Вальд Віктор

ВІКТОР ВАЛЬД

(Справжнє ім'я Віктор Михайлів)

український письменник, автор історико-пригодницьких романів, володар першої премії літературного конкурсу «Коронація слова» 2017 року, член Національної спілки письменників України, почесний громадянин міста Херсон (2021)

Сторінками біографії

Віктор Вальд (справжнє ім'я Віктор Михайлов) народився 9 листопада 1961 року в Херсоні. Після закінчення школи № 36 намагався вступити до військового училища, але не пройшов за станом здоров’я. Потім спробував вступити на філологічний факультет до Київського інституту ім. Драгоманова, але невдало. Відтак повернувся до рідного міста і з відзнакою закінчив Херсонський індустріальний інститут. Потім служив у армії, працював на Рівненському льонокомбінаті. У 1999-му році переїхав у Херсон, мав власний бізнес, однак після кризи 2008 року повернувся до свого давнього захоплення історією. 

Стежинами творчості

Ще у школі відвідував краєзнавчий гурток, яким керував знаний історик Август Вірлич. Він і прищепив любов до історії своїм гуртківцям. Тож саме історичну книгу вирішив написати Віктор Михайлов.

Так у 2008 році вийшов перший роман російською мовою Віктора Михайлова «Спарта», що свого роду являється енциклопедією Стародавнього світу. Тут і дослідження політичного та релігійного життя грецького суспільства, і яскраві картини знаменитих битв і завоювань, і долі великих володарів і полководців, а також побут і звичаї того часу. Це роман про життя і могутність Спарти. Слід зазначити, що це єдиний твір письменника виданий під власним іменем.

Потім автор написав другий роман «Палач». Під час підготовки до друку цієї книги українські видавці сподівалися, що він зацікавить їх західних колег. І запропонували письменнику придумати для себе псевдонім, який був би привабливим для європейського читача.

«Я намагався це зробити, але нічого не виходило, – розповів письменник. – І тоді запропонував видавцям самим придумати мені псевдонім, якщо у них виникла така ідея. Через три дні мені телефонують і кажуть, що є псевдонім. Вони звернули увагу на те, що я у передмові до книги згадав про слова Тараса Шевченка, який з болем писав про зневагу українців до власної історії і зазначав, що ми немов би чекаємо чергового німця, який розповість нам, як ми колись жили. Кажуть: "Ти розповідаєш нам про нашу історію, ось і будеш таким "німцем". Твій псевдонім – Вальд, що німецькою – "ліс"».

Так з’являється ціла трилогія під псевдонімом Віктор Вальд: «Палач» (2011), «Месть палача» (2015) та «Проклятие палача» (2018).

У 2017 році вийшов у друк роман, над яким Віктор Вальд працював чотири роки – «Останній бій Урус-Шайтана». Ідея написання роману виникла, коли одного разу взимку письменник потрапив у степ і сильно замерз. «Тоді подумав: як людина жила в XVII столітті в степу? Як вона могла долати спеку і холод у Дикому полі?», – згадує Віктор Вальд. Так народився історико-пригодницький роман про героїчні події кінця XVII століття у Криму. Написаний він українською мовою, адже, як зазначав автор: «…Це твір про козацьку добу. Та і як можна про Україну писати російською?».

Роман «Останній бій Урус-Шайтана» – переможець міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» 2017 року, нагороджений спеціальним призом «Золотий пістоль» за кращій гостросюжетний роман і спеціальним дипломом «За знання культури, побуту мусульманського світу і їх правдивий виклад», що вручався вперше на «Коронації слова». Взяти участь у конкурсі Віктору Михайлову порадив друг Сергій Пономаренко - на якийсь значний успіх письменник не сподівався. Проте саме цей історичний роман про Івана Сірка зробив його знаменитим. Під час церемонії нагородження у Києві Віктор Михайлов розповів: «Головний герой моєї книжки – хранитель меча султана Архан. Він викликає на поєдинок отамана Сірка. Конфлікт у чоловіків тривав із дитинства. Через Дике поле Архан іде назустріч Сіркові й потрапляє в безліч пригод. Я хотів показати наші досягнення й перемоги очима ворогів. Вони шанували майстерність українських вояків, їхню тактику й розум. Сірко, наприклад, за життя здобув 55 перемог. І лише двічі програв. Щоб написати одну сторінку роману, я опрацював тисячу аркушів документів».

Презентація роману "Останній бій Урус-Шайтана" відбулась 6 листопада 2017 року у Херсонському обласному академічному  музично-драматичному театрі імені Миколи Куліша.

Своє завдання як письменника Віктор Вальд вбачає в популяризації української історії. Він намагався створити захопливу історію про минуле українського народу, яка би сподобалась читачам і показала, що минуле може бути цікавим, динамічним і з гумором. Саме такою історією є роман «Меч Сагайдачного» (2019), над яким автор працював півтора року. Цікавим є той факт, що свого домашнього улюбленця Магістра Йода Віктор Михайлов вважає співавтором.

На написання роману Віктора Вальда надихнула стаття директора Інституту козацтва ім. Степана Бандери Тараса Чухліба про історію меча українського гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного. Цей меч знаходиться в експозиції королівського замку в Кракові, так як і кольчуга Богдана Хмельницького. «Мене зацікавило, як той меч потрапив до Польщі. Навколо цього я і побудував сюжет твору. Мене цікавила сама постать гетьмана. Я зрозумів, що це надзвичайно цікава особистість. Він зіграв видатну роль у збереженні православ’я в Україні», – говорить Віктор Вальд.

Твір починається із Хотинської битви 1621 року, у якій було поранено Конашевича-Сагайдачного. А через пів року гетьман помер. У цей час польський комісар Яків Собеський, якого відрядили з військом на придушення козацьких заворушень почав шукати знаменитий меч Сагайдачного, що гетьман отримав в нагороду за успішні дії під Хотинською фортецею із рук королевича Речі Посполитої Владислава. Цей меч став символом козацької відваги й хоробрості. Та артефакт зникає. А далі в романі починаються пригоди з реліквією. Меч подорожує з козаками під проводом молодого кошового отамана Івана Сірка по Дніпру, потім через Дике поле, потрапляє з чумаками до Криму, опиняється в Стамбулі, а потім і в Польщі. Під час цієї подорожі персонажів чекають битви й небезпечні пригоди. Сам же Сагайдачний виступає у романі в ролі провидця, який уже передбачив усі події наперед. «Родзинкою» роману став об’ємний пролог у дусі епічних історій бувальщини, написаний давнім піднесеним стилем.

Наступний роман Віктора Вальда має назву «Отаман» (2020). У цій книзі розповідається про історичні події 1904 – 1922 років в Україні, Херсонщині та Херсоні. Дореволюційне місто Херсон: тут є і Суворівська, і Богородицька, і «золотий» будинок – колишнє консульство Перу, і херсонські підземелля. «Є і про те таємниче, що в наших островах закопано дуже багато золота. І вже коли я закінчував книгу, зрозумів, що це дуже мало про Херсон, тут стільки подій відбувалося, що ще багато говорити про що! Багато планів на майбутнє, серед них і потужніший проєкт, як засновувався Херсон. Історія повинна розповідати, її необхідно пам’ятати і знати», – каже Віктор Вальд. Вся історія роману побудована на вічній боротьбі протилежностей. «Рухаючись сторінками, мимоволі розумієш, що у перервах між поглинанням книги аналізуєш події власного життя, сучасні події нашої країни. Питання, які не можеш викинути з голови: "Чому саме так все відбувається? Де порозуміння? Де єдність? Як це вирішити?". А згодом розумієш, що питання риторичні, глибинні та не мають відповіді й сьогодні. Між світлом та темрявою немає рецепта для усіх, у кожного він свій, лише треба уважно подивитися у середину себе та придивитись до навколишнього світу, прийняти себе і обрати свій шлях. Рекомендую усім прочитати», – ділиться письменник.

2021 року твір «Отаман» Віктора Вальда нагороджений в номінації «Романи» конкурсу «Гранд коронація» спецвідзнакою «Міжнародний вибір» «За популяризацію Кубанської України» від стартапу «Лінгарт – живі книги». 

У 2019 році вийшла новела «Іванова гора», що стала своєрідним експериментом для Віктора Вальда, який спробував себе в короткому романі на 28 сторінок. «Я свідомо вибрав найскладніший і трудомісткий жанр літератури – історико-пригодницький. Я вже казав про мою всепоглинаючу любов до всього історичного, і це головне, чому я вибрав саме цей жанр. Але ще важливіше те, що історико-пригодницький жанр унікальний своєю універсальністю. У романі цього жанру можна органічно сплести безліч інших жанрів: детектив, містику, любовний, жахи, філософський, політичний та ін. Це якщо говорити за змістом. Якщо за формою, то тут так само відкриваються нові можливості спробувати себе в написанні повісті, оповідання, новели, епосу, есе, п'єси і ін.», – зазначає автор. Новела «Іванова гора» відкрила перший номер популярного Всеукраїнського літературного видання «Дебют-газета».

Нагороди за творчість

У 2017 році історико-пригодницький роман Віктора Вальда «Останній бій Урус-шайтана» здобув перемогу на Міжнародному літературному конкурсі «Коронація слова-2017», отримавши три дипломи конкурсу, медаль «Золотий пістоль», а також особливу відзнаку від мусульманської спільноти України.

У 2018 році на Обласному конкурсі «Краща книга Херсонщини» роман «Останній бій Урус-шайтана» також був визнаний кращим прозаїчним виданням, а у 2019-му кращою книгою став роман Віктора Вальда про героїчне козацьке минуле України – «Меч Сагайдачного».

У 2019 році Віктор Вальд отримав перше місце у номінації "Проза" обласного літературного конкурсу Миколи Братана.

Віктор Вальд – член Національної спілки письменників України з 2019 року.

У 2020 році  нагороджений першою премією обласного літературного конкурсу імені Миколи Куліша за роман "Меч Сагайдачного"

У конкурсі «Гранд Коронація-2020» за роман "Отаман" письменник отримав спецвідзнаку «За популяризацію Кубанської України» від стартапу «Лінгарт – живі книги».  

У 2021 році Віктору Михайлову (Вальду) присвоїли звання Почесного громадянина міста Херсона – за вагомий внесок у розвиток літератури та популяризацію Херсона і Херсонщини як літературного краю на всеукраїнському та міжнародному рівнях. Він став 80-м почесним громадянином Херсона, адже письменник у своїх романах прославляє не тільки давні звитяги українського народу в цілому, а й зокрема, у романі «Отаман» автор описує мальовничі краєвиди Херсона в період громадянської війти 1914-1921 років.

Віктор Вальд  багато разів був запрошений на презентації власних творів в обласні і районні бібліотеки як Херсонщини, так і інших областей України. Брав участь у міжнародних фестивалях, козацьких фестивалях, проєктах ("З країни в Україну" від USAID, "Книжковий Миколай", "Книгомандри", "Гордість Херсонщини" тощо). На цих заходах він розповідав про історію, культуру, природу і побут як Херсона і Херсонщини, так і України з давніх часів до сьогодення. В рамках міжнародної наукової конференції "Культурна дипломатія в контексті сучасної європейської та вітчизняної драматургії" у 2019 році була представлена наукова доповідь, присвячена аспектам дипломатії та правдивого зображення історичних подій в романах Віктора Вальда. В умовах карантину постійно проводив онлайн-зустрічі з читачами багатьох областей України. 

«Мені в житті поталанило, я багато про що мрію. Знаю – багато з тих мрій так і залишаться мріями, але деякі все ж відбулись. А над втіленням інших я ще працюю. Я живий мріями, живий щоденною, а трапляється, і нічною роботою. Я буду жити і потім, якщо читач прочитає хоча б одну зі сторінок моїх романів. [ …] Усе, що було, а також і помилки, привели мене в чарівний і незрівнянний світ – світ літератури», - говорить Віктор Вальд.

«Повітря настільки було насичене війною, що в тебе одразу вже таке відчуття, що ти вже потратив в сам епіцентр всього цього дійства».

Повномасштабне вторгнення змінило життя мільйонів українців, серед них і майстра історичного роману в найкращих традиціях Вальтера Скота і Умберто Еко, яким називають Віктора Вальда. Ділячись спогадами перших днів окупації письменник згадував: «Людина, що написала багато романів про війну – я ж уже думаю, що маю досвід і уже писав про героїв і про тих хто вже якісь вчинки звершив такі, що залишили свій слід в історії – тим більш офіцер, думав, що якось підготувався до війни, до тих змін які будуть, але ж перші дні були просто шокуючі...».

На ранок, коли рашисти вже зайшли в місто Віктор Михайлов згадує: «Повітря настільки було насичене війною, що в тебе одразу вже таке відчуття, що ти вже потратив в сам епіцентр всього цього дійства».

Всю окупацію міста письменник провів в Херсоні. А 24 листопада, коли обласний центр вже майже два тижні був деокупований, близько 17-ї години в будинок, де проживав письменник, поцілила російська ракета. Віктор Вальд дивом залишився живим. Будинок зруйнований вщент.

«Ми зі старшим братом заходили в будинок і почули, наче щось сиплеться. А потім був гучний вибух. Брата відкинуло, у нього контузія. А я встиг стати під двері. Дивлюсь, інші двері летять не на мене, а в протилежний бік. Перша моя думка була, що це така міна, що зруйнувала перший і другий поверхи. Нас врятували троє дверей. Але у будинку навіть стін немає», – розповідав Віктор Вальд.

Херсонський історик Артем Петрик на своїй сторінці у Facebook наголошував: «Пан Віктор дивом залишився живим. Він мужньо пройшов жах окупації, зостався вірним і принципам, і Батьківщині. А це, повірте, коштувало дорогого, часто і самого життя, дуже часто… Віктор ще і почесний громадянин Херсона, справжній, а не "народний", якими, на жаль, виявилися деякі з тих, хто отримував це звання і перейшов на бік ворога».

27 листопада Віктор Вальд евакуювався до родичів на Рівненщину. Про труднощі адаптації ВПО в новому місті розповів на проєкті «Всі свої», покликаному допомагати одне одному у важкі часи, адже всі ми громадяни України. Складнощі налогодження контактів у новому місці проживання пов’язує з пережитим окупаційним періодом: «За місяці окупації і те, що там сталося, люди практично перестали розмовляти один з одним, бо знали: десь ти в якійсь компанії з незнайомими людьми щось скажеш не те і ти вже будеш і в підвалах, і за ґратами, бо ходили переодягнені "ФееСБешніки", було дуже багато провокаторів».

Про складнощі виживання в окупованому місті говорив Віктор Вальд і на в конференції «Визволений Південь: як змінилися уявлення громад про себе та Україну», що пройшла 14 грудня 2022 року: «Херсон 9 місяців жив на чутках, бо інформація була викривлена як ви хочете (і в право, і в ліво), і це було дуже складно в цьому розібратися і зрозуміти, і, тим більше, відреагувати якось правильно з тим, щоб воно було корисно і для тебе, і для твоїх сусідів, і для тих хто разом з тобою працює…». Ділився Віктор Вальд на конференції і спогадами перших днів окупації, згадував перші бої на Антонівському мосту, перші гради і захід окупантів в місто. А ще розповідав, що друзі, яких у письменника дуже багато, постійно намагалися йому розповісти щось цікаве, говорячи: «Ти оце запиши, бо ти ж потім роман напишеш про це, як була окупація, деокупація, які були епізоди, ти ж обов’язково запиши…». Звісно, письменник не міг так ризикувати, але всі розповіді залишилися в пам’яті, тож «роман обов’язково має бути написаний». Тим більш сам письменник зазначає: «Інформації дуже-дуже багато, розповісти про це займе [багато часу], краще і легше написати про це велику книгу і воно було б більш корисно, тому що ми все-одно будемо аналізувати те, що було, бо не знаючи історії ти втратиш і майбутнє. Як казав один із грецьких філософів: "Історія – це як смолоскип, який освітлює кожен крок у майбутньому не тільки людини, а й держави, суспільства і з цим смолоскипом все-одно доведеться йти і вивчати те, що було, що зараз проходить і що буде"».

Література та джерела:

Будинок херсонського письменника Віктора Вальда знищила російська ракета. Друзі збирають кошти для допомоги [Електронний ресурс] – Електрон. дані. – Режим доступу: https://zmina.info/news/hersonskomu-pysmennyku-viktoru-valdu-rosijska-raketa-znyshhyla-budynok-hersonczi-zbyrayut-dlya-nogo-koshty/.– Назва з екрану.

Відомий письменник Віктор Вальд пише нову книгу - події розгортатимуться в Херсоні та Каховці [Електронний ресурс] – Електрон. дані. – Режим доступу: https://grivna.ua/news/vidomiy-pismennik-viktor-vald-pishe-novu-knigu---podiyi-rozgortatimutsya-v-hersoni-ta-kahovci. – Назва з екрану.

Віктор Вальд [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Віктор_Вальд. – Назва з екрану.

Віктор Вальд: «Головне, щоб повітря України було просякнуте книгою» [Електронний ресурс] / Максим Петях : [ексклюзивне інтерв’ю з письменником] // Вгору : онлайн-газета. - Текст. та граф. дані. - Опублік. 10.09.2021. - Режим доступу : https://vgoru.org/index.php/post/viktor-vald-golovne-shob-povitrya-ukrayini-bulo-prosyaknute-knigoyu , вільний. - Назва з екрана. - Дата звернення: 12.12.2023.

