ВЕРХНЬОРОГАЧИЦЬКИЙ РАЙОН

Районний центр  - смт Верхній Рогачик

Населені пункти Верхньорогачицького району.

Дата утворення: 1946 рік

Географічна характеристика: Верхньорогачицький район розташований у крайній північно-східній частині Херсонщини. На півночі і сході межує з Кам'янко-Дніпровським районом Запорізької області, на півдні і південному заході - з Нижньосірогозьким і Великолепетиським, на заході по руслу Дніпра - з Нововоронцовським районами Херсонської області.

Площа району: 91,5 тис.га, 3,3% від території області.

Символіка району: Герб та прапор Верхньорогачицького району були затверджені 24 грудня 2010 року на сесії районної ради.
Опис символіки.

Населення району: Станом на 01 січня 2013 року -12,397 тис. осіб.

Адміністративно-територіальні одиниці: На території району знаходяться 1 селище міського типу (смт Верхній Рогачик) та 20 сільських населених пунктів.

Коротка історична довідка: Постановою Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету від 1923 року «Про адміністративно-територіальний поділ Катеринославщини» був створений Верхньорогачицький район у складі Мелітопольського округу Катеринославської губернії. До  нього увійшли території Верхньорогачицької, Малолепетиської, Ушкальської волостей. У 1930 році район