"Просвіта": історія та сучасність (1868-1998)

 

Микола Братан "Просвіта" Херсонщини: працюємо на українську ідею

 
Зародження просвітянського руху на теренах Херсонщини пов'язане з іменами таких видатних діячів нашої культури, як Борис Грінченко (певний час працював губернським статистиком у Херсоні), Софія Русова, Микола Куліш, Дніпрова Чайка, Микола Чернявський. Останній входив до Товариства "Українська хата", яке сповідувало ті ж ідеї, що й "Просвіта". Пізніше саме за них визначного поета, прозаїка і громадського діяча репресували і підступно засудили до страти.

Відродження "Просвіти" на Херсонщині за нового часу починалося зі створення Товариства української мови імені Тараса Шевченка. Очолив його попервах відомий український поет Анатолій Кичинський, основу склали письменники, науковці, рухівці та члени інших демократично настроєних громадських організацій. До слова мовити, жодного "лівого" в "Просвіті" не було й немає, - факт красномовний.

Повернення "Просвіти" в область сталося без спротиву і тертя, як це було в столиці. Тож саме в Херсоні відбувалися всеукраїнські збори просвітян, які потвердили: вперекір "лицарям" розколу і розгардіяшу "Просвіті" бути!

За час свого існування в новій незалежній Україні Херсонська "Просвіта" зробила чимало добрих, може, на перший погляд не гучних, але посутніх справ. Саме просвітяни стали ініціаторами "круглого столу", присвяченого життю та діяльності видатного гетьмана України Івана Мазепи. Олешківські (Цюрупинські) просвітяни провели копітку пошукову роботу й улаштували ювілейний вечір свого земляка - талановитого художника-патріота, знищеного сталінськими сатрапами, - Юхима Михайліва. Голопристанські просвітяни провели вечір пам'яті письменника-краянина Олександра Зими, який у своїй творчості рішуче виступав за національне, культурне і мовне відродження.

Активно діяли відділення "Просвіти" в Бериславському, Іванівському, Великоолександрівському районах. Так, молоді просвітяни с. Зміївки Бериславського району здійснили велопробіг по місцях Запорізьких Січей, навідали українців, що живуть у Румунії. На великому емоційному піднесенні провели зміївські просвітяни вечір, присвячений гіркопам'ятній операції "Вісла", внаслідок якої багато родин з-над Вісли опинилися на берегах Дніпра, мужньо переборовши труднощі дикого переселення і водночас відігравши незаперечну роль у пробудженні національної свідомості зросійщених придніпровців.

Обласна та районні організації "Просвіти" взяли найактивнішу участь у проведенні Міжнародного Шевченківського свята "В сім'ї вольній новій", яке відбулося навесні 1997 року в Херсонській області. Всі без винятку райони були охоплені цим святом нашого духу, слави і слова. До свята випущено телефільм про Кобзаря, видано альманах "Степ", драматичну повість Миколи Братана "Сердитий Бог".

Видавнича діяльність "Просвіти", попри постійні матеріальні труднощі, не припинялася ніколи. За цей період видано понад 200 книжок публіцистики, наукових, художніх творів. Так, "Просвіта" сказала своє слово про голодомор 1933 року, випустивши невелику за обсягом, але вагому за змістом брошуру Федора Морозюка, присвячену цій чорній даті в житті таврійського села. Херсонський журналіст Леонід Марченко видав книжку (завдяки "Просвіті") про розкуркулення південних сіл.

Повість відомого поета і прозаїка Леоніда Куліша "Камінь у воді" розвінчує "щасливий" період беріївського опікування над творчими працівниками. Поетеса трудної долі, жертва Чорнобиля, Валентина Наумич видала збірку віршів про найбільшу трагедію століття на нашій землі. Її ж перу належить поема про Івана Мазепу.

Не забуто у видавничій роботі юних читачів. Для них видрукувано цілу низку творів Івана Нікітченка, Олега Олексюка, Василя Мелещенка, Ізабелли Плоткіної та інших.

Активісти "Просвіти" - вокальний дует подружжя Телюків, Володимир і Наталя, - об'їздили з концертами практично всі райони області; у їхній програмі чільне місце посідає тема України, її незалежності, духовного та культурного відродження. Те ж саме стосується композитора і виконавця Віктора Кичинського.

