Атамань
АТАМАНЬ
Рік заснування: середина ХІХ століття
Географічна характеристика: село розташоване у південній частині півострова Чонгар. Площа: 73,129 км².
Рада, якій підпорядковується: Чонгарська сільська рада
Історична довідка: Село Атамань є найстарішим населеним пунктом на Чонгарському півострові. Перші згадки про нього датовані серединою ХІХ століття, коли воно було хутором Адаман-Чонгар.
В Атамані діяла орендаторська економія: землі належали барону Гінзбургу, в якого їх орендував кримський землевласник Меїр Ізраїльович Шапіро. Наступним орендатором був Крушинський, який мав сирзавод та розводив молочну худобу.
З приходом радянської влади у 1918 і повторному приході в 1920 році більшість мешканців села роз'їхалися. Землевласник Шапіро втік до Джанкоя, а Крушинського заарештували в 1918 році. До 1930 року більшість старих переселенців з Атамані роз'їхалися, і в 1933 році в селі було створено єврейський колгосп.
15 вересня 1941 року село було окуповане німецькими військами. Звільнили населений пункт 30 жовтня 1943 року. У 1944 році, після звільнення півострова від німецьких військ у ході Другої світової війни, в Атамані було створено єдину на півострові школу.
Станом на 1946 рік село було центром Атаманської сільської ради.
У 1960-ті роки Атамань була одним з найрозвиненіших сіл на півострові. В той же час до Атамані було переселено мешканців висілка Чентрень (Приморськ).
Сучасне життя: В селі функціонують: будинок культури, фельдшерсько-акушерський пункт, пункт книговидачі. На території села діють три підприємства у сфері сільського господарства - «Пахоренко», «Світлана», «Роман».
Пам'ятки історії, архітектури та культурної спадщини: група з чотирьох курганів ІІІ тисячоліття до н.е. – ІІ тисячоліття н.е. заввишки 1-1,8 метри кожен.
Використані джерела:
1. Хроніка визволення Херсонщини. 26 жовтня 1943 - 12 квітня 1944 : зб. док. / упоряд.: І. Лопушинська, І. Сінкевич, О. І. Шинкаренко. – Херсон : Айлант, 2015. – С. 96.