не зруйнувалася остаточно. Вдалося лише трошечки просушити будинок.Спроби знайти в Олешках матеріали для підпірок виявилися марними – окупаційні війська винесли все з магазинів будматеріалів. До деокупації Олешок щось зробити немає можливості. Навіть поїхати й сфотографувати небезпечно, бо там постійні перестрілки, вибухи, людям наказали сиділи по будинках.
Артменеджерка та керівниця Центру культурного розвитку «Тотем» Олена Афанасьєва вважає, що для збереження цього унікального феномену Херсонщини існує два шляхи. Перший – це відновлення будинку та повернення його у власність держави. Другий – це інформаційні кампанії, організація виставок, видання книг:
«Будинок може бути, може не бути, але феномен Поліни вже назавжди з нами. І дуже важливо, щоб саме Херсонщина про це пам'ятала, бо то є наша херсонська спадщина. Дуже важливо, щоб вона залишилася в історії української культури, українського мистецтва, залишилася в нас на рівні культурного коду півдня України. Бо Поліна – це є саме український південь».
10 серпня 2023 року в «Українському домі» у Києві пройшла виставка-документ «Поліна Райко. Зникоме» про біографію та художній світ мисткині з Олешок. Фонду Поліни Райко вдалося врятувати з окупованої території частину дзеркала і декілька розписаних дощок. Їхні фотографії, а також весь інший, тепер уже «підводний» світ Райко можна було побачити на знімках, які виставив «Український дім».
Можливо, після перемоги України і деокупації територій знайдуться ресурси і люди, які зможуть відбудувати будинок і створити в ньому музей. Художниця з Херсонщини встигла завершила всі свої роботи і точно заслужила на міцну і якісну пам’ять. Семен Храмцов зазначав, що один із варіантів – встановлювати VR-окуляри, щоб віртуально відновити будинок. У той час спеціаліст відділу моніторингу ситуації на окупованих територіях Міністерства культури та інформполітики Сергій Нємцев розповів, що у попередні роки музей Поліни Райко оцифрували: «Він не раз був представлений на виставках, і є дуже хороший його каталог. Суто теоретично його можна відновити сучасними методами в музейному просторі. Чи потрібно ставити питання про його фізичне відновлення – сказати складно». Сергій Нємцев вважає, що трагедія з Каховською ГЕС має навчити, як потрібно берегти цінні речі: принаймні документувати, робити скани та 3D-копії.
Інтернет-джерела:
«Берегині евакуювалися». Будинок-музей художниці Поліни Райко в окупованих Олешках опинився під водою. ФОТО [Електронний ресурс] // UA.info: [вебсайт] – Електрон. дані. – Режим доступу : https://uainfo.org/blognews/1686217329--beregini-evakuyuvalisya-budinok-muzey-hudozhnitsi-polini.html. – Назва з екрану. – Дата публікації : 08.06.2023. – Дата перегляду : 02.05.2024.
В Українському домі представили виставку-документ про художницю Поліну Райко [Електронний ресурс] //Район.Культура . – Електрон. дані. – Режим доступу: https://kultura.rayon.in.ua/news/624831-v-ukrainskomu-domi-predstavili-vistavku-dokument-pro-khudozhnitsyu-polinu-rayko. – Назва з екрану. – Дата публікації : 14.08.2023. – Дата перегляду : 06.05.2024.
«Втрачений рай» в Олешках. Будинок Поліни Райко, якого ми вже не побачимо [Електронний ресурс] // Локальна історія: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://localhistory.org.ua/rubrics/building/vtrachena-raiko-v-oleshkakh/. – Назва з екрану. – Дата публікації : 14.06.2023. – Дата перегляду : 01.05.2024.
Дім для Поліни: виставка «Поліна Райко. Зникоме» в Українському домі [Електронний ресурс] // LB.ua: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://lb.ua/culture/2023/08/18/570438_dim_polini_vistavka_polina.html. – Назва з екрану. – Дата публікації : 18.08.2023. – Дата перегляду : 03.05.2024.
Жарких Лариса. Всесвіт Поліни Райко: зруйнований, але не знищений Електронний ресурс] /Лариса Жарких //Українська правда. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://vgoru.org/istoriyi/vsesvit-polini-rajko-zrujnovanij-ale-ne-znishenij. – Назва з екрану. – Дата публікації: 06.10.2023. – Дата перегляду : 06.05.2024.
