НИЖНЬОСІРОГОЗЬКИЙ РАЙОН
Районний центр - смт Нижні Сірогози
Населені пункти Нижньосірогозького району
Дата утворення: 7 березня 1923 року.
Географічна характеристика: Нижньосірогозький район розташований у північно-східній частині Херсонської області, на лівому березі Дніпра. На півночі межує з Верхньорогачицьким районом, на сході - з Веселівським районом Запорізької області, на півдні - з Іванівським та Новотроїцьким, на заході - з Каховським, Горностаївським і Великолепетиським районом Херсонської області.
Район являє собою слабо нахилену в південному напрямку рівнину, яка немає річок, а лише порізана великою кількістю великих і малих балок. До речі, одна з них - балка Великі Сірогози - дала назву двом найбільшим населеним пунктам району - селу Верхні Сірогози та селищу міського типу Нижні Сірогози.
Район розташований за 192 км залізничним шляхом та 169 км автошляхом від обласного центру.
Площа району: 120 867 га, що становить 4,24% від площі області.
Символіка району: Герб та прапор Нижньосірогозького району були затверджені на сесії районної ради. Опис символі ки.
Населення району: На 1 січня 2013 року - 16322 чоловіка.
Кількість населених пунктів: Селищній та 13 сільським радам району підпорядковано 25 населених пунктів. Районний центр - смт Нижні Сірогози.
Коротка історична довідка: Сучасну територію Нижньосірогозького району було заселено ще в давні часи, оскільки вона розташована на перехресті шляхів кочових племен, а пізніше - козацьких та чумацьких. Про перебування на цій території наших стародавніх предків свідчать розкопки курганів поблизу Нижніх Сірогоз доби бронзи, ранніх скіфів, а також скіфські кургани Огуз, Малий Огуз і Діїв (IV-III ст. до н. е.), у яких знайдено багато золотих прикрас тонкої ювелірної роботи. Але заснування більшості населених пунктів району почалося на початку XIX ст.
В період з 1800 по 1812 роки на території Сірогозщини з’явилися перші поселенці. Адже це було досить примітне місце, саме тут Муравський шлях підходив до балки Великі Сірогози – поблизу одного з головних орієнтирів – кургану Огуз, де сходилося декілька чумацьких шляхів. Саме це зумовило виникнення багатьох нинішніх населених пунктів району. На початку 30-х років XIX ст. була утворена Сіpoгозька волость Мелітопольського повіту (з 1923 р. округ), у складі якого вона була до 1932 p., коли округи були ліквідовані. У 1923 р. у зв'язку з ліквідацією волостей утворюються райони. З цього періоду Нижні Сірогози є районним центром Нижньосірогозького району.
До 1939 року район перебував у складі Дніпропетровської, а в 1939-1941 роках - Запорізької областей. 30 березня 1944 року район увійшов до складу Херсонської області.
Важким випробуванням для місцевого селянства стали Перша світова, громадянська війни, багато горя приніс голодомор 1922 р. та 1933 р.
З початком Другої світової війни на захист країни стали 4240 жителів району. Із них 2230 не повернулися з війни. 16 вересня 1941 року район був окупований німецько-фашистськими військами. З вересня 1941 р. по 1942 р. на території району діяв партизанський загін М.В. Купрія та І.Д. Височина. Разом вони створили загін, до якого ввійшлі С.К. Кириченко, І.С. Мурко, І.Є. Дичко, М.М. Лопань та інші. Партизани-підпільники провели немало бойових операцій. 28 жовтня 1943 року район було визволено військами 4-го Українського фронту.
До 1950 року пройшла відбудова народного господарства району. В середині 60-х років ХХ століття в районі споруджено нові приміщення сільських клубів та будинків культури, шкіл, дитячих садків, магазинів. У 1976-1990 роках швидкими темпами розвивалось житлове будівництво. В райцентрі з’явилось 16 двоповерхових, 1 чотириповерховий, 1 п’ятиповерховий багатоквартирних житлових будинки та більше 2 тис. індивідуальних житлових будинків по району.
Природно-ресурсний потенціал: Район являє собою слабо нахилену в південному напрямку рівнину, яка немає річок, а лише порізана великою кількістю великих і малих балок. До речі, одна з них - балка Великі Сірогози - найбільша балка Херсонщини, яку нині оголошено ландшафтним заказником місцевого значення. Ґрунти на Нижньосірогозщині - чорноземи південно-солонцюваті, поширені також червоно-бурі глини третинного походження, рідко зустрічаються рябі глини кімерійського ярусів білого і світло-жовтого забарвлення.
Розвиток промисловості та сільського господарства: Пріоритетні напрямки діяльності: розвиток агропромислового комплексу та зрошувального землеробства. В економіці району однією із провідних галузей є сільське господарство. Питома вага харчової промисловості та перероблення сільськогосподарської продукції у промисловості району становить 75%. Промисловий потенціал району складають два основних промислових підприємства: комунальне підприємство "Нижньосірогозька харчосмакова фабрика" та ВАТ "Сірогозький завод масла і сухого молока".
Освіта та культура: В районі збережена мережа закладів освіти: 15 загальноосвітніх навчальних закладів, міжшкільний навчально-виробничий комбінат, 1 школа-сад, 12 дошкільних навчальних закладів, дитячо-юнацька спортивна школа, Будинок творчості дітей та юнацтва, станція юних натуралістів. В районі діє 18 закладів культури.
Періодичне видання: Виходить друком районна газета «Червоний промінь», яка була заснована у 1932 році.
Архітектурні та монументальні споруди: Історичною пам’яткою району є діючий костел католицької церкви в с.Новопетрівка, який зберігся до нашого часу в тому стані, в якому його було збудовано польськими поселенцями.
Археологічні пам'ятки: Археологічна карта Нижньосірогозького району.
Видатні уродженці та земляки району:
Бурцев Федір Михайлович (1916 р.н., с.Нижні Сірогози) Герой Радянського Союзу |
|
|
|
|
|
|
Використані джерела:
Корисні Інтернет-посилання:
Офіційний сайт Нижньосірогозької районної державної адміністрації