Мелещенко Василь Михайлович
ВАСИЛЬ МИХАЙЛОВИЧ МЕЛЕЩЕНКО
1947-2022 |
Поет, пісняр, телерадіожурналіст, член Національної спілки письменників України |
Василь Михайлович Мелещенко народився 12 лютого 1947 року у с. Ольгівка Бериславського району Херсонської області в родині хліборобів. Батько – Михайло Васильович був відомим на Херсонщині комбайнером, мама – Любов Опанасівна працювала дояркою, у сім'ї мали четверо дітей: двох доньок – Аллу і Катю і двох синів – Василька і Валентина.
Вже у шестирічному віці він пізнав смак слави, коли на сцені сільського клубу грав поводиря сліпого кобзаря та читав на розсуд глядачів свій перший власний вірш. Після закінчення восьмирічки Василь Мелещенко навчався у Херсонському судномеханічному технікумі, працював електрозварювальником на комбайновому заводі ім.Петровського, а в 1970 році закінчив Херсонський педінститут, філологічний факультет.
З 1971 року Василь Мелещенко – редактор Херсонського телебачення. Більше 40 років займався невтомною журналістською роботою. Автор численних теленарисів про трудівників Херсонщини, зокрема про Героя Соціалістичної Праці, Героя України Дмитра Моторного.
Творчий шлях розпочав із книжок для дітей (вірші, акровірші, оповідання), дебютував збіркою «Перші кроки» (К., 1973). З-під пера майстра художнього слова вийшли друком книги для малят: «Прилетіли ластів’ята» (1975 р.), «Хліб від зайця» (1976 р.), «Жайвір» (1980 р.), а також поетичні збірки для дорослих: «Зустріч з юністю» (2002 р.), «Відкриття душі» (2013 р.), «Шлях на весну» (2017). Дещиця книжок Василя Мелещенка з неймовірно великими накладами. Так, книга «Перші кроки» вийшла друком у столичному видавництві «Веселка» накладом 68000 примірників, а книга «Хліб від зайця» – 130000 примірників.
Низку віршів Василя Мелещенка покладено на музику; серед популярних пісень – «Вечірній Херсон» і «Зіронька-текстильниця», записані на платівки всесоюзною фірмою «Мелодія». Учні Херсонщини вивчали його «Шкільний календар» про пори року, а другокласники України – оповідання «Іванкові колоски», яке було надруковано у «Читанці» (2001).
У творчому доробку митця є поезії, присвячені пам'яті Олеся Гончара, Володимира Забаштанського, Олександра Німовця, Володимира Пузиренка; посвяти Дмитрові Павличкову, Володимиру Чуприні, Дмитрові Моторному, киргизькому поетові О.Султанову, Б.Переселідзе – грузинському поету, Каплану – єврейському поету...
Василеві Мелещенко першому в області присвоєно звання Лауреата обласної молодіжної літературної премії імені Іллі Кулика; він перший в області отримав премію «Золоте перо», яку засновано в прославленому колгоспі імені Кірова, очолюваним двічі Героєм праці Дмитром Моторним, а також – Лауреат обласної молодіжної газети «Ленінський прапор»; переможець конкурсу пісень до 200- річчя з дня заснування міста Херсона. А 1976 року, як переможця Всеукраїнського конкурсу молодих поетів, його приймають до Спілки письменників України.
Окремі твори перекладено на мови народів Кавказу, Василь Мелещенко – один із перекладачів українською мовою віршів поетів Чечено-Інгушетії, вміщених у збірці «Відлуння гір і степів» (Симферополь., 1980). Багаторазовий учасник Днів літератури на Кавказі.
Мелещенко Василь Михайлович – член Національної спілки письменників України, заслужений працівник культури України, лауреат обласної літературної премії ім. Іллі Кулика. У 2016 році Василь Мелещенко став лауреатом обласної літературної премії імені Миколи Куліша за книгу поезій «Відкриття душі». Поет відзначений найвищою нагородою Всеукраїнського товариства «Просвіта» – медаллю «Будівничий України».