Великоолександрівський район
ВЕЛИКООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОН
Районний центр - смт Велика Олександрівка
Населені пункти Великоолександрівського району
Дата утворення: 7 березня 1923 року.
Географічна характеристика: Великоолександрівський район розташований у верхній західній частині правобережної Херсонщини, у зоні ризикованого землеробства. На півночі межує з Високопільським і Нововоронцовським районами, на сході і півдні - з Бериславським районом Херсонської області, на заході - з Березнегуватським і Снігурівським районами Миколаївської області. По території району протікає річка Інгулець. Відстані: від смт Велика Олександрівка до м.Херсона залізницею 105 км; автошляхом 139 км
Площа: 154 тис. км кв. 5,3% від території області.
Символіка району: Герб та прапор Великоолександрівського району були затверджені на сесії районної ради.
Опис символіки.
Кількість населених пунктів. У складі району чотири селища міського типу (Велика Олександрівка (райцентр), Біла Криниця, Калінінське і Кар’єрне) та 54 сільські населені пункти.
Населення району: За статистичними даними, представленими на сайті Великоолександрівської райдержадміністрації населення на 1 січня 2015 року складає 26,112 тис. осіб.
Коротка історична довідка: Історія Великоолександрівщини губиться у глибині сторіч. На землях району послідовно проживали і змінювали один одного скіфи-землероби, чети, роксолани, готи, гунни, авари, хазари, тіверці, мадяри, печеніги, або узи, половці.
У XIII ст. і XV ст. на території району бували генуезці з Криму, яких у XV ст. змінили ногайські татари. У другій половині XV ст. територію Великоолександрівщини захопила Туреччина. Проте протягом 500 років "дике поле", як називали колись цей край, було майже незаселене.
Внаслідок російсько-турецької війни 1768-1774 рр. за Кучук-Кайнарджийським мирним договором землі району були приєднані до Росії. Почалося освоєння і заселення Північного Причорномор'я. Цей час і є початком існування теперішнього Великоолександрівського району, назву якому дав виходець з Полтавщини Олександр, якого поховано на берегах Інгульця і на честь якого названо Велику Олександрівку - адміністративний центр району.
Район створено 1860 року як Великоолександрівську волость. Велику Олександрівку було віднесено до розряду містечок. Заселення району здійснювалося частково стихійно, частково - урядовими заходами. З колишніх Київської, Чернігівської, Полтавської, Калузької та інших губерній сюди переводилися як кріпосні, так і державні селяни.
А 7 березня 1923 року проголошено як Великоолександрівський район у складі Херсонської області.
Природно-ресурсний потенціал: Територія Великоолександрівського району розташована в Причорноморській низині на правобережжі Дніпра в межах Дніпо-Інгулецького корінного плато. Частина району, що прилягає до річки Інгулець має горбистий рельєф з великою кількістю балок і річкових терас льодовикового періоду. Інша територія – стрілоподібна рівнина, характерна для всієї Причорноморської низини. Корисні копалини району: глини (у тому числі керамзитові), піски, камінь-вапняк, гравій. У районі села Бобровий Кут знаходиться родовище сировини для виробництва цементу.
Розвиток промисловості та сільського господарства: Пріоритетні напрями діяльності: рослинництво, тваринництво, переробна промисловість, виробництво вапна. На території району розташований один з найбільших на півдні України Білокриницький комбінат хлібопродуктів. На даний час провідною галуззю виробництва у районі залишається сільськогосподарська. На території району діє 149 аграрних формувань: КСП - 5, приватні підприємства - 8, господарські товариства – 18, фермерські господарства – 115.
Освіта та культура: На даний час на території району діє 20 загальноосвітніх закладів (а також 18 шкільних бібліотек), 23 дошкільних навчальних заклади, 3 дитячі позашкільні установи. Мережа закладів культури включає 25 діючих Будинків культури та клубів, 25 бібліотек та сільських бібліотечних філій. Працює районна дитяча школа мистецтв. Діє районний народний історико-краєзнавчий музей, який зберігає експонати кінця XIX - початку XX століть та періоду сучасності. З 2011 року при загальноосвітній школі у селі Новодмитрівка функціонує сільський історико-краєзнавчий музей.
Кількість культових споруд (церкви, монастирі, костели, мечеті, молитовні доми, синагоги, інше) – 13
Періодичне видання: Виходить районна газета “Жайвір”.
Архітектурні та монументальні споруди: На території Великоолександрівського району знаходиться 6 пам'яток історії, 28 - архітектури та 2 - культури. Серед архітектурних споруд - церква Святого Олександра Невського у смт Велика Олександрівка, храм Святого Миколая у селі Старосілля. будова і гребля Великоолександрівської ГЕС на річці Інгулець.
Археологічні пам'ятки: Великоолександрівський район Херсонської області – один з найбагатших регіонів Херсонщини за кількістю давніх поховальних споруд – курганів. За цим показником входить до першої четвірки районів області. У Великоолександрівському районі такими пам’ятками є поодинокі поселення та стійбища скотарів (доби бронзи, раннього залізного віку, середньовіччя). Більшість пам’яток археології представлена поховальними комплексами – курганами. Пам’ятки археології району охоплюють відносно невеликий відрізок історії, який сягає усього 6 тисяч років. Найдавнішим свідченням заселення території Великоолександрівського району є поховання у курганах часу енеоліту (4 тисячоліття до н. е.). Археологічна карта Великоолександрівського району.
Видатні уродженці та земляки району:
Білоконь Палладій Данилович
|
|
Богун Андрій Миколайович (1976 р.н., с. Мала Олександрівка ) Заслужений майстер народної творчості України |
|
Биков Анатолій Федорович (1939 р.н., смт Велика Олександрівка) художник, член Національної спілки художників України |
|
Дашко Микола Григорович (1930 р.н., с. Хрущове) Герой Соціалістичної Праці, почесний громадянин міста Херсона |
|
Майоров Микола Кирилович
|
|
Фруг Семен Григорович (1860 р.н., с.Бобровий Кут) єврейський поет |
Використані джерела:
Велика Олександрівка // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. - С. 136-137.
Чехутська В.Ю. Велика Олександрівка, 220 років /В. Ю. Чехутська; редкол.: С. В. Морозов (голова) [та ін.]. - Велика Олександрівка: Друк. газ. "Жайвір", 2004. - 72 с.
Корисні інтернет-посилання:
Сайт Великоолександрівської районної державної адміністрації
Відкрий для себе Великоолександрівщину - блог Великоолександрівської районної бібліотеки