Гунько Олександр Петрович

ГУНЬКО ОЛЕКСАНДР ПЕТРОВИЧ

поет, журналіст, публіцист, громадський діяч, член Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України

Сторінки біографії

Народився 29 серпня 1952 року в смт Чаплинці Каховського району.

Після закінчення у 1979 році філологічного факультету Херсонського державного університету вчителював у Чаплинському (нині – Каховський) районі та м. Новій Каховці Каховського р-ну. У 2005 році закінчив Міжрегіональну академію управління персоналом.  З 1987 року перейшов на журналістську роботу. 

Напевне, це журналістика обрала мене. Якось так сталося, що я ще зі школи став дописувачем районної газети, а згодом – навіть не уявляв для себе іншої професії. Якийсь нетривалий час стояла дилема: вчитель чи журналіст, проте вона вирішилася сама по собі без надзусиль з мого боку – просто після 9 років викладання у школі почав працювати в редакції, – ділиться спогадами Олександр Гунько.

Він працював кореспондентом і редактором газет “Нова Каховка”, “Трибуна”, “Ділові новини” та оглядачем всеукраїнської суспільно-політичної “Газети по-українськи” (м. Київ). З 2017 року по сьогодні – головний редактор сайту “Нова Каховка.Сіty”.

Деякий час Олександр займався громадською діяльністю. У 1989-1991 роках він очолював Новокаховську міську організацію Товариства української мови, а з 2017 по 2018 роки – Херсонську обласну організацію Національної спілки письменників України. 

Творча діяльність

Якщо рахувати з першої публікації, як це зазвичай прийнято, то початком творчої діяльності літератора слід вважати дату 30 грудня 1975 року. Саме в цей день у обласній газеті “Наддніпрянська правда” з’являється його перша публікація – вірш “Сонет”. Хоча римувати він почав ще з сімнадцяти років.

Сам Олександр Петрович говорить, що по-справжньому почав формуватися як поет у середині 80-х років XX століття, під впливом Анатолія Бахути, який був дуже вимогливим до тих, кого кликала Муза. Тож О. Гунько круто змінив свої погляди на поезію, став вимогливішим до власної творчості. Фактично в його житті настав новий період, сповнений творчих пошуків і нових злетів. Його поезії друкувалися у літературних часописах, колективних збірках і альманахах.

Слід додати, що після смерті Анатолія Бахути Олександр Гунько очолював міське літературне об’єднання у м. Новій Каховці Каховського району і, як редактор і видавець, чимало зробив для популяризації творів місцевих літераторів.

Письменник пробував себе і в прозі. Його етюди, новели й оповідання, які він писав ще з студентських років, – “Розмова з батьком”, “Медаль”, “Йшли солдати”, “Місто червоних плащів”, “Осіннє пророцтво”, “Чому вона пішла” тощо, друкувалися в місцевій періодиці і знайшли своїх шанувальників.

Кожна книга – це відтінок мого життя і частина мене (можливо, частина мене того, котрим я вже більше ніколи не буду). Визначати, де я був цікавішим-розумнішим-щирішим – справа читачів, – зазначає Олександр Петрович.

Його перша поетична збірка “Змова мовчання” побачила світ у 2000 році.

Книга поезій «Змова мовчання» складається з шести циклів, перший з них «Обрій» в якому роздуми про призначення людини і складність життя: «ми йдемо по дорозі, на якій заборонено вуличний рух. Тут стоять лише знаки біди. Тут живуть лише згорблені тіні. Тут пантрують на нас одноокі жалі» і я «весь вік веду свій діалог: сперечаюся сам із собою». Наступні цикли «Пожертва», «Чаша Цикути» продовжують розпочату тему «в люстерко днів ми бавимось охоче, бо помічаємо там тільки себе. Але якби нам всім розкрити очі, яким було б затьмарення небес?, – розповідав автор у одному з інтерв’ю.

Олександр Гунько захоплюється творчістю вітчизняних і зарубіжних поетів та письменників. Він дуже любить перекладати сонети Вільяма Шекспіра, вірші Федеріко Гарсія Лорки, Михая Емінеску, Любомира Левчева тощо, переосмислювати сказане іншими поетами та писати присвяти. У цій збірці в циклі “Постаті” він звернувся до творчості Миколи Хвильового, Лесі Українки, Олександра Довженка, Євгена Плужника, Леся Курбаса та інших.

