Іванівський район
ІВАНІВСЬКИЙ РАЙОН
Районний центр - смт Іванівка
Населені пункти Іванівського району
Дата утворення: 1923 рік.
Географічна характеристика: Іванівський район розташований на крайньому сході Херсонщини. На півночі межує з Нижньосірогозьким районом, на сході - з Якимівським районом Запорізької області, на півдні та заході - з Генічеським і Новотроїцьким районами. Відстань від обласного центру - 186 км автошляхом. Через територію району проходить найбільший в Європі Каховський магістральний зрошувальний канал та автомобільна траса міждержавного значення м.Ростов на Дону - м.Рені.
Площа району: 110,0 тис. га, 0,4% від площі області.
Символіка району: Герб та прапор Іванівського району були затверджені 19 квітня 2011 року на сесії районної ради. Опис символіки.
Населення району: на 01.01.2012 – 14,5 тис.осіб, або 1,36 % від населення Херсонської області.
Кількість населених пунктів: На території Іванівського району знаходиться 28 населених пунктів, з них 1 - селище міського типу та 27 сіл.
Коротка історична довідка: Іванівський район має надзвичайно багату й яскраву історію. Він розташований на території, яка в старослов'янських літописах називалась «Диким полем», а історики називали її «коридором народів». Ця степова місцевість ідеально підходила для міграції та переселення кочових племен, давніх цивілізацій. Степовими просторами Іванівського району проходили орди кімерійців і сарматів, скіфів і готів, гунів, аварів, печенігів та половців. У середині XIII століття в степи прийшли монголо-татарські завойовники, і з XIV по кінець XVIII століття наш край входив до складу Кримського ханства, яким правила династія Гіреїв. Назви татарських поселень-кочовищ знайшли своє відображення в історії району, в назвах населених пунктів Агаймани, Калга, Домузла.
Після переможних для Росії війн з Турцією в другій половині XVIII століття і приєднання в 1783 році території Кримського ханства до Російської імперії почалось інтенсивне заселення та економічне освоєння земель району. У 1807 році був заснований перший населений пункт на території району - село Агаймани (з 1937 до 2016 р. Фрунзе). В 1820 році державними селянами із Рубанівської волості, сіл Білозерка, Велика і Мала Лепетиха Мелітопольського уїзду було засновано село Іванівка, а в 1830 році переселенцями із Харківської губернії на березі степової річки Каялга було засноване село Калга (зараз Дружбівка).
Перший навчальний заклад - земська однокомплектна школа - був відкритий в Іванівці у 1874 році. Основна маса населених пунктів на території району була заснована в період з 1906 по 1913 роки під час проведення Столипінської аграрної реформи, коли селянам було дозволено виходити із сільської общини.
Іванівський район утворено 7 березня 1923 року постановою Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету (ВУЦВК) «Про адміністративно-територіальний поділ Катеринославщини» № 308. Цією постановою Іванівський район увійшов до складу Мелітопольського округу Катеринославської губернії (м.Катеринослав - тепер м.Дніпро). У новоутворений район були включені території ліквідованих Агайманської та Іванівської волостей.
У подальшому Іванівський район пережив не одну реорганізацію. До січня 1939 року знаходився у підпорядкуванні Дніпропетровської області, з січня 1939 року по 30 березня 1944 року – Запорізької області. З утворенням 30 березня 1944 року Херсонської області район входить до складу Херсонщини.
Під час проведення укрупнення сільськогосподарських районів у період з 30 грудня 1962 року по 4 січня 1965 року Іванівський район був реформований у Нижньосірогозький, після чого з карти взагалі зникло 67 сільських населених пунктів. Після тієї територіальної реформи залишилося близько 25 сіл. У своїх сучасних межах район існує з 1965 року. Зараз чотирнадцяти сільським та одній селищній радам підпорядковано 28 населених пунктів.
Природно-ресурсний потенціал: З корисних копалин в наявності є жовта глина – сировина для виготовлення паленої цегли та черепиці.
На території району розташований Великий Агайманський під - цікаве для знавців природи місце, куди стікають води при таненні снігу та дощах. Тут знаходять притулок перелітні птахи з усього півдня Херсонщини.
Розвиток промисловості та сільського господарства: Пріоритетні напрямки діяльності: рослинництво (вирощування зернових, соняшника, овочів), переробна промисловість (виробництво сирів, масла тваринного). Промисловість Іванівського району представлена підприємством ПАТ "Іванівський маслозавод".
Освіта та культура: В Іванівському районі функціонує освітня система, яка включає 1 заклад інноваційного типу - гімназію, 15 загальноосвітніх, 16 дошкільних, 2 позашкільні заклади та міжшкільний навчально-виробничий комбінат. Також на території району функціонує заклад профтехнічної освіти "Іванівський професійний аграрний ліцей".
Мережа культурно-мистецьких закладів району складає 1 районний та 13 сільських Будинків культури, 16 бібліотечних установ, музична школа.
Періодичне видання: Виходить друком районна газета "Нове життя".
Архітектурні та монументальні споруди: На території Іванівського району розташовані пам'ятник першим механізаторам (смт.Іванівка), пам'ятний знак на честь жертв голодомору 30-х років та сталінських репресій (смт Іванівка), пам'ятник Герою Радянського Союзу Ф.Г.Резнику (с.Квіткове), пам'ятник Герою Радянського Союзу А.П.Садовому (с.Фрунзе), пам'ятник на честь воїнів-односельчан, братські могили радянських воїнів.
Археологічні пам'ятки: Комплекс пам’яток археології Іванівського району відзначається незначним розмаїттям та несподіваною для районів Херсонщини малочисельністю. Хоча й охоплюють великий відрізок історії, що сягає 20 тисяч років. У Іванівському районі такими пам’ятками є стоянки мисливців кам’яного віку та стійбища скотарів доби бронзи й середньовіччя. Найдавнішим свідченням заселення території Іванівського району є нечисленні пункти короткотривалого перебування мисливців часу пізнього палеоліту. Стійбища доби бронзи (3-го тисячоліть до нашої ери) на території району теж є рідкісними пам’ятками археології. Є й окреме свідчення перебування тут середньовічних кочовиків. Усі наведені у довіднику кургани (47 пам’яток) знаходяться на державному обліку. Археологічна карта Іванівського району.
Видатні уродженці та земляки району:
Грішин Іван Трифонович |
|
Кібенок Віктор Миколайович |
|
Нечипоренко Петро Кирилович |
|
Причина Геннадій Георгійович |
|
Садовой Олександр Петрович |
|
Шарикова Зоя Кирилівна |
Використані джерела:
Попурій І. Іванівський район / І.Попурій // Таврійський регіон. - 2012. - 7 серп. (№28). - С.4-5.
Корисні Інтернет-посилання: