Херсонщина: кроки до незалежності
1917 - 1991 - 2021
Українське національно-культурне життя на Херсонщині бере свій початок у шістдесятих роках XIX сторіччя. Саме тоді було скасовано кріпацтво, впроваджено земське самоврядування та інші демократичні новації. У 80-х роках XIX ст.. на Херсонщині з’являються перші українські гуртки земських діячів і письменників – Херсонська громада, яка неквапливою щоденною просвітницькою роботою згуртувала біля себе віддану українській ідеї молодь. У березні 1917 року вже було засновано культурно-просвітно-політичне товариство «Українська хата в Херсоні». Для Херсонської "Просвіти" та "Української книгарні" головними в цей період стали проведення регулярних курсів української мови, розбудова української освіти, видання та розповсюдження українських книжок, розвиток українського мистецтва, - впровадження, за виразом Івана Микитовича Челюка, "живого українського слова".
Квітень 1917 року став початком великої просвітницької роботи українського товариства. За короткий час були створені українська книгозбірня, читальня, книгарня, заснований артистично-співочий гурток, відкрилася військова філія. З 12 квітня розпочала свій вихід перша україномовна газета "Вісник товариства "Українська хата в Херсоні". В квітні відбулася й перша в історії нашого краю українська національна маніфестація. Херсонські газетярі назвали її грандіозною. І це було дійсно гучним початком "відродження херсонського українства".
Оцінюючи результати діяльності товариства "Українська Хата", можна відзначити, що товариство стало першою масовою українською організацією в Херсоні, основою і дійсною школою для численних українських організацій, товариств, комітетів. "Хата" організувала цілеспрямовану культурно-освітню роботу, перетворившись у центр національного життя Нижньої Наддніпрянщини. З її діяльністю пов'язаний початок і багато яскравих епізодів українського відродження на Херсонщині. Це і численні мітинги та збори, концерти та вистави, початок власного українського театру, і книговидання, випуск першої україномовної газети, ініціація перших на Херсонщині курсів української мови. Одними з натхненників національної справи і активних діячів "Української Хати" стали неординарний український письменник Микола Федорович Чернявський і кооперативний діяч Іван Микитович Челюк.
Після того, як український рух на Херсонщині зміцнів, з'явилися українські політичні партії, українські кооперативи, завдання "Української Хати", як центру просвітницького та політичного життя українців Херсонщини, було реалізовано і товариство перетворилася на "Просвіту". Саме діяльність таких культурно-просвітницьких організацій стали першими кроками до незалежності України.
Пропонуємо вашій увазі цифрові копії документів з фондів державного архіву Херсонської області, архівних відділів районних державних адміністрацій та міських рад з тематики державотворення у 1917-1918 роки.