Через деякий час одна за одною з’являються “Зоряний канон” (2006), “На вулиці генія” (2012), “Брами Всесвіту” (2014), “Сталкери по крові” (2017), “Квантова нереальність” (2020) та “Поклик до Спасу” (2023).

Член-кореспондент Національної академії наук України Микола Сулима, порівнюючи книги “На вулиці генія” та “Брами Всесвіту”, помітив разючі зміни у поезіях автора, хоча вийшли друком ці збірки з різницею у два роки.

Олександр Петрович пояснює це так: “Зрозуміло, що на поличці своєї особистої бібліотеки маю не одну-дві, а сім авторських книг, проте «Брами Всесвіту» є з-поміж них знаковою. Я зрозумів, що з роками моя поезія стала малослівнішою, економнішою. А вислови – суворішими. Твори у цій збірці сповнюють слова, що пройшли через сито думки й почуття. Глибока філософська думка у них водночас поєднується із розсипами омонімів, омофонів, що є демонстрацією багатства поетичного стилю кожного автора. Мої вірші стали по-філософському споглядацькі”. 

Літератор ніколи не залишається осторонь подій, які відбуваються в Україні з 2013 року. Вони знаходять відображення у його творчості. Видання “Сталкери по крові” Олександр Гунько присвятив героям Майдану, воїнам АТО, волонтерам. У передслові до цієї збірки автор пише: Вони – серед нас і з нами. Ті, хто вийшов на Євромайдан у 2013-му. Хто, кинувши все, пішов у добробати. Хто стояв на смерть у Донецькому аеропорту. Хто став волонтером за покликом серця… Хто підкорює Гімалаї і освоює Антарктиду. Хто творить неперевершене і здійснює неймовірне. Хто розширює межі реальності, злітає думкою у незнані світи і проявляє нечувану стійкість духу. Це – наші предтечі і сучасники. Провідники нової енергії відродження нації і людства. Сталкери по духу, сталкери по розуму, сталкери по крові. Провісники майбутнього. Спецпризначенці долі. Усім їм присвячую цю книгу”.

Ця поетична збірка принесла Олександру Петровичу заслужену славу і визнання. Він став лауреатом Міжнародної літературної премії “Сад божественних пісень” імені Григорія Сковороди і отримав медаль “Григорій Сковорода” (2018).

Письменник часом не може зупинити неконтрольований плин думок, який виникає раптово і згодом перетворюється на вірші: “Поезія взагалі виникає ні з чого і без жодних концепцій. Чому мені прийшла така назва – «Квантова нереальність»? Це моє художнє визначення поезії. Адже наші думки, емоції, слова, ставлення до світу і людей – це згустки квантів духовної енергії та інформації. Чому нереальність? Ми часто у житті говоримо про щось незвичайне: «Це просто нереально!» А поезія – це річ незбагненна, непередбачувана і часто неосяжна. Мені прийшли саме такі вірші. Чому і звідки – я не знаю. Це якась вища енергія пройшла через мою душу і перетворилася у моїй свідомості на слова моєї мови”.

Гунько Олександр Петрович – лауреат літературних премій імені: Олексія Кручоних, Миколи Куліша, Анатолія Бахути; лауреат Першої премії обласного творчого конкурсу журналістів Херсонщини; дипломант Всеукраїнського конкурсу малої прози “Євроформат-2008”.

Він пишається кожною своєю нагородою: “Перемога у конкурсі, чи вручення іменної премії – визнання мого професійного рівня з боку фахівців, більш професійних і більш знаних, ніж я. Звісно, на особливому місці у цій шкалі пріоритетів знаходиться Міжнародна відзнака”.

Життя в окупації

Вторгнення росіян застало родину Олександра Петровича зненацька: Ми прокинулися 24 лютого і дізналися, що почалася війна. Радіо, телебачення, інтернет – усе вирувало. Після 10-ї ранку я вийшов у місто подивитися, що там робиться. На центральній вулиці – проспекті Дніпровському – всі установи були зачинені: міська прокуратура, суд, відділення СБУ, райвідділок поліції. У СБУ були відчинені ворота гаражів. Тобто стало зрозуміло: звідси виїжджали поспіхом. Я пройшов трохи далі і вже за відділком поліції, на дорозі до Каховської ГЕС, побачив російські танки й БТРи. Один чоловік їхав у той бік на велосипеді. Я йому кажу: «Куди ти їдеш? Там он уже стоять росіяни». А він у відповідь: «Та от почув зранку про війну, приїхав із села у військкомат, а він зачинений». На асфальті виднілися сліди від гусениць танків. Судячи з усього, вони намагалися заїхати в місто, але доїжджали до стадіону «Енергія» і розверталися назад. Ось так почалася для нас війна.

