Олійник Михайло

МИХАЙЛО ОЛІЙНИК

Поет, багаторазовий чемпіон Світу, Європи і України з гирьового спорту, персональний тренер

Михайло Олійник народився 15 листопада 1977 року на Херсонщині. Після закінчення школи навчався у 1995-2000-х роках на інженерно-педагогічному факультеті Херсонського державного університету (спеціальність "Майстер виробничого навчання та механізації сільського господарства"). У період навчання працював у студентській раді і був редактором студентської газети в різні часи. 

Після закінчення навчання шість років віддав педагогічній діяльності, працював за фахом у професійно-технічному училищі №26 у селі Гаврилівка викладачем систем технічного обслуговування тракторів. Потім життєві обставини повернули в Херсон, але вже в інший вид діяльності.

  • "В гирях потрібна не тільки силова витривалість, це більше внутрішня мотивація"

Михайло Олійник розпочав займатися гірьовим спортом у 2003 році. Він - багаторазовий чемпіон і призер всеукраїнських  турнірів і спартакіад, міжнародних турнірів, дворазовий чемпіон Європи, триразовий чемпіон світу, рекордсмен Європи і світу за версією Міжнародної конфедерації майстрів гирьового спорту, восьмиразовий рекордсмен «Книги рекордів України», рекордсмен «Книги рекордів Гіннеса», рекордсмен України в довільних підйомах гир. У 2016 році на Чемпіонаті України по гирьовому марафону у Скадовську, що проходив 16-18 вересня, став ще чемпіоном України у цій вправі, яка була вперше презентована у нас на Херсонщині.
До повномасштабного вторгнення Михайло Олійник представляв Федерацію гирьового спорту у Херсонській області.

У 2019 році Михайло Олійник в рамках благодійного марафону «Сила в доброті»  підіймав гирю, щоб привернути увагу до збору коштів на реабілітацію Руслана Цицарьова: "Сьогодні був мій перший 3-годинний марафон, поштовх гирі 24 кг довгим циклом - 960 підйомів. Дякую всім за підтримку, адже наша мета була допомогти на реабілітацію Руслану Цицарьову! Разом з Андрієм Калитою перерахували зібрані 5560 гривень".

За плечима Михайла Олійника великий тренерський досвід, вже багато років він працює персональним тренером, допомагає в реабілітації, складанні раціонів спортивного харчування, проводить онлайн-тренування.

  • "Я не пишу поезію про політику, пишу про людей, які тут живуть. Вірш треба скласти так, щоб його могли прочитати через 100 років і вважали актуальним. Мені цікаві теми про віру, кохання простих людей, про любов до краю. Творчість проявляється спонтанно, десь прочитав якийсь вислів, побачив фото чи картину, відео — і виникають образи. Фіксую в нотатках мобільного".

Михайло Олійник розповідає, що почав писати вірші ще у школі, навчаючись у четвертому класі. Перший був на мотив грецьких міфів – «Афродіта, допоможи мені». "Я пам’ятаю, що через цей вірш, навіть, викликали маму до школи. Взагалі, в дитинстві дуже багато читав книг, легко римував і міг написати вірш за декілька хвилин, звісно, якщо було натхнення. Інколи вірші приходили, як мелодія, і я просто записував" - згадує він.

Михайло Олійник продовжив писати під час навчання в університеті. Це були вірші на різні студентські теми, про факультет: "У мене вони збереглися. Навіть на факультеті користувалися моїм поетичним хистом: деякі викладачі просили і я писав їм вітання для колег. Взагалі, представляли факультет на багатьох художньо-поетичних заходах. Поштовх, аби надрукуватися у збірці молодих поетів-студентів, дав Олександр Васильович Панченко, який читав у нас педагогіку і побачив на лекції, що я пишу. Прочитавши мої вірші, він сказав: «Ти пишеш серйозні речі, тобі треба надрукуватися». Потім вибрав декілька віршів – так я надрукувався у двох збірках".

До повномасштабного вторгнення Михайло Олійник видав збірку «Алгоритми мого серця», в якій вміщено 107 поезій. Вони про дитинство, життя, кохання, мотивацію. Вірші різного спрямування (про кохання, дитинство, спогади, філософія життя) увйшли до збірки "Скрипка душі". Потім він віддав шану спорту, видавши збірку «Залізна лірика». У ній вміщено багато віршів про спорт, тренування, поїздки на змагання, також є два оповідання. Також була підготовлена до друку збірка «Подорож краплинки», в якій основна тема - кругообіг води в природі -  написана віршами. Але видати перед війною поет не встиг.

Цікавим є факт, що Михайло Олійник пише вірші на бойківській говірці. "Я – прямий нащадок бойків, які були виселені в Херсонську область в 1951 році з терен західної частини України (ці території потім відішли Польщі). Написав близько 100 поезій на бойківській говірці. Скажу відверто, вони більш популярні, ніж вірші українською. Можливо тому, що більше ніхто не пише, або дуже мало. Ці вірші – це такий генний магніт, що повертає мене на батьківщину предків. Я там ніколи не був, але планую відвідати, коли видам книжку. Також почав писати й оповідання на говірці".

Особливістю творчого стилю поезій Михайла Олійника  є те, що вони без розділових знаків. Використання такого прийому дає можливість читачеві самостійно визначити інтонацію та ритміку. Крім того, всі слова написані з маленької літери, окрім власних назв. 

З 2019 року Михайло Олійник відкрив свою поетичну сторінку “Алгоритми мого серця” і почав викладати там свої поезії. На сьогоднішній день у цій групі більше 2600 прихильників.

  • "Взагалі, не думав про те, що за вірші можуть забрати на підвал. Вже потім я це зрозумів. Люди писали мені коментарі, писали в особисті. Дякували за підтримку. Як виявилося, я висловлював не лише власні почуття, а почуття багатьох. І це їх підтримувало, надихало та мотивувало. Основним меседжем було показати, що ми не здаємося, боремося і обов’язково переможемо!

Ранок 24 лютого Михайла Олійника нічим не відрізнявся від ранку кожного херсонця. Він чув вибухи, бачив стовпи диму, але паніки не було. Звичайно, всі тренування та плани на день довелося скасувати. Чоловік і здогадатися не міг, що про тренування в залі треба буде забути щонайменше до квітня. Проте чітко розумів, їхати з Херсона він не буде, бо це його рідне місто.  Від страшної реальності навколо Михайла Олійника рятувала робота, тренування та поезія. Попри небезпеку, у квітні 2022 року розпочалися тренування у спортивному залі. Паралельно від роботи Михайло Олійник відвідував проукраїнські мітинги, які активно влаштовували в центральній частині Херсона. Разом з іншими людьми вони розкривали плакати, українські прапори та закликали окупантів повертатися додому. Також Михайло Олійник продовжив писати вірші. Зрозуміло, вони були військового характеру, навіяні війною.

"Взагалі я не шукаю теми для поезії, я бачу із дописів людей, які читаю на Фейсбук, телеграм, інших інтернет каналах соцмережах. Мене надихають їхні дописи про рідну Батьківщину, про наш Херсон, про вулиці та інших людей, мотиваційні історії. Це мене надихає. Я навіть в книгах вказую, що цей вірш з'явився завдяки допису такому чи іншому. Я дякую, що такий короткий екскурс, можливо фраза якась з контексту цього допису, спонукала мене мотивувала написати вірш", — говорить Михайло Олійник.

Ще перебуваючи в окупації Михайло Олійник вирішив, що зробить збірку про війну, окупацію та перемогу. Всю окупацію викладав вірші, за виключенням липня-серпня 2022 року, коли сторінку в фейсбуці заблокували. А для того, аби відновити – потрібен був зв’язок. Тож вірші писав, але не викладав. Пересилав знайомим, а вони вже їх поширювали. Після звільнення Херсона групу відновив.

До першої частини поетичної трилогії  - збірки під назвою "Незламний Херсон" - увійшло небагато поезій, це суто вірші про Херсон та безпосередньо географічні особливості херсонського краю, там 65 поезій. "Коли я починав писати цю книгу, у мене було одне бажання - вижити. І я вижив. Завдяки друзям, однодумцям і моїм постійним читачам, мені вдалося видати "Незламний Херсон" після визволення міста і показати його світу! Так, це книга не стільки про окупацію, скільки про емоції і пережиті дні після визволення!" - розповідає Михайло Олійник.

Друга частина поетичної трилогії має назву "Цвіт акації в окупації". Ця збірка присвячена херсонцям, які пережили рашистську окупацію 2022 року, зберегли та захистили українську ідентичність міста, ризикуючи власною безпекою, захисникам України, а також пам'яті жертв цієї злочинної війни.

У третій частині поетичній трилогії  - збірці "Я розкажу вам про Херсон" -  зібрано 100 поезій про рідне місто. Книга ілюстрована кольоровими роботами знаного херсонського художника Олександра Степаненка. Цікавим є факт, що третю збірку автор планував назвати – «Херсон постскриптум». За задумом вона мала закінчитися віршем про звільнення лівобережжя Херсонщини і перемогу. Після підриву російськими військовими Каховської ГЕС, вирішив поміняти концепцію, говорить Михайло:

«Через те, що події з Каховською ГЕС затримали контрнаступ, і тому я не можу сказати, що це крапка у війні та Херсонська область звільнена, тому зараз ця збірка вийде під назвою «Я розкажу вам про Херсон». Це події, які відбувалися у Херсоні, скажімо, з травня і включно те, що сталося з Каховською ГЕС, як люди переживали цю трагедію. Там близько ста поезій".

