ГОРНОСТАЇВСЬКИЙ РАЙОН
Районний центр - смт Горностаївка
Населені пункти Горностаївського району
Дата утворення: 4 січня 1965 року.
Географічна характеристика: Горностаївський район розташований у центрально-північній частині Херсонщини. На півночі межує з Великолепетиським, сході та півдні - з Нижньосірогозьким і Каховським, на заході по руслу Дніпра - з Бериславським районом. Відстань від обласного центру залізницею - 180 км, шосейними дорогами - 129 км.
Площа району: 101,8 тис. га, 3,5 % від площі області.
Символіка району: Герб та прапор Горностаївського району були затверджені 20 січня 2013 року на сесії районної ради. Опис символіки.
Кількість населених пунктів: В складі району 1 селищна рада та 12 сільських рад, до яких входять 29 населених пунктів.
Населення району: станом на 1 вересня 2013 року - 19981 чол.
Коротка історична довідка: У 1923 році в результаті проведення першої реформи адміністративно-територіального поділу УРСР був утворений Херсонський округ, до якого ввійшла територія Горностаївського району. Новостворений район складався з Князе-Григорівської та Благовіщенської волостей. Населення займалося хліборобством, скотарством, рибальством, видобуванням вапнякового каменю.
За часів радянської влади значна увага приділялася писемності серед дорослого населення. Вже у 1925 році в районі налічувалося 19 лікнепів та 6 шкіл малописемності. І лише наприкінці 30-х років безграмотність вдалося ліквідувати.
У 1928 році почалася масова колективізація селянських господарств. Через п'ять років майже всі вони були колективізовані. У квітні 1930 року в Горностаївці відкрилося відділення Державного банку, з допомогою позик якого колгоспи, підприємства, установи та окремі селяни розпочали будівництво господарських приміщень, житлових будинків.
У роки Великої Вітчизняної війни на території Горностаївщини відбувалися жорстокі бої, проходив Нікопольський плацдарм. Лише в братській могилі села Соломки поховано майже 3,5 тисячі воїнів. У райцентрі діяла підпільна молодіжна організація (керівник Василь Ходос). Всі її 34 учасники були страчені фашистами. На фронтах війни загинуло 2390 земляків.
За п'ять післявоєнних років було повністю відбудовано зруйноване війною господарство району. У 1949 році колгоспи сповна освоїли довоєнну посівну площу. Були відроджені всі тваринницькі ферми, поліпшилась робота МТС. Значна робота проводилася по відновленню шкіл та культосвітніх закладів. У 1956 році Горностаївку віднесено до категорії селища міського типу.
30 грудня 1962 року згідно з Указом Президії Верховної Ради УРСР у всіх областях республіки розпочався процес розширення меж сільських районів. З посеред ліквідованих районів Херсонської області був і Горностаївський, населені пункти якого протягом двох наступних років входили до складу Каховського та Великолепетиського районів.
4 січня 1965 року Указом Президії Верховної Ради УРСР внесено зміни в адміністративне районування, проведено розмежування районів і створено Горностаївський район у складі Горностаївської селищної, Каїрської, Костянтинівської, Заводівської, Князе-Григорівської, Козаче-Лагерської, Ольгинської, Червоноблагодатненської, Великоблаговіщенської та Степнянської сільських рад.
З 1965 до 1977 років було введено в експлуатацію приміщення шкіл у 9 населених пунктах району. 1968 рік дарує району нові центри культурного відпочинку. Збудовано і введено в експлуатацію нові сільські будинки культури та бібліотеки. У Горностаївці відкривається музична школа. Після завершення електрифікації району 1973 року побудовано і відкрито Горностаївський районний Будинок культури на 640 місць, який стає чи не найголовнішим центром культурного життя населення району.
Природно-ресурсний потенціал: Горностаївщина багата на корисні копалини - вапняки, будівельне каміння, суглинки та глину керамічну.
Розвиток промисловості та сільського господарства: Природні умови району сприятливі для вирощування зернових, олійних та овочевих культур, виробництва молока, м'яса і яєць. Нині тут є 10 великотоварних сільгоспвиробників, 120 фермерських господарств, майже 500 підприємців, які займаються різними видами діяльності. Основа економіки району -сільськогосподарське виробництво.
Освіта та культура: у Горностаївському районі діє 22 бібліотеки; 22 заклади культури клубного типу; один музей; 10 будинків культури; 12 сільських клубів; одна дитяча музична школа.
Періодичне видання: Видається районна газета «Сільські новини».
Архітектурні та монументальні споруди: На території району розташовано 42 пам'ятки історії.
Археологічні пам'ятки: У Горностаївському районі такими пам’ятками є окремі невеличкі стоянки мисливців кам’яного віку, поселення та стійбища скотарів (доби бронзи, раннього залізного віку, середньовіччя), грунтові могильники доби бронзи та середньовіччя. Більшість пам’яток археології представлена поховальними комплексами – курганами. Усі стоянки та стійбища є місцями короткочасних або відносно нетривалих зупинок мисливців та скотарів.
Пам’ятки археології району охоплюють досить великий відрізок історії,що сягає 20 тисяч років. Найдавнішим свідченням заселення території Горностаївського району є стоянки та пункти нечисленних знахідок пізнього палеоліту, які засвідчують перебування тут мисливців ще за часів пізнього плейстоцену. Цей етап заселення району датується проміжком між 20 та 11 тисячами років тому. Поодиноко представлено стоянки пізнього мезоліту та неоліту (7 - 5 тисячоліття до нашої ери). Більш численними є поселення та стійбища доби бронзи (3 та 2-го тисячоліть до нашої ери), поселення й стійбища скіфів (4 ст. до н. е.). Є також поселення та могильник середньовіччя.
Чудовими археологічними пам’ятками були Каїрське скіфське поселення, Каїрське пізньоскіфське городище, Каїрське поселення та могильник давньоукраїнського населення 12 - 13 століть. На превеликий жаль, їх вже повністю знищено Каховським водосховищем. Видатною пам’яткою археології було й Горностаївське пізньоскіфське городище, від якого залишилася невелика частка, більшість же площі була знищена не стільки Каховським водосховищем, скільки житловою забудовою 20- го століття.
Горностаївський район Херсонської області – один з найбагатших регіонів Херсонщини за кількістю давніх поховальних споруд – курганів. Усі виявлені кургани (211 пам’яток) знаходяться на державному обліку. Археологічна карта Горностаївського району.
Видатні уродженці та земляки району:
Жупина Анатолій Володимирович |
|
Клименко Іван Павлович (1924 р.н., с. Каїри) ветеран Другої світової війни, Повний кавалер ордена Слави |
|
Самарський Віктор Борисович |
|
Тарасенко Микола Федосійович |
|
Титова Євдокія Іванівна |
Використані джерела:
Оленковський М.П. Археологічні пам’ятки Горностаївського району Херсонської області. Археологічна карта. – Херсон: Айлант, 2005. – 68 с.; 22 іл.
Корисні Інтернет-посилання:
Офіційний сайт Горностаївської районної державної адміністрації