Геройське
ГЕРОЙСЬКЕ
Рік заснування: перша половина ХІХ століття (до 1963 року - Прогної, Прогнойськ)
Географічна характеристика: село розташоване серед озер піщпного Кінбурнського півострова, на березі Дніпровського лиману, за 65 км від районного центру. Площа: 1,26 км².
Рада, якій підпорядковується: Геройська сільська рада
Походження назви села: Історія села пов'язана із Запорізькою Січчю. Ще в ХVІ столітті козаки вважали соляні озера своїми й ходили сюди добувати сіль та рибалити. Ці соляні (гнилі) озера Кінбурнського півострова здавна називали прогноями. Прогної - гнилі озера із солоною морською водою, в яких осідала сіль по мірі випаровування. Згодом ця назва закріпилася за всією навколишньою місцевістю.
В роки Другої світової війни 4 мешканцям села було присвоєно звання Героїв Радянського Союзу. у 1953 році на честь чотирьох Героїв Радянського Союзу та двох Героїв Соціалістичної Праці Прогної було перейменовані у Геройське.
Історична довідка: Великі земельні площі в районі Прогноїв наприкінці ХVІІІ століття одержав князь О.А. Безбородько.
Село Прогної виникло в першій половині ХІХ століття на місці центру колишньої Прогнойської паланки козаків. Його заселяли переселенці з півдня України та з міст Херосна, Акермана, Єйська.
Радянську владу в селі встановлено наприкінці січня 1918 року. В квітні цього ж року село окупували австро-німецькі війська. В липні 1919 року Прогної захопили денікінці. З 10 червня до початку жовтня 1920 року населений пункт знаходився під владою військ Врангеля.
Навесні 1930 року в селі виник перший колгосп, який об'єднав 122 господарства. Цього ж року рибалки Прогноїв створили артіль "Свідомість", матроси - артіль "Парусний флот", яка перевозила вантажі до Одеси, Херсона, Миколаїва.
25 вересня 1941року фашисти окупували село. У вересні 1942 року в Прогноях виникла підпільна група з 22 чоловік на чолі з Л.І. Солнушком. 5 листопада 1943 року червоноармійські частини визволили населений пункт.
У 1956 році рибальську артіль ліквідували, її землі перейшли до радгоспу "Південний".
Риболовецький колгосп став теж економічно невигідним. Тому 1961 року артіль об'єдналася з рибгоспом сусіднього села Рибальчого. У Прогноях працювала риболовецька бригада і кілька ланок колгоспу "Перемога".
Село - як батьківщину 4-х Героїв Радянського Союзу, 2-ї Героїв Соціалістичної Праці, багатьох орденоносців - у 1963 році було перейменовано у Геройське.
Сучасне життя: В селі функціонують: загальноосвітня школа, дитячий садок, Геройське дослідно-промислове підприємство.
Джерело: photo.online.ua/ukr/olexa_p/73640/
Джерело: photo.online.ua/ukr/olexa_p/73640/
Використані джерела:
1. Історія міст і сіл Української РСР [Текст] : в 26 т. [Т. ?]: Херсонська область / гол. редкол.: П. Т. Тронько; редкол. тома: О. Е. Касьяненко [та ін.]. - К. : Гол. ред. Укр. рад. енцикл. АН УРСР, 1972. - С. 389-397.
2. Хроніка визволення Херсонщини. 26 жовтня 1943 - 12 квітня 1944 : зб. док. / упоряд.: І. Лопушинська, І. Сінкевич, О. І. Шинкаренко. - Херсон : Айлант, 2015. - С. 97.
3. Рижова П. Село Геройське, Голопристанський район / П. Рижова // Акценты. - 2009. - № 31 (12 серп.). - С. 8.
4. Роман Є. Село героев : люди, соль и рыба / Є. Роман // Гривна-СВ. - 2007. - N37 (7 сент.). - С. 15.
5.Свиридова О.І. Топоніміка як джерело вивчення рідного краю /О.І.Свиридова // Топоніміка у краєзнавчій та позакласній роботі з географії: Матеріали VI обласних краэзнавчих читань. - Херсон, 2016. - С.13.
Фотогалерея