Іванівський район

ІВАНІВСЬКИЙ РАЙОН
Районний центр - смт Іванівка
Населені пункти Іванівського району

Дата утворення: 1923 рік.                                                   

Географічна характеристика: Іванівський район розташований на крайньому сході Херсонщини. На півночі межує з Нижньосірогозьким районом, на сході - з Якимівським районом Запорізької області, на півдні та заході - з Генічеським і Новотроїцьким районами. Відстань від обласного центру - 186 км автошляхом. Через територію району проходить найбільший в Європі Каховський магістральний зрошувальний канал та автомобільна траса міждержавного значення м.Ростов на Дону - м.Рені.

Площа району: 110,0 тис. га, 0,4% від площі області. 

Символіка району: Герб та прапор Іванівського району були затверджені 19 квітня 2011 року на сесії районної ради. Опис символіки.

Населення району: на 01.01.2012 – 14,5 тис.осіб, або 1,36 % від населення Херсонської області.

Кількість населених пунктів: На території Іванівського району знаходиться 28 населених пунктів, з них 1 - селище міського типу та 27 сіл.

Коротка історична довідка: Іванівський район має надзвичайно багату й яскраву історію. Він розташований на території, яка в старослов'янських літописах називалась «Диким полем», а історики називали її «коридором народів». Ця степова місцевість ідеально підходила для міграції та переселення кочових племен, давніх цивілізацій. Степовими просторами Іванівського району проходили орди кімерійців і сарматів, скіфів і готів, гунів, аварів, печенігів та половців. У середині XIII століття в степи прийшли монголо-татарські завойовники, і з XIV по кінець XVIII століття наш край входив до складу Кримського ханства, яким правила династія Гіреїв. Назви татарських поселень-кочовищ знайшли своє відображення в історії району, в назвах населених пунктів Агаймани, Калга, Домузла.
Після переможних для Росії війн з Турцією в другій половині XVIII століття і приєднання в 1783 році території Кримського ханства до Російської імперії почалось інтенсивне заселення та економічне освоєння земель району. У 1807 році був заснований перший населений пункт на території району - село Агаймани (з 1937 до 2016 р. Фрунзе). В 1820 році державними селянами із Рубанівської волості, сіл Білозерка, Велика і Мала Лепетиха Мелітопольського уїзду було засновано село Іванівка, а в 1830 році переселенцями із Харківської губернії на березі степової річки Каялга було засноване село Калга (зараз Дружбівка).
Перший навчальний заклад - земська однокомплектна школа - був відкритий в Іванівці у 1874 році. Основна маса населених пунктів на території району була заснована в період з 1906 по 1913 роки під час проведення Столипінської аграрної реформи, коли селянам було дозволено виходити із сільської общини.
Іванівський район утворено 7 березня 1923 року постановою Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету (ВУЦВК) «Про адміністративно-територіальний поділ Катеринославщини» № 308. Цією постановою Іванівський район увійшов до складу Мелітопольського округу Катеринославської губернії (м.Катеринослав - тепер м.Дніпро). У новоутворений район були включені території ліквідованих Агайманської та Іванівської волостей.
У подальшому Іванівський район пережив не одну реорганізацію. До січня 1939 року знаходився у підпорядкуванні Дніпропетровської області, з січня 1939 року по 30 березня 1944 року – Запорізької області. З утворенням 30 березня 1944 року Херсонської області район входить до складу Херсонщини.
Під час проведення укрупнення сільськогосподарських районів у період з 30 грудня  1962 року по 4 січня 1965 року Іванівський район був реформований у Нижньосірогозький, після чого з карти взагалі зникло 67 сільських населених пунктів. Після тієї територіальної реформи залишилося близько 25 сіл. У своїх сучасних межах район існує з 1965 року. Зараз чотирнадцяти сільським та одній селищній радам підпорядковано 28 населених пунктів.

Природно-ресурсний потенціал: З корисних копалин в наявності є жовта глина – сировина для виготовлення паленої цегли та черепиці.
На території району розташований Великий Агайманський під - цікаве для знавців природи місце, куди стікають води при таненні снігу та дощах. Тут знаходять притулок перелітні птахи з усього півдня Херсонщини.

Розвиток промисловості та сільського господарства: Пріоритетні напрямки діяльності: рослинництво (вирощування зернових, соняшника, овочів), переробна промисловість (виробництво сирів, масла тваринного). Промисловість Іванівського району представлена підприємством ПАТ "Іванівський маслозавод".

Освіта та культура: В Іванівському районі функціонує освітня система, яка включає 1 заклад інноваційного типу - гімназію, 15 загальноосвітніх, 16 дошкільних, 2 позашкільні заклади та міжшкільний навчально-виробничий комбінат. Також на території району функціонує заклад профтехнічної освіти "Іванівський професійний аграрний ліцей".
Мережа культурно-мистецьких закладів району складає 1 районний та 13 сільських Будинків культури, 16 бібліотечних установ, музична школа.

Періодичне видання: Виходить друком районна газета "Нове життя".

Архітектурні та монументальні споруди: На території Іванівського району розташовані пам'ятник першим механізаторам (смт.Іванівка), пам'ятний знак на честь жертв голодомору 30-х років та сталінських репресій (смт Іванівка), пам'ятник Герою Радянського Союзу Ф.Г.Резнику (с.Квіткове), пам'ятник Герою Радянського Союзу А.П.Садовому (с.Фрунзе), пам'ятник на честь воїнів-односельчан, братські могили радянських воїнів.

Археологічні пам'ятки: Комплекс пам’яток археології Іванівського району відзначається незначним розмаїттям та несподіваною для районів Херсонщини малочисельністю. Хоча й охоплюють великий відрізок історії, що сягає 20 тисяч років. У Іванівському районі такими пам’ятками є стоянки мисливців кам’яного віку та стійбища скотарів доби бронзи й середньовіччя. Найдавнішим свідченням заселення території Іванівського району є нечисленні пункти короткотривалого перебування мисливців часу пізнього палеоліту. Стійбища доби бронзи (3-го тисячоліть до нашої ери) на території району теж є рідкісними пам’ятками археології. Є й окреме свідчення перебування тут середньовічних кочовиків. Усі наведені у довіднику кургани (47 пам’яток) знаходяться на державному обліку. Археологічна карта Іванівського району.

Видатні уродженці та земляки району:

 

Грішин Іван Трифонович
(1919 р.н., с. Новомиколаївка)
учасник Другої світової війни, 
Герой Радянського Союзу

 

Кібенок Віктор Миколайович
(1963 р.н., смт Іванівка)
один з перших ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС,
Герой Радянського Союзу

 

Нечипоренко Петро Кирилович
(1892 р.н., с. Агаймани)
український геофізик, геодезист,
один із засновників геофізики в Україні

 

Причина Геннадій Георгійович
(1962 р.н., с. Балашове)
 український діяч,
виконувач обов'язків голови Херсонської обласної ради (2006 р.)

 

Садовой Олександр Петрович
(1906 р.н., с. Агаймани)
учасник Другої світової війни,
Герой Радянського Союзу

 

Шарикова Зоя Кирилівна
(1955 р.н., смт Іванівка)
українська журналістка, 
Заслужений журналіст України

Використані джерела:

Попурій І. Іванівський район / І.Попурій // Таврійський регіон. - 2012. - 7 серп. (№28). - С.4-5.

Корисні Інтернет-посилання:

Календар подій

      1
234 5 678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031