Головна Новини Польські мурали на підтримку України

Польські мурали на підтримку України

09.05.2023 12:20

Цьогоріч Україна, відповідно до Указу Президента України Володимира Зеленського, відзначає День Європи разом із країнами Європейського Союзу – 9 травня, в статусі країни-кандидата на членство в ЄС. Після Другої світової війни на нашому континенті вдалося обʼєднати багато різних народів у мирі та співпраці. 9 травня в Європейському Союзі затверджено як День Європи, один із офіційних символів ЄС. Вже другий рік поспіль Україна відстоює на полі бою свою незалежність від “руського міра”, самобутню ідентичність та своє європейське вільне майбутнє. Сьогодні, у День Європи, хочеться розповісти як сусідня країна – член Європейського Союзу Польща - підтримує Україну не тільки на військово-політичному рівні, а й виражає свою солідарність через мистецтво.

Перші антивоєнні мурали в Польщі почали з’являтися майже відразу після 24 лютого 2022 року. Це були не тільки спонтанні й анонімні графіті, а й великі й офіційні стінописи на центральних міських вулицях. Символічні зображення солідарності з українцями з’явилися по всій Польщі — від Щецина до Кракова, у великих та маленьких містах.

Варшава

Автори муралу - артоб’єднання GOOD LOOKING Studio

Одним із перших прославився мурал із портретом президента Володимира Зеленського біля варшавського мосту Понятовського. Його виконало відоме варшавське артоб’єднання GOOD LOOKING Studio. Йому ми завдячуємо ще трьома столичними роботами: Stop war на вулиці Смольній, Pokój dla Ukrainy («Мир Україні») на вулиці Паркінґовій, а також антивоєнним символом миру на кільці ООН.

Автор муралу - Анджей Понґовський

Ще один чудовий великоформатний мурал у Варшаві створив відомий польський художник Анджей Понґовський. Свій стінопис він назвав «Вільна Панна». «Перший образ, що відбився в моїй пам’яті у контексті цієї війни — жінки. Гадаю, саме натовпи жінок, які я бачив, наштовхнули мене на створення цього муралу. На муралі можна побачити два політичні символи: жест перемоги та голуба. Однак мені хотілося, щоби «Вільна Панна» була також свого роду символом — символом свободи, а також надією, що ця безглузда війна незабаром закінчиться, а українці будуть вільні у своїй країні»  - каже автор муралу.

Познань

Автори муралу -  артгрупа KaWu Art

Незабаром після початку повномасштабної війни артгрупа KaWu Art теж створила в Познані цікавий мурал: президент Зеленський в образі приборкувача злих сил — Гаррі Поттера. Що цікаво, автори намалювали цей стінопис поверх іншої своєї праці, на якій був зображений Путін, як дві краплі води схожий на заклятого ворога Гаррі, лорда Волдеморта.

Краків

Автор муралу - художник Пєкса

На одному з краківських муралів зображена дівчина в синьо-жовтому вінку, а під нею напис «Stop war!» Автор роботи, художник із псевдо Пєкса, закликає підтримувати Україну всіма можливими способами. "Все, що я можу зараз сказати, це те, що я розлючений і наляканий водночас. Розлючений політикою. Наляканий тим, як швидко і різко можуть змінитися життя людей. Мені шкода всіх невинних людей в Україні, які страждають під час цієї непотрібної та неймовірної війни. Я закликаю всіх підтримувати та допомагати, чим можете. Тримайся, Україно!" – пише краківський вуличний художник Pieksa у своєму профілі в соцмережах.

Гданськ


Антивійськова галерея у Гданську

У цьому волелюбному місті вже в перші дні березня 2022 року під гаслом «Солідарні з Україною» почали з’являтися антивоєнні мурали Це була спільна ініціатива Самоврядування Поморського воєводства, його компанії PKM SA та Академії образотворчих мистецтв у Гданську. Місце розташування антивоєнної галереї -  підпірна стіна Поморської столичної залізниці міста Гданськ.

 

Автор муралу - художник Пьотр Яворський (TUSE)

На першому муралі TUSE – Пьотра Яворського, одного з найвідоміших вуличних художників Польщі - зображені образи Адольфа Гітлера, Йосипа Сталіна та Володимира Путіна, очі яких покриті написом «no more time», що означає «ніколи знову» / «час закінчився».

Розписи на цій стіні – а їх майже 20 – створювалися студенти Академії образотворчого мистецтва в Гданську. Про головну ідею муралу розповідає авторка Марія Моравська: «Пожежники в усьому світі щодня роблять усе можливе, щоб  землю, будівлі, життя інших від стихії, яка руйнує. Я хочу, щоб мій мурал був своєрідною пам’яттю про те, з чим їм довелося зіткнутися. Водночас хочу віддати належне їхній праці, силі, самовідданості та героїзму».  Мілана Чижавська у своєму муралі «Буча» показує жах війни проти українського народу у 2022 році як у багатьох містах і селищах України російські військові вбивають і катують мирних жителів.

Автор муралу - Майя Конопацька

Чотири мурали створили студенти, які приїхали аж із Любліна, з факультету мистецтв Університету Марії Склодовської-Кюрі. Так, ілюстрація Наталії Яскульської символізує безпідставну та нелюдську агресію Росії проти України, яка, незважаючи на руйнування та втрати, дає відсіч, попереджає та навчає окупантів. На створення муралу студентку Майю Конопацьку надихнув український народний живопис, переважно роботи Марії Примаченко, деякі з яких були спалені під час російської агресії, спрямованою і на знищення української культури. Студентка Наталія Ґолішек у своєму муралі зобразила українських молодят: «У перші тижні війни я натрапила на повідомлення про весілля Лесі та Валерія. Пара вирішила, що війна не стане перешкодою для весілля. Вони одружилися на фронті під Києвом. Історія молодят показала, що насправді означає «жити моментом». Я хотіла, щоб мій мурал вселяв надію на краще завтра, незважаючи на трагічні обставини…»

Автор муралу - Денис Чижавський

Серед півтора десятка авторів були й митці з України. Український студент Денис Чижавський у своєму муралі зобразив символічне українське пшеничне поле, колоски переплітаються таким чином, що утворюють силует української зброї Малюка/Вулкана, даруючи надію всьому українському народу на перемогу.

Автори муралів - молоді митці з Академії образотворчого мистецтва у Кракові

Організатори акції закликають митців подавати проекти та долучатися до антивоєнної галереї. Так, у квітні 2023 року з'явилося ще чотири мурали, авторами яких є митці з Академії образотворчого мистецтва у Кракові.

Автори муралів - club2020, Джей Поп, Маріуш Варас, Василь Савченко

У перші дні російської агресії в міському просторі спонтанно виникали й інші роботи. Серед їх авторів club2020, Джей Поп, Маріуш Варас, Василь Савченко. Так, на одному з перших ґданських муралів на підтримку України зображено російський танк, розчавлений синьо-жовтим кулаком, що символізує силу української народу та його опору. Згодом з’явилися й інші стінописи, серед яких дві праці Маріюша Вараса, відомого стріт-арт художника та викладача. Свою ініціативу він обґрунтував тим, що хоче підтримати українців у боротьбі з Росією. Так постав символічний мурал: на блакитному тлі жовте серце, прошите кулями, й напис польською та українською мовами «Україна бореться!» (“Ukraina Walczy!”).

Автор муралу - Едвард Питльос

На огорожі навколо Золотої Брами в центрі Ґданська у березні 2022 року з’явився мурал, на якому зображено два прапори та дві долоні, а під ними напис: „Podaj rękę Kozakowi” («Подай же руку козакові»). Дизайнер роботи – молодий художник із Гданська Едвард Питльос. Натхненням для автора став вислів одного з біженців війни з України, який процитував вірш великого поета Тараса Шевченка. У живописі Питльоса підтримували його друзі - Оса і Карліто. Допомогла й біженка з війни харків’янка Аліна Храмзова. У рідному місті – заснованому козаками у 1654 році – вона була танцівницею хіп-хопу, викладачем цього танцю та організатором фестивалів. Творців «Козака» поєднало мистецтво, любов до хіп-хопу та стріт-арту. Мурал є своєрідною даниною жителям, які мужньо захищали Харків.

На вулиці Хлопській, 34 на всю стіну будинку красується блакитно-жовтий тризуб в образі голуба з оливковою гілкою. За словами Марціна Будзінського, одного з авторів роботи із артстудії Wakeutime, прообразом муралу став плакат Якуба Собчака, торунського викладача кафедри графічного дизайну.

Мурали в невеличких містах Польщі

Автор муралу - Ярек Чиж 

Мурали на підтримку України з’являються і в невеличких містах Польщі. Так, у місті Вжешня графічний дизайнер і повітовий радник Ярек Чиж створив мурал Nie płacz za swoimi dziećmi, Ukraino! My wrócimy”. Цей мурал він посвятив українським дітям, які вимушені були втікати від російських бомб та ракет за кордон. На муралі дуже чуттєвий напис: «Не плач за своїми дітьми, Україно. Ми повернемося».

Мурал у кольорах зруйнованої війною України створили на одному з будинків на вулиці Передній у місті Кендзежин-Козле. Дівчина, зображена на ньому, відсилає до персонажа Супермена та символізує стійкість українського народу в боротьбі з російськими загарбниками.

Матеріал підготувала
Оксана Токовило

Мурали солідарності з Україною в Польщі

Календар подій

   1 2345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031