Навіть під час окупації Олександр Гунько не полишав журналістську діяльність. Новини на його сайті постійно оновлювалися. Читачів інформували про те, що відбувається в Україні, Херсонській області та Новій Каховці Каховського району, називаючи речі своїми іменами: війну – війною, окупантів – окупантами, загарбниками, орками. Повідомляли, де тривають бої, як ЗСУ захищають Україну. Знайомі попереджали Олександра Петровича: “не пиши так різко, бо за тобою прийдуть”. Пропонували навіть перейти на конспіративну квартиру. Проте він принципово не погоджувався. 

Фото, зроблені Олександром Гуньком під час окупації Нової Каховки

Третього квітня 2022 року до редактора таки приїхали росіяни. Обшукали квартиру, вилучили ноутбук, смартфони, кнопковий телефон, передивилися всі флешки. Самого господаря потягнули до відділу поліції, де була облаштована окупантська військова поліція. В одному з кабінетів його прикували кайданками до батареї, посадивши на жорсткий дерев’яний стілець. Це було абсолютне знущання. У такому положенні він перебував три доби. За цей час годували лише один раз. Спати було неможливо. Ходити теж. Наглядачі три-чотири рази на день виводили в’язня в туалет. Це був весь рух протягом доби. І всі три доби затриманого допитували офіцери ФСБ.

Російські військові запропонували Олександру Гуньку очолити одне з окупаційних видань. Однак він не пішов на співпрацю з ворогом, залишившись вірним позиції українського журналіста. Відпустили його після того, як Олександр погодився записати відеозвернення, у якому перепросив за те, що називав їх окупантами і орками та пообіцяв, що сайт “Нова Каховка.Сіty” співпрацюватиме з їхньою військовою адміністрацією.

Утім, це допомогло ненадовго. Після того Олександра Петровича затримували ще двічі. На щастя, кожного разу його відпускали. Під час третього затримання йому заборонили займатися журналістикою і забрали прескарту члена Національної спілки журналістів України. Більш детально про цей період життя Олександр Петрович розповів у цьому інтерв’ю.

Діяльність після вимушеної евакуації

Щоб не потрапити до них знову і прислухавшись до прохань родини та колег на вільній території, Олександр Гунько таки вирішив виїхати з міста: “У Василівці стояли три доби. Там була величезна черга з машин. Ночували просто в мікроавтобусі на сидіннях. Водій попередив, що може ще одну-дві ночі доведеться так переночувати. Але сталося якесь диво – на наступний день разом із російськими військовими приїхали якісь жінки і дозволили пропускати всі машини з пенсіонерами та дітьми. Оскільки ми потрапляли до цієї категорії, нам вдалося вирватися до Запоріжжя”. Згодом родина дісталася до Львова.

Уже після виїзду з окупації він написав і видав книгу “Поклик до Спасу”, де вміщено понад 200 віршів про війну, проникнутих сумом і болем, але водночас – й оптимізмом та вірою в Перемогу. Національна спілка письменників України висунула її на конкурс для здобуття Національної премії України ім. Тараса Шевченка у 2024 році.

У жовтні 2023 року Виставковий центр Національного музею історії України в Другій світовій війні був осередком визначної події. Тут у межах проєкту “Розстріляна свобода слова” Національна спілка журналістів України провела зустріч з медійниками і письменниками Херсонщини, які під час російського вторгнення та окупації відчули на собі ворожий тиск, але залишились вірними українському журналістському слову та громадянській позиції. Серед учасників цього заходу був і Олександр Гунько. Саме тут він вперше презентував свою збірку “Поклик до Спасу”.

15 червня письменник долучився до презентації колективної збірки віршів “Херсонщина. Арт-спротив”, яка відбулася в Національному музеї літератури м. Києва. Він прочитав свої поезії, написані в окупації, а також нові твори, навіяні підривом Каховської ГЕС. Через 45 хвилин зустрічі в столиці оголосили повітряну тривогу. Тому учасники спустилися в підземний перехід станції метро “Театральна”. Після деякого чекання вирішили продовжити презентацію прямо там. 