Гусаков Вячеслав. Херсонець, автор найкращого роману «Коронації слова» –2017, на презентації книги-переможиці розкрив свою таємницю [Електронний ресурс] // Медіаплатформа «Вгору». – Електрон. дані. – Дата публікації 03.11.2017. - Режим доступу: https://vgoru.org/novini/khersonets-iakyi-peremih-na-koronatsii-slova-2017-na-prezentatsii-koronnoi-knyhy-rozkryv-svoiu-taiemnytsiu-fotoreportazh. – Назва з екрану. - Дата звернення 20.12.2023.

Загороднюк Василь. Дорога до Іванкової гори : [розвідка до історичної новели Віктора Михайлова «Іванова гора»] / Василь Загороднюк // Степ : літературно-художній альманах / [Департамент культури і туризму ХОДА, Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; редкол. : В. Піддубняк (голов. ред.) [та ін.]]. – Херсон, 2017. – № 24. – С. 86.

Загороднюк Василь Степанович. Шукаючи істину шаблею/ Василь Загороднюк // Літературна Україна. - 2017. - N 41(19 жовт.). - С. 12
Рецензія Вальд, Віктор Останній бій Урус-шайтана. - роман. - кн.. / Віктор Вальд. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2017. - 496 с.. .

Іванова Таміла. Книги херсонського автора можуть увійти у 30 знакових книжок нашої Незалежності [Електронний ресурс] – Електрон. дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/141100-knigi-hersonskogo-avtora-mozut-uvijti-u-30-znakovih-knizok-nasoi-nezaleznosti/. – Назва з екрану.

Коронований... «Коронацією» : херсонець Віктор Михайлов отримав першу премію у номінації «Романи» престижного літературного конкурсу «Коронація слова» та дві відзнаки : [інтерв'ю з автором] // Степ : літературно-художній альманах / [Департамент культури і туризму ХОДА, Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; редкол. : В. Піддубняк (голов. ред.) [та ін.]]. – Херсон, 2017. – № 24. – С. 94-96.

Охоронець супермаркету взяв перше місце у конкурсі «Коронація слова» [Електронний ресурс] – Електрон. дані. – Режим доступу: https://novakahovka.city/articles/596/ohoronec-supermarketu-vzyav-pershe-misce-u-konkursi-koronaciya-slova. – Назва з екрану.

Презентація книжки Віктора Вальда [Електронний ресурс] // Facebook. – Режим доступу: https://www.facebook.com/watch/?v=900474456775052. – Назва з екрану. – Дата перегляду:19.12.2023

Херсонського письменника відзначили у конкурсі «Коронація слова» [Електронний ресурс] – Електрон. дані. – Режим доступу: http://ksza.ks.ua/news/society/97015-hersonskogo-pismennika-vdznachili-u-konkurs-koronacya-slova.html. – Назва з екрану.

Щерба Таїсія. Відгук на книгу Віктора Вальда «Останній бій Урус-Шайтана» / Таїсія Щерба // Українське вічності чуття... : есе, штрихи літературних портретів яскравих особистостей краю, огляд книг і відгуки на них / Таїсія Щерба ; [в авт. ред.]. – Херсон, 2019. – С. 79-86.

Відео

Визволений Південь: як змінилися уявлення громад про себе та Україну [Електронний ресурс] // Відео: YouTube – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=Q6lANq6gyes. – Назва з екрану. – Дата публікації: 14.12.2022 – Дата перегляду: 21.12.2023.

Всі свої: Психологічна підтримка ВПО [Електронний ресурс] // Відео: YouTube – Електрон. дані. – Дата публікації: 10.08.2023 Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=lkfEWa1l85w. – Назва з екрану. –– Дата перегляду: 20.12.2023.

Колекція загадок і таємниць. Випуск 1.  [Електронний ресурс] // Телеканал Kratu. - Електрон. дані. – Дата публікації: 17.11.2020. -  Режим доступу:
https://www.youtube.com/watch?v=opuJT3V257A.  – Назва з екрану. –– Дата перегляду: 19.01.2024.

Презентація романа «Остіній бій Урус шайтана»[Електронний ресурс] //Radio Kuresh. -  – Електрон. дані. – Дата публікації: 6.11.2017. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=d_Qsd9eZAmo  – Назва з екрану. –– Дата перегляду: 18.01.2024.

 

Календар подій

      1
234 5 678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031