Передмова
«Солодкий полин» –дуже влучна назва нової книжки каховського педагога, публіциста, вихователя, члена Національної спілки краєзнавців України Алли Миколаївни Яблонської. Ця назва зразу торкається серця і пробуджує наші глибинні почуття.
Краєзнавець А.М. Яблонська багато років досліджує історію рідного краю та увічнює її у своїх авторських музеях і краєзнавчих книгах. Ще один твір зібрали по крихтах її пам’ять та вічно стурбоване серце. Вона все життя щиро віддає людям свої знання, терпляче передає учням свою любов до рідного краю, виховує патріотизм. Дана книга – це проста життєва правда, без прикрас і викривлень. Її спогади про тяжке, голодне дитинство та юність у рідному селі Саблуківка Бериславського району Херсонської області гіркі, як полин, і водночас солодкі: адже це була пора юності, сповнена надій і прагнень, краси і добра. Крає серце Аллі Миколаївні «вимираючий населений пункт», рідна Саблуківка. Тéпло, з любов’ю, з відтінком доброго гумору вимальовує вона образи земляків та родичів. У її спогадах описані звичаї і традиції, побутова культура селян на Півдні України в 40 – 50 роки ХХ ст. Ці спогади мають ввійти в золотий фонд історії етнології України.
З великою повагою ведеться розповідь про земляка, ветерана Другої Світової війни, Заслуженого раціоналізатора України Д.Г.Щербакова, про його бойовий та трудовий шлях.
Не знайдеться людини, чиє серце не тремтіло б, читаючи рядки, присвячені рідній матусі. А скільки цікавого з повоєнного життя нашого краю знайдуть у книжці молоді читачі, адже важко уявити, які труднощі долали наші земляки у ті часи. Але незважаючи на негаразди, люди спромоглися зберегти високі моральні якості, бажання допомагати іншим, не впадати у відчай, і сподіватися на краще. Їх життя, сповнене страждань і перемог, заслуговує на повагу і добру пам’ять нащадків.
Треба подякувати авторові, людині щирій і духовній,з невичерпною енергією для творення добра на землі, за цю пам’ять серця. А. М. Яблонська – творча особистість з постійним прагненням вдосконалення себе і світу. Вона любить життя, рідний край, природу і світ, людей, особливо дітей, тому й присвятила себе улюбленій краєзнавчій, публіцистичній, музеєтворчій та педагогічній діяльності. Відома каховська талановита журналістка Л. Цоліна написала про цю жінку, що вона – «людина різносторонніх інтересів і талантів, будує храм у власній душі добрими вчинками, любов’ю, великодушністю».
Відмінник освіти України,
старший вчитель
Базилевич С.С.