Збур'ївка
ЗБУР'ЇВКА
Рік заснування: 1837 (колишня назва - Келегеї)
Географічна характеристика: село розташоване в 55 км від районного центру і в 90 км від найближчої залізничної станції Цюрупинськ. Площа: 0,935 км².
Рада, якій підпорядковується: Збур'ївська сільська рада
Походження назви села. Топонім села Збур'ївка (Стара і Нова) походить від назви невеликої річки Збур'ївки та однойменного лиману, в глибоководній і тихій бухті якого знаходили захист вд бур і штормів судна. Отже, за цією версією, назва села є гідронімом. Хоча існує і друга версія, згідно якої назва походить від прізвища відомого гетьмана Війська запорізького Низового Самійла Зборовського. Коли одного разу козацькі чайки переслідували турецькі галери Зборовський, тікаючи від переслідувачів, заманив противника у мілководну бухту. Згодом цю бухту почали називати Кут Зборовського, назва пізніше трансформувалася у Збур'ївський Кут. Саме від цієї назви і походить назва села Стара Збур'ївка, мешканці якої неподалік від старого поселення заснували нове, яке отримало назву Нова Збур'ївка.
Історична довідка: Перші поселенці на цій території з'явилися в 1902 році, і хутори, що виникли, мали назви тих поселень, звідки переселилися люди. На території села Збур'ївка в ті часи було розташовано три хутори - Голянка, де проживали переселенці з Голої Пристані, Збуро-Келегеї (де розташована основна частина сучасного села), тут проживали переселенці з Нової і Старої Збур'ївки і Келегеїв (сучасна Гладківка) і хутір Костогризово (сучасна вулиця Перемоги), який заснували переселенці з села Костогризово Цюрупинського району. На північ від села Збур'ївки було село Бабареї. Селяни викупили ці "дикі" степи в землевласника Куликовського.
Після встановлення радянської влади у січні 1918 року ці хутори починають об'єднуватися в одне село, яке дістало згодом назву Збур'ївка. Село стає другим відділком радгоспу "Комінтерн".
В 1933 року сюди приїздять переселенці з Середньої Азії: узбеки, турки, таджики і починають займатися вирощуванням рису і бавовнику. Ці культури тут вирощувалися до 50-х років.
18 вересня 1941 року село було окуповане німецькими військами. Звільнили населений пункт 3 листопада 1943 року.
В 1962 році був утворений радгосп "Приморський", до його складу ввійшли села Збур'ївка, Комуна і Облої.
Сучасне життя: В селі функціонують: загальноосвітня школа, дитячий садок, будинок культури, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт, відділення зв'язку.
Пам'ятки історії, архітектури та культурної спадщини: обеліск "Скорботна мати".
Використані джерела:
1. История городов и сел Украинской ССР [Текст] : в 26 т. [Т. ?]: Херсонская область / гл. редкол.: П. Т. Тронько; редкол. тома: А. Т. Мельников (пред.) [и др.]. - К. : Гл. ред. УСЭ, 1983. - С. 382-383.
2.Свиридова О.І. Топоніміка як джерело вивчення рідного краю /О.І.Свиридова // Топоніміка у краєзнавчій та позакласній роботі з географії: Матеріали VI обласних краэзнавчих читань. - Херсон, 2016. - С.12-15.
3. Хроніка визволення Херсонщини. 26 жовтня 1943 - 12 квітня 1944 : зб. док. / упоряд.: І. Лопушинська, І. Сінкевич, О. І. Шинкаренко. - Херсон : Айлант, 2015. - С. 97.
Фотогалерея