ВЕЛИКА ОЛЕКСАНДРІВКА
Рік заснування: 1784.
Географічна характеристика: Розташована на лівому березі Інгульця, на віддалі 139 км від обласного центру. Відстань до найближчої залізничної станції Біла Криниця на лінії Снігурівка — Апостолово — 9 кілометрів.
Рада, якій підпорядковується: Великоолександрівська районна рада.
Коротка історична довідка: Населений пункт заснований в 1784 році вихідцями з Полтавщини і Чернігівщини. Спочатку його було названо Новоолександрівкою. В 1803 році з Чернігівської і Київської губерній сюди прибули нові партії поселенців, які заснували трохи нижче за течією Інгульця нове поселення, яке дістало назву Мала Олександрівка, а попередня Нова Олександрівка була перейменована у Велику Олександрівку.
В 1860 році Велика Олександрівка була віднесена до розряду містечок і стала центром Олександрівської волості Херсонського повіту.
28 серпня 1941 року селище було окуповане німецькими військами. Звільнили населений пункт 12 березня 1944 року.
Пам'ятки історії, культури та архітектури: На території населеного пункту діє Храм Олександра Невського. З пам'ятників архітектури, які охороняються державою, — будова і гребля Великоолександрівської ГЕС на річці Інгулець — одна із перших в Україні, побудована в 1928 році за планом ГОЕРЛО.
Сучасне життя: Нині провідною галуззю виробництва смт Великої Олександрівки залишається сільськогосподарська. На території селища функціонують: 3 дитячих садка, 2 загальноосвітні школи, дитячо-юнацька спортивна школа, школа мистецтв, центр дитячої та юнацької творчості, будинок культури, відділення зв'язку, лікарня. У районному народному історико-краєзнавчому музеї зберігаються унікальні експонати, що датуються кінцем XVIII-XX ст. та періоду сучасної історії.
Використані джерела:
1.Велика Олександрівка // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. - С. 136-137.
2. Хроніка визволення Херсонщини. 26 жовтня 1943 - 12 квітня 1944 : зб. док. / упоряд.: І. Лопушинська, І. Сінкевич, О. І. Шинкаренко. - Херсон : Айлант, 2015. - С. 91.
3.Іванченко О. Статистика, що стала історією: до 220-річчя заснування смт Великої Олександрівки /О. Іванченко //Жайвір. - 2004. - 17 квіт. - С.6.
4.Чехутська В.Ю. Велика Олександрівка, 220 років /В. Ю. Чехутська; редкол.: С. В. Морозов (голова) [та ін.]. - Велика Олександрівка: Друк. газ. "Жайвір", 2004. - 72 с.
Фотогалерея