Окрім письменницької справи, Олександр Перович продовжує свою медійну діяльність, наповнюючи сайт “Нова Каховка.Сіty” правдивою інформацією про війну, про ситуацію в Україні, на Херсонщині і в Новій Каховці зокрема. Чоловік каже, що не може покинути журналістику: “Це все моє життя, можна сказати, половину свого життя (із 70-ти – 35 років) я був в журналістиці. Я вже без цього не можу”.

Секрет успіху письменника дуже простий: “Я належу до категорії тих представників сильної статі, котрі прагнуть бути успішними у всьому, що люблять. А любов, як відомо, різнолика й торкається всіх сфер людського буття. Чи можна поєднати? Можна, якщо нічим не жертвувати, а намагатися знаходити золоту середину”.

Інтернет-джерела

Арештовували, схиляли до співпраці: історія Олександра Гунька, якому вдалося виїхати з Нової Каховки [Електронний ресурс] / спілкувалася Лариса Губіна // Youtube. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=Vyg7W2QBo2g. – Назва з екрана. – Дата публікації : 03.09.2022. – Дата перегляду : 04.12.2023.

Батурин Олег. Олександр Гунько: «Я вирішив, що повинен перенести все, що б не випало на мою долю» /Олег Батурин // LB.ua: дорослий погляд на світ . – Електрон. дані. – Режим доступу: https://lb.ua/society/2022/09/01/528076_oleksandr_gunko_ya_virishiv_shcho.html?fbclid=IwAR1132Mi04duXRSWxwrFhlK7JLA8VfHR2QSx0e5CuMhCQAOFnpVjJk1fXos . – Назва з екрана. – Дата публікації : 01.09.2022. – Дата перегляду : 10.12.2023.

Брами Всесвіту [Електронний ресурс] // Новокаховська ЦБС : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : http://biblioteka.hol.es/uk/zakhody/vinochok-kobzarevi/129-podii-masovi-zakhody/194-bramy-vsesvitu. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 04.12.2023.

Про презентацію однойменної книги у Новокаховській центральній бібліотеці Каховського р-ну.

Василишин Олег. Книгу нашого земляка оцінили на Тернопільщині/Олег Василишин, Ігор Фарина [Електронний ресурс] // Нова Каховка.City : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://novakahovka.city/blogs/25337/knigu-nashogo-zemlyaka-ocinili-na-ternopilschini . – Назва з екрана. – Дата перегляду : 04.12.2023.Василишин Олег. Книгу нашого земляка оцінили на Тернопільщині/Олег Василишин, Ігор Фарина [Електронний ресурс] // Нова Каховка.City : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://novakahovka.city/blogs/25337/knigu-nashogo-zemlyaka-ocinili-na-ternopilschini . – Назва з екрана. – Дата перегляду : 04.12.2023.

Войцехівська Ольга. Новокаховський журналіст Олександр Гунько: “Окупанти не мали уявлення, як працює справжня журналістика. В їхній уяві це синонім пропаганди” [Електронний ресурс] / Ольга Войцехівська // Національна спілка журналістів України : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://nsju.org/publikaczi%D1%97/novokahovskyj-zhurnalist-oleksandr-gunko-okupanty-ne-maly-uyavlennya-yak-praczyuye-spravzhnya-zhurnalistyka-v-yihnij-uyavi-cze-synonim-propagandy/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 09.05.2023. – Дата перегляду : 06.12.2023.

Головний редактор сайту NovaKahovka.city отримав міжнародну літературну премію [Електронний ресурс] // Нова Каховка.City : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://novakahovka.city/blogs/2544/golovnij-redaktor-sajtu-novakahovka-city-otrimav-mizhnarodnu-literaturnu-premiyu. – Назва з екрана. – Дата публікації : 22.02.2018. – Дата перегляду : 02.12.2023.

Про збірку “Сталкери по крові”, за яку Олександр Гунько отримав Міжнародну літературну премію “Сад божественних пісень” імені Григорія Сковороди.

Гунько Олександр Петрович [Електронний ресурс] // Новокаховська ЦБС : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : http://biblioteka.hol.es/uk/literaturnyi-svit/133-hunko-oleksandr-petrovych. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 02.12.2023.

Гунько Олександр Петрович [Електронний ресурс] // Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://lib.kherson.ua/gunko-oleksandr-petrovich.htm. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 02.12.2023.

Гунько Олександр Петрович. Вірші [Електронний ресурс] / Олександр Гунько // Поетичні майстерні. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://maysterni.com/user.php?id=7716&t=1. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 05.12.2023.

Журналіст Гунько вийшов із застінок влаштованого окупантами “Херсонського ГУЛАГу”, – НСЖУ [Електронний ресурс] // Українські новини. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://ukranews.com/ua/news/847487-zhurnalist-gunko-vyjshov-iz-zastinok-vlashtovanogo-okupantamy-hersonskogo-gulagu-nszhu. – Назва з екрана. – Дата публікації : 07.04.2022. – Дата перегляду : 05.12.2023.

Журналіст Олександр Гунько: “Найважче – жити з думкою, що в твоєму місті хазяйнують окупанти” [Електронний ресурс] // Національна спілка журналістів України : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://nsju.org/istoriyi/zhurnalist-oleksandr-gunko-najvazhche-zhyty-z-dumkoyu-shho-v-tvoyemu-misti-hazyajnuyut-okupanty/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 13.02.2023. – Дата перегляду : 06.12.2023.

Журналіст та поет із Нової Каховки може отримати Шевченківську премію [Електронний ресурс] // Район. Каховка. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://kakhovka.rayon.in.ua/news/648317-zhurnalist-ta-poet-iz-novoi-kakhovki-mozhe-otrimati-shevchenkivsku-premiyu. – Назва з екрана. – Дата публікації : 07.11.2023. – Дата перегляду : 02.12.2023.

Література рідного краю. Олександр Гунько – видатна постать літератури Херсонщини [Електронний ресурс] // На урок : освітній проєкт. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://naurok.com.ua/literatura-ridnogo-krayu-oleksandr-gunko---vidatna-postat-literaturi-hersonschini-268658.html. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 04.12.2023.

Олександр Гунько: “Геніїв у літературі може народити лише нація з потужною духовною енергетикою” [Електронний ресурс] / записав Максим Петях // Вгору : [медіаплатформа] : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://vgoru.org/istoriyi/oleksandr-gunko-geniyiv-u-literaturi-mozhe-naroditi-lishe-naciya-z-potuzhnoyu-duhovnoyu-energetikoyu. – Назва з екрана. – Дата публікації : 14.07.2021. – Дата перегляду : 02.12.2023.

Світоглядні мотиви поезій О. П. Гунька [Електронний ресурс] // На урок : освітній проєкт. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://naurok.com.ua/svitoglyadni-motivi-poeziy-o-p-gunka-210908.html. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 02.12.2023.

70-річний журналіст із Нової Каховки тричі був у полоні ФСБшників [Електронний ресурс] // Youtube. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=XZ9T3fKlYjA. – Назва з екрана. – Дата публікації : 13.02.2023. – Дата перегляду : 06.12.2023.

Відео-історія Олександра Гунька, створена у межах проєкту “Журналісти важливі. ІСТОРІЇ життя та роботи в умовах війни”, який реалізує Національна спілка журналістів України за підтримки шведської правозахисної організації Civil Rights Defenders.

Спілку письменників Херсонщини очолив Олександр Гунько [Електронний ресурс] // Новости Херсонщины. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://kherson-news.info/culture/spilky-pismennikiv-hersonshini-ocholiv-oleksandr-gynko/. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 04.12.2023.

У Новій Каховці російські окупанти викрали журналіста і поета Олександра Гунька [Електронний ресурс] // Детектор медіа. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://detector.media/infospace/article/198089/2022-04-03-u-noviy-kakhovtsi-rosiyski-okupanty-vykraly-zhurnalista-i-poeta-oleksandra-gunka/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 03.04.2022. – Дата перегляду : 06.12.2023.

У Херсоні презентували книгу поета з Нової Каховки [Електронний ресурс] // Нова Каховка.City : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://novakahovka.city/articles/110154/u-hersoni-prezentuvali-knigu-poeta-z-novoi-kahovki. – Назва з екрана. – Дата публікації : 11.11.2020. – Дата перегляду : 04.12.2023.

Про презентацію книги “Квантова нереальність” у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

“Якщо будеш мовчати, то я тебе прикінчу”: росіяни викрали й записали пропагандистське відео з редактором новинного сайту Нової Каховки [Електронний ресурс] / записала Яніна Корнієнко // Слідство. Інфо. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.slidstvo.info/warnews/yakshcho-budesh-movchaty-to-ia-tebe-prykinchu-rosiiany-vykraly-y-zapysaly-propahandystske-video-z-redaktorom-novynnoho-saytu-novoi-kakhovky/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 28.06.2023. – Дата перегляду : 06.12.2023.

Календар подій

      1
234 5 678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031