Кабацій Марія. Будинок-музей Поліни Райко в Олешках майже повністю знищила повінь [Електронний ресурс] /Марія Кабацій //Українська правда. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://life.pravda.com.ua/culture/2023/06/16/254889/. – Назва з екрану. – Дата публікації : 16.06.2023. – Дата перегляду : 06.05.2024.
Кабачій Роман. Спадщина попелу: невже і затоплений будинок художниці Райко нас нічому не навчить? [Електронний ресурс] /Роман Кабачій //Українська правда. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://life.pravda.com.ua/columns/2023/06/9/254760/ . – Назва з екрану. – Дата публікації : 09.06.2023. – Дата перегляду : 06.05.2024.
Кузьменко Юлія. Малювання як медитація: репортаж із відкриття виставки «Поліна Райко. Зникоме» [Електронний ресурс] / Юлія Кузьменко // Суспільне Культура. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/culture/549353-maluvanna-ak-meditacia-reportaz-iz-vidkritta-vistavki-polina-rajko-znikome/. – Назва з екрану. – Дата публікації : 12.08.2023. – Дата перегляду : 01.05.2024.
Луценко Євгенія. У будинку-музеї Поліни Райко збереглося до 40% фресок після затоплення – Храмцов [Електронний ресурс] / Євгенія Луценко // Суспільне Культура. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/culture/508993-u-budinku-muzei-polini-rajko-zbereglosa-do-40-fresok-pisla-zatoplenna-hramcov/. – Назва з екрану. – Дата публікації : 16.06.2023. – Дата перегляду : 03.05.2024.
Під воду пішла пам’ятка культурної спадщини України – будинок-музей Поліни Райко // Суспільне Культура. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://ua.news/ua/ukraine/pod-vodu-poshel-pamyatnyk-kulturnogo-nasledyya-ukrayny-dom-muzej-polyny-rajko. – Назва з екрану. – Дата публікації : 08.06.2023. – Дата перегляду : 01.05.2024.
Скотнікова Ольга. Пам’яті Поліни Райко: в Українському домі представлять проєкт про художницю з Олешок на Херсонщині / Ольга Скотнікова // Вечірній Київ. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://vechirniy.kyiv.ua/news/86629/. – Назва з екрану. – Дата публікації : 08.08.2023. – Дата перегляду : 01.05.2024.
Цебрій Євгенія. «Її треба читати як детектив»: феномен художниці-наївістки Поліни Райко / Євгенія Цебрій // Повага. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://povaha.org.ua/yiyi-treba-chytaty-yak-detektyv-fenomen-hudozhnytsi-nayivistky-poliny-rajko/. – Назва з екрану. – Дата публікації : 08.08.2023. – Дата перегляду : 01.05.2024.
Чи вдасться відновити будинок-музей Поліни Райко – розповідає науковець Сергій Нємцев [Електронний ресурс] // Суспільне Культура. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/culture/502144-ci-vdastsa-vidnoviti-budinok-muzej-polini-rajko-rozpovidae-naukovec-sergij-nemcev/. – Назва з екрану. – Дата публікації : 13.09.2023. – Дата перегляду : 06.05.2024.
Відеосюжети:
Мистецька трагедія на Херсонщині: феномен Поліні Райко [Електронний ресурс] // Youtube. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=T77LM_u3IbI. – Назва з екрану. – Дата публікації : 14.06.2023. – Дата перегляду : 03.05.2024.
Поліна Райко [Електронний ресурс] // Youtube. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=xh2LUMQ0pZ4&t=2s. – Назва з екрану. – Дата публікації : 10.07.2013. – Дата перегляду : 03.05.2024.
Фільм про художницю-самоучку було знято в рамках етнографічної експедиції «Дорога до раю», яку у червні 2013 року здійснили працівники Музею Івана Гончара на чолі з директором П. Гончарем. Оператор та режиссер – В. Хоменко.
Чи вдасться відновити будинок-музей Поліни Райко в Олешках [Електронний ресурс] // Youtube. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=2X0rwsq5L5A. – Назва з екрану. – Дата публікації : 14.06.2023. – Дата перегляду : 03.05.2024.