ОЛЕНА ГАЛЛ-САВАЛЬСЬКА
Народилася Олена Ігорівна Галл-Савальська 13 січня 1959 року у Ленінграді (нині Санкт-Петербург). Ще маленькою переїхала з родиною до Чернівців, де проживала до 14 років. Мама Олени Ігорівни – заслужена артистка України Валентина Гаврилівна Галл-Савальська – більше за все застерігала доньку від непростої долі театральної актриси.
Дитинство Олени пройшло за кулісами Українського державного драматичного театру у Чернівцях, у якому Валентина Гаврилівна виступала до 1973 року. Олена Галл-Савальська ділилася дитячими спогадами тих років: «…Це перший театр, у який я потрапила. Він мав свої правила і дисципліну. За 45 хвилин до вистави мама забороняла заходити в гримерку. Коли я прийшла на "Титарівну" і сиділа в ложі дуже близько біля сцени, а там, за сюжетом, було, ніби маму вбивають, то я повірила і почала кричати: "Не вбивайте мою маму!". Після цього в театрі видали наказ та рік не пускали туди дітей. Ледь не зірвала виставу. Так повірила у дійство».
Олена Галл-Савальська послухала маму та вступила в музичне училище. Після здачі першої сесії, сім’я переїхала до Херсона, де Валентина Гаврилівна грала на сцені Херсонського українського музично-драматичного театру. Після закінчення училища у 1977 році Олена прийшла до театру в якості концертмейстера оркестру. Слід зазначити, що Галл-Савальська закінчила також факультет психології Херсонського державного університету. На посаді концертмейстера вона вірно служила храму Мельпомени протягом 20 років. Аж поки один маленький випадок став для Галл-Савальської доленосним... Театр поїхав на гастролі, а одна з актрис сильно захворіла. На той час головний режисер театру, заслужений діяч мистецтв України Володимир Бегма, попросив Олену замінити артистку. Дівчина вправно впоралася із завданням, тим самим отримавши путівку у велике бурхливе театрально-акторське життя. Про свою першу роль Олена Галл-Савальська згадує: «Вперше я зіграла у музичній виставі "Алі-Баба і 40 пісень персидського базару", грала Фатіму. Взагалі я вийшла на сцену у 33 роки. В мене мама була актриса, увесь мій рід по батьковій лінії – актори. З мамою я завжди була в театрі. Бачила, коли вона пішла з театру, нищила всі свої рецензії. Це такий крик душі був. Тому я вирішила ніяких рецензій та фотокарток не збирати. І коли кажуть: "А от ту виставу...? " А я кажу: "Нема! Ніяких грамот, ніяких фото!" Мені це не потрібно. Наша професія – це хвилина, овації, як феєрверк, а завіса закрилася – і все, ти пішов до дому».
За свою відданість роботі, майстерність у 1999 році Галл-Савальська стала заслуженою артисткою України. У 2009 році здобула звання народної артистки України. Олена Ігорівна говорила, що ця нагорода – це перш за все звання її мамі, заслуженій артистці України Валентині Галл-Савальській (20.05.1930 – 01.12.2019). До речі, в історії Херсонського драмтеатру, Олена Галл-Савальська стала першою з жіночого складу акторів хто отримав звання народної артистки України.
22 жовтня 2019 року Херсонський академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша презентував на 14-му фестивалі комедії «Золоті оплески Буковини» виставу «Зірку кохання». Олені Галл-Савальській випала нагода зіграти в Чернівецькому муздрамтеатрі, де грала її мати: «Це місто, Чернівці, мені часто снилось, і я завжди хотіла туди поїхати, тому що, по-перше, там пройшло моє дитинство. Мама працювала в театрі, вікна якого виходили на мій клас, і я з вікна бачила, як мама репетирує. До 14 років я жила там, закінчила вісім класів, а тоді вступила в музичне училище, здала там першу зимову сесію, а тоді ми вже переїхали в Херсон. Мені це місто завжди здавалось таким великим, а коли я сюди повернулась, то побачила, що не настільки воно і велике... Таке життя, в дитинстві все нам здається трішки більшим, ніж є насправді». На фестивалі головну героїню вистави Олену Галл-Савальську Чернівецький театр нагородив почесним дипломом – «Гордість української театральної сцени».