Останнім часом "Просвіта" видала кілька збірників пісень херсонських композиторів - Валерія Тюкавкіна з Асканії-Нової, Анатолія Шейченка, Валерія Другальова та Євгена Сівцова з Херсона.

Не стояли осторонь пропаганди державницьких ідей і майстри пензля. Народний художник України В.Чуприна, заслужений художник України А.Платонов, художниця Віра Кібрик на виставках, присвячених Дню Незалежності України, 220-річчю Херсона, продемонстрували роботи, які дихають "південною красою України". Це засвідчила і виставка робіт Віри Кібрик у Будинку літератора в Києві, тепло сприйнята письменниками й гостями їхнього клубу.

Стало вже традицією, що перед учителями всієї області, які навчаються в інституті післядипломної освіти, регулярно виступають активісти "Просвіти", поширюючи серед педагогів нашу літературу, газету "Слово Просвіти". Не оминаємо шкільні аудиторії, а також технікуми та профтехучилища.

При обласній науковій універсальній бібліотеці імені Олеся Гончара регулярно діє літературно-мистецький клуб "Ліра", очолюваний активною просвітянкою Тетяною Краснолуцькою. За останні роки тут багато зроблено, аби прихилити містян до національного мистецтва й літератури, чому прислужилися письменники-земляки, артисти обласної філармонії, театру, самодіяльні вокально-інструментальні колек-тиви.

Цій же меті підпорядкована авторська телепередача члена правління обласної "Просвіти" письменника Валерія Кулика "Степова арфа", яка щойно відзначила своє триліття. У ній, як у фокусі, віддзеркалюється все найзначиміше й найяскравіше з життя і творчості як митців-професіоналів, так і аматорів. За 3 роки з блакитного екрана до земляків промовляли майже 150 діячів літератури й мистецтва, порушуючи актуальні питання культурного, мовного відродження, екології духу. Ювілеєві "Просвіти" присвячено спеціальний випуск "Степової арфи", підготовлений спільно з обласною бібліотекою для юнацтва імені Бориса Лавреньова.

Творча група обласного телебачення під орудою В.Кулика підготувала для всеукраїнського телебачення серію відеофільмів "Забуті імена" - про Івана Дніпровського, Миколу Куліша, Юхима Михайліва...

Майже 80 хлопчиків та дівчаток віком від 6 до 18 років із Херсона, Цюрупинська, Генічеська, Високопілля, Білозерки та інших населених пунктів області є членами обласної літературно-мистецької лабораторії "Чиста криниця" (керівник Олег Олексюк). Про її досягнення в сфері виховання творчої молодої еліти зазначалося у вітчизняних та зарубіжних часописах. У просвітянському видавництві "Чиста криниця" побачили світ сім чисел однойменного альманаху дитячої та юнацької творчості, що отримали схвальну відозву у львівській, київській та торонтській пресі. Допомагають Олегові Олексюку у роботі з дітьми за власними методичними розробками Світлана Ляшкова, Тетяна Олексюк, Геннадій Пархоменко. Люди різні за віком і фахом, та об'єднує їх любов до дітей і творчий підхід до їхнього виховання.

Поряд із книговидавничою справою ми постійно приділяли увагу поширенню літератури, виданої як "Просвітою", так і іншими видавництвами, але присвяченої животрепетним питанням розбудови держави та культурного і духовного розвитку. Активну участь у цій роботі брали та беруть письменники Валерій Кулик, Василь Жураківський, Іван Немченко. Слід відзначити, зокрема, що згадана література знайшла свого читача серед студентської та учнівської молоді, членів клубу "Ліра", літературної студії "Кулішева криниця" тощо.

Цього року активізувалася робота "Просвіти" в Новій Каховці, місті, яке, нічого гріха таїти, віддавна зросійщене. Тим відрадніше чути голос тамтешніх просвітян на захист національної ідеї і культури.

На теренах Херсонщини за сприяння правління Херсонської обласної організації ВУТ "Просвіта" (голова О.В.Олексюк) створені та активно розпочали свою діяльність організації "Просвіта" у Горностаївському (голова Гончарук О.М.) та Білозерському (голова Євсєєнко О.В.) районах.

 

Календар подій

      1
234 5 678
9101112131415
16 1718 19 202122
23242526272829
3031