Книги Михайла Олійника замовляють в Україні, і за кордоном. Примірники є в Польщі, Німеччині, Франції, США та Нідерландах. 4 липня 2023 року в передмісті Чікаго в день святкування Дня Незалежності США відбувся аукціон, де збиралися кошти на потреби ЗСУ. Серед футболок з патріотичними зображеннями, прапорів, був лот із збірками нашого херсонського поета Михайла Олійника. Дві книги було продано за 750 доларів. Ці кошти через волонтерів відразу були долучені до загальної суми на придбання авто для підрозділів ЗСУ.

Вірші Михайла Олійника покладені на музику і є відомими серед херсонців: «Я проїду Антонівський міст», «Назад додому», «Воїн», «Нескорені степи», «Осінь в бронежилеті», «Вся посічена кулями». Пісні про незламних херсонців та місто почали з’являтися ще під час окупації.

Пісня "Я проїду Антонівський міст" на слова Михайла Олійника, музика та виконавець невідомі, відеоряд створений за допомогою інформаційного видання "Український Південь"

 

Пісня "Назад додому/ Херсон" на слова Михайла Олійника, музика та виконання - ВіРа (грудень 2022)

Пісня "Воїн" на слова Михайла Олійника, музика та виконання - ВіРа

Пісня "Нескорені Степи" на слова Михайла Олійника, музика та виконання - MRIЯ (листопад 2023)

«На майбутнє план простий — все ж таки наблизити нашу перемогу чим можу, я і кожен із нас херсонців, і завершити книгу «Херсон постскриптум», де буде поставлено переможну крапку у відвоюванні нашого краю нашої землі»,— каже Михайло Олійник.

Інтернет-джерела

Алгоритми мого серця // Facebook. - Режим доступу: https://www.facebook.com/groups/2050285048419772 – Назва з екрану. – Дата перегляду: 15.11.2023.

Вірші народжені війною! [Електронний ресурс]  // Херсон плюс. -  Електронні дані. - Режим доступу: https://khersontv.com/virshi-narodzheni-vijna/. – Назва з екрану. – Дата публікації: 06.07.2023. – Дата перегляду: 15.11.2023.

Випускник ХДУ під час окупації писав вірші та викладав у соцмережах, чим підтримував херсонців [Електронний ресурс]  // Херсонський державний університет. -  Електронні дані. - Режим доступу: https://www.kspu.edu/PublisherReader.aspx?newsId=17269. – Назва з екрану. – Дата публікації: 02.06.2023. – Дата перегляду: 15.11.2023.

Дві збірки віршів поета з Херсона продали на благодійному аукціоні у США  [Електронний ресурс] // Район.Культура -  Електронні дані. - Режим доступу: https://kultura.rayon.in.ua/news/616195-dvi-zbirki-virshiv-poeta-z-khersona-prodali-na-blagodiynomu-auktsioni-u-ssha. – Назва з екрану. – Дата публікації: 13.07.2023. – Дата перегляду: 15.11.2023.

"На творчість надихають нескорені херсонці". Поет Михайло Олійник пише вірші про рідну Херсонщину та її жителів  [Електронний ресурс]  //Суспільне. Новини. - Електронні дані. - Режим доступу:https://suspilne.media/487009-na-tvorcist-nadihaut-neskoreni-hersonci-poet-mihajlo-olijnik-pise-virsi-pro-ridnu-hersonsinu-ta-ii-ziteliv/. – Назва з екрану. – Дата публікації 25.05.2023. – Дата перегляду: 15.11.2023.

«Сила в доброті»: три години без перепочинку Михайло Олійник підіймав гирю [Електронний ресурс]  //Херсонщина за день. - Електронні дані. - Режим доступу:http://ksza.ks.ua/news/society/81635-sila-v-dobrot-tri-godini-bez-perepochinku-mihaylo-olynik-pdymav-giryu.html. – Назва з екрану. – Дата публікації 04.02.2019. – Дата перегляду: 15.11.2023.

Херсонцы попали в Книгу рекордов Гиннесса … и привезли 4 золотых медали [Електронний ресурс]  //Херсонщина за день. - Електронні дані. - Режим доступу:https://khersonline.net/novosti/sport/27954-hersoncy-popali-v-knigu-rekordov-ginnessa-i-privezli-4-zolotyh-medali.html – Назва з екрану. – Дата публікації 19.08.2014. – Дата перегляду: 15.11.2023.

Яворська Марія. Херсонський поет Михайло Олійник: “Ми не навчилися боротися за Україну” [Електронний ресурс] /.Нова Каховка.City - Електронні дані. - Режим доступу:https://novakahovka.city/articles/318372/mihajlo-olijnik-mi-ne-navchilisya-borotisya-za-ukrainu– Назва з екрану. – Дата публікації 14.10.2023. – Дата перегляду: 15.11.2023. 

Календар подій

12 3 4567
89101112 13 14
15161718192021
22232425262728
2930