Королева херсонської сцени
«Я не вживаюся в ролі, я від себе іду…»
Олену Галл-Савальську називають Королевою херсонської сцени. Вона зриває овації, як тільки глядачі чують її ім’я. Сильна, вольова, характерна, з прекрасним голосом та неперевершеним почуттям гумору. Одна з найяскравіших зірок Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша. Галл-Савальська зачаровує глядачів своєю сильною харизмою, пронизливим поглядом та легкою вдачею. Актрису поважають в колективі та обожнюють глядачі. «Так, у Херсоні було, йдеш просто вулицею, а перехожі посміхаються, вітаються. Мій чоловік все питав: "А чого вони до тебе постійно посміхаються? Ти ж драматична актриса". А я у відповідь: "А що ж вони тоді плакати повинні? І я не тільки драматична актриса, різнопланова"», – говорить Галл-Савальська.
Олена Ігорівна вірить у фортуну та має тверде переконання, що сцена не допустить успіху, не відкриє таїнства та не впустить до себе тих людей, які рвуться туди різними брудними шляхами: «Мій девіз у театрі: "нічого не виривати, нічого не просити, усе потрібне прийде". Сцена – це святе місце, вона все порозставляє на свої місця. Вона не допустить нечесні справи». Згадуючи: «Мене мама завжди вчила: не плюй, не сварись на сцені. Цього робити не можна, бо вона помститься».
Творчий доробок Олени Галл-Савальської нараховує чимало ролей, які сама артистка не рахує. Вона має потужний голос, який особливо яскраво демонструють рок-композиції у її виконанні, та неймовірну харизму. Олена Ігорівна наголошує, що актор сучасного театру повинен бути синтетичним: «Це така професія, коли завжди щось потрібно. Актор повинен і танцювати і співати. В театрі треба співати "про що" і знати, що ти хочеш сказати людям, коли співаєш якусь пісню. Ось це головне, а не просто вийти і показати свій голос».
Актриса прожила на сцені не один десяток ролей: нянька у п’єсі В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта», Стара у «Есмеральді», Матильда у «Остання жінка Дон Жуана», Секлета у «Отак загинув Гуска», тьотя Мотя у «Мина Мазайло», Броня у п’єсі А. Марущака «Херсонські Манси», Кейт у п’єсі Мартина Макдонаха «Каліка з острову Інішмаан», мама у виставі «Шість страв з однієї курки», Сирена у «Зірці кохання», Фаїна Раневська у постановці «Два серця». І так, Олену Галл-Савальську можна назвати однією з найулюбленіших актрис режисера Сергія Павлюка, заслуженого діяча мистецтв України.
Всіх своїх персонажів Олена Ігорівна черпає з життя, спостерігаючи за людьми. «Кожна роль – як дитина, вони народжені тобою. Як можна сказати, цю роль я люблю, а цю ні... Навіть якщо ти не хочеш, ти повинен це робити, тому що це твоя дитина, яка б вона не була», – зазначає Галл-Савальська.
Весною 2017 року відбулася прем’єра вистави «Баба Пріся, або на початку і наприкінці часів», що принесла Олені Галл-Савальській небувалий успіх та визнання. Вистава про життя родини у зоні відчуження – Чорнобилі, та проблеми з якими вони стикаються. А вистави могло б і не бути, якби випадково актрису на читці «Мельпомени Таврії» не побачив Павло Ар’є, який теж туди зайшов випадково. Чи не забагато випадковостей? Павло Ар’є, вже на той момент, хотів ставити у драмтеатрі Куліша «Славу Героям», але коли побачив Галл-Савальську, то «пішов до директора і сказав, що буде ставити "Бабу Прісю", бо в театрі є Баба Пріся». У 2018 році цю виставу показували у місті Брага, Португалія. Восени 2018 року на одеському театральному фестивалі «Молоко» вистава «Баба Пріся, або на початку і наприкінці часів» здобула перше місце. В номінації «Найкраща артистка» перемогла виконавиця головної ролі – Олена Галл-Савальська.
У 2018 poцi нa великій cцeнi Xepcoнcькoгo aкaдeмiчнoгo музичнo-дpaмaтичнoгo тeaтpу iмені Микoли Kулiшa з’явилacь cучacнa iнтepпpeтaцiя «Kaйдaшeвoї ciм’ї» – виcтaвa «Kaйдaш & Sons» гoлoвнoгo peжиcepa тeaтpу Cepгiя Пaвлюкa зa п’єcoю Нaтaлi Блoк, у Якій Галл-Савальська зіграла Кайдашиху. Мicцe дiї постановки пepeнeceнo з ceлa Ceмигopи у Зaлiзний пopт.
Кіноролі
У кіно Олена Галл-Савальсьека прийшла 2004 року. Першим її дебютом був короткометражний фільм-притча без слів за мотивами твору Маркеса «Стариган з крилами» режисера Тараса Томенко «Пересохла земля».
Після 15-річної перерви, знову творчий кінодебют у художньому фільмі «Віддана» за мотивами роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія». Прєм’єра фільму відбулася восени 2019 року, Галл-Савальська зіграла продавчиню линів.
Третій кінодебют Олени Галл-Савальської – серіальний. Вона зіграла голову сільради у драмі «Спіймати Кайдаша» за мотивами відомої соціально-побутової повісті Івана Нечуй-Левицького «Кайдашева сім'я». Прем'єра телесеріалу відбулася 2 березня 2020 року та мала шалений успіх, його подивилися більше 10-ти мільйонів українців.
«Буде тобі, враже, так, як відьма скаже»
Після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року Олена Галл-Савальська разом з чоловіком не залишали рідний Херсон, хоч як небезпечно було проживання народної артистки України в окупованому місті: «Ми в центрі живемо, там було кафе біля їх [окупантів] комендатури, там часто на обід збирались озброєні російські військові. Мій чоловік вигулював собаку лише зранку та ввечері. Одного разу, йдучи повз кафе, власник питав: "А де ваша жінка? Вона ж у вас Народна артистка? Треба на роботу виходити, до нас же Гармаш приїхав. Вони зроблять дует, виставу.... ". А чоловік відповів: "Ні, моя дружина на пенсії, вона нікуди не вийде". Відтоді, він більше там не ходив, а я лише у свій двір виходила, сиділа біля дому, і все».
Окупацію Галл-Савальська порівнювала з «існуванням. Тому що кожен день в окупації схожий на другий, як день бабака».
Лише після деокупації Херсона, через постійні обстріли, 22 грудня 2022 року родина Галл-Савальських змушена була переїхати до родичів у Кіровоградську область. Але впізнаваність та любов до народної артистки не знає територіальних меж: «Пам'ятаю, як ми приїхали в Малу Виску, у Кіровоградську область. І ще навіть не знали адресу, куди їхати, тож зупинились біля одного з магазинів, зайшли туди і стоїмо. До мене підійшов чоловік і став роздивлятись. Я йому кажу, з гумором, звісно ж: "Чоловіче, ви закохалися в мене? ". А він: "Десь я вас бачив... Так, я точно вас бачив – Ви грали в українському серіалі "Спіймати Кайдаша"».
24 лютого 2023, до річниці війни, директор Кропивницького театру В'ячеслав Вандрашек запропонував Олені Галл-Савальській заспівати «Материнську любов» Павла Мозгового. «До цього я рік не виходила на сцену. Остання моя вистава в Херсоні була 17 лютого. І от там я виходжу на сцену: грає оркестр, починається вступ до пісні, а у мене страх... Рік я мовчала, але заспівала. В залі сиділи діти, переді мною та після мене танцював дитячий колектив, і вони почали аплодувати, всі аплодували і я розплакалась. Єдине, що могла сказати тоді: "Дякую за можливість вийти на сцену знову". Колеги з театру Кропивницького дивились на мене, як на ненормальну. Але цю мить я запам’ятала на все життя», – ділиться щемливими спогадами Олена Ігорівна.
Про частину свого життя в окупації Галл-Савальська розповідає в моновиставі режисера Сергія Павлюка «Буде тобі, враже, так, як відьма скаже»: «…Ввечері лягала у ліжко і замість колискової співала "Ой у лузі червона калина". При чому у джазовому варіанті, та у всіх варіантах, які можуть тільки бути, і так до ранку, як платівка. А зранку йшла на кухню, вмикала телевізор, у мене супутник, тому ми дивились марафон: я брала маленький український прапорець і тихо співала "Ще не вмерла Україна". Стояла, співала та ридала. І іноді мені здавалося, що я потрошку сходжу з розуму». Вистава створена за п’єсою «Протитанкова відьма» херсонської письменниці Олени Маляренко. У ролі жінки, яка розповідає зі сцени «несумні історії херсонської окупації» – народна артистка України Олена Галл-Савальська. В основі сюжету – історія жінки, яка пережила окупацію Херсона російськими військовими, зустріла звільнення міста, втратила все після підриву рашистами Каховської ГЕС і змушена була переїхати в інше місце проживання. Але при цьому не зламалася, а навпаки – ще активніше почала боротися за своє майбутнє. Галл-Савальська згадує: «Прем'єра вистави була запланована у Миколаєві на 3 грудня. Напередодні режисер Павлюк мені сказав: "А давай 2 грудня поїдемо в Херсон?" Звісно було страшно, але я погодилась. І коли я вийшла там на сцену...ну... як на сцену — у підвалі, і побачила скільки було людей, у мене серце вистрибувало з грудей. Вистава пройшла. Херсонці дуже добре реагували: це знайома для них тема, але вона містить елементи комедії, і я думаю, що людям потрібно трошки скинути тягар тривог, сирен, нескінченних обстрілів. Вистава без пафосу і розповідає про дні, будні, в яких ми зараз живемо».
Ділячись із залом таким спектром емоцій, Олена Галл-Савальська, звісно, потребує часу і на відновлення: «Коли був живий мій собака, то притискалась до нього, обіймала і мені ставало легше. А зараз...мовчу... скручусь в позу ембріона. Помовчати треба і побути сам на сам. Отак і відновлююсь».
«Театр призначає вам побачення».
У квітні 2023 року Галл-Савальська приймала участь у благодійному концерті «Розстріляна весна», що проходив у Києві. Актриса і вокалістка зазначала: «Ми хочемо нагадати, що йде війна. І ми всі не вдома. І ми дуже хочемо повернутися в рідний Херсон, дуже».
19 грудня 2023 року народна артистка України Олена Галл-Савальська в одеському культурному центрі «Beit Grant» презентувала творчу програму «Театр призначає вам побачення». На творчому вечорі збирали гроші для українських військових. «Я не сподівалася на цю зустріч. Клянуся. Я думала – капець в окупації, ніколи вас не побачу, ваші оплески», – ділилася спогадами зі сцени артистка.
Найбільшим бажанням народної артистки України є мир. Маємо непохитну віру, що це бажання – єдине на всю Україну – скоро здійсниться і Олена Галл-Савальська надалі буде зачаровувати нас з великої сцени Херсонського академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша.
Інтернет-джерела:
Благодійний аукціон та творчий вечір: народна артистка України, херсонка Олена Галл-Савальська виступила в Одесі [Електронний ресурс] / Світлана Білоус, Оксана Хлєбус // Суспільне новини: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : http://www.t.ks.ua/blagodiyniy-aukcion-ta-tvorchiy-vechir-narodna-artistka-ukrayini-hersonka-olena-gall-savalska. – Назва з екрану. – Дата публікації: 21.12.2023. – Дата перегляду: 02.01.2024.
«Брала маленький прапорець і тихо співала гімн України»: історія актриси театру Олени Галл-Савальської з Херсона [Електронний ресурс] / Світлана Білоус, Оксана Хлєбус // Суспільне новини: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/651500-brala-malenkij-praporec-i-tiho-spivala-gimn-ukraini-istoria-aktrisi-teatru-oleni-gall-savalskoi-z-hersona/. – Назва з екрану. – Дата публікації : 01.01.2024. – Дата перегляду : 02.01.2024.
Білоус С. «Буде тобі, враже, так, як відьма скаже». Херсонський театр презентував нову моновиставу [Електронний ресурс] / Світлана Білоус // Суспільне новини: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/630702-bude-tobi-vraze-tak-ak-vidma-skaze-hersonskij-teatr-prezentuvav-novu-monovistavu/. – Назва з екрану. – Дата публікації: 02.01.2024. – Дата перегляду: 04.01.2024.
Поліщук М. «Ви не уявляєте, який це був ажіотаж»: прем’єра нової вистави Херсонського театру відбулася і в рідних стінах, і в Миколаєві [Електронний ресурс] / Марина Поліщук // Гривна: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://grivna.ua/podii/vi-ne-uyavlyaete-yakiy-ce-buv-azhiotazh:-premera-novoyi-vistavi-hersonskogo-teatru-vidbulasya-i-v-ridnih-stinah-i-v-mikolaevi. – Назва з екрану. – Дата публікації: 04.12.2023. – Дата перегляду: 03.01.2024.
Вистава «На початку і наприкінці годин або Баба Прися» ХОАМДТ ім. М.Куліша [Електронний ресурс] / Херсонський театр Куліша // YouTube. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=GlF6EemI-Vs. – Назва з екрану. – Дата публікації: 24.11.2017. – Дата перегляду: 06.01.2024.
Галл-Савальська Олена Ігорівна [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org//wiki/Галл-Савальська_Олена_Ігорівна. – Назва з екрану. – Дата останньої правки: 18.07.2023. – Дата перегляду: 02.01.2024.
Галл-Савальська Олена Ігорівна [Електронний ресурс] // Art-Кавун: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://artkavun.kherson.ua/gall_savalskaja_o_i.htm. – Назва з екрану.
Красніченко Є. Зірка херсонської сцени Олена Галл-Савальська святкує ювілей [Електронний ресурс] / Єлизавета Красніченко // Український південь: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://pivdenukraine.com.ua/2019/01/14/zirka-xersonsko%D1%97-sceni-olena-gall-savalska-svyatkuye-yuvilej/. – Назва з екрану. – Дата публікації: 14.01.2019. – Дата перегляду: 02.01.2024.
Поліщук М. «Ми раділи зустрічі з земляками»: в Одесі відбувся творчий вечір відомої херсонської актриси [Електронний ресурс] / Марина Поліщук // Гривна: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://grivna.ua/podii/mi-radili-zustrichi-z-zemlyakami:-v-odesi-vidbuvsya-tvorchiy-vechir-vidomoyi-hersonskoyi-aktrisi. – Назва з екрану. – Дата публікації: 21.12.2023. – Дата перегляду: 03.01.2024.
Народна артистка України Олена Галл-Савальська відзначила свій ювілей [Електронний ресурс] / Телеканал ТВій ПЛЮС // YouTube. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=I72B2lDVLu0. – Назва з екрану. – Дата публікації : 14.01.2019. – Дата перегляду : 03.01.2024.
Народна артистка України Олена Галл-Савальська про роль у виставах та життя під час окупації Херсона [Електронний ресурс] / Суспільне Херсон ; Оксана Хлєбус // YouTube. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=O5xXBUQ-jNk. – Назва з екрану. – Дата публікації: 01.01.2024. – Дата перегляду: 03.01.2024.
Трефілова Я. Олена Галл-Савальська – легенда Херсонського театру [Електронний ресурс] / Яна Трефілова // Khersonka.com: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://khersonka.com/uk/eternal/olena-gall-savalska-legenda-hersonskogo-teatru. – Назва з екрану. – Дата публікації: 15.06.2023. – Дата перегляду: 05.01.2024.
Олена Галл-Савальська фільм [Електронний ресурс] / Телеканал ТВій ПЛЮС // YouTube. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=n1ZbP_vbiYY. – Назва з екрану. – Дата публікації : 12.01.2016. – Дата перегляду : 04.01.2024.
Олена Галл-Савальська: мама-артистка не радила наслідувати свою професію [Електронний ресурс] / Єлизавета Красніченко // Україна молода: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://umoloda.kyiv.ua/number/3586/164/145731/. – Назва з екрану. – Дата публікації: 28.04.2020. – Дата перегляду: 04.01.2024.
Білоус С. «Розстріляна весна»: у Києві відбувся благодійний концерт, який організували херсонці [Електронний ресурс] / Світлана Білоус // Суспільне Херсон: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/455244-rozstrilana-vesna-u-kievi-vidbuvsa-blagodijnij-koncert-akij-organizuvali-hersonci/. – Назва з екрану. – Дата публікації: 24.04.2023. – Дата перегляду: 06.01.2024.
Творчий вечір народної артистки України та херсонки Олени Галл-Савальської в Одесі [Електронний ресурс] / Суспільне Херсон ; Оксана Хлєбус // YouTube. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=OECAy2KiAvI. – Назва з екрану. – Дата публікації: 20.12.2023. – Дата перегляду: 03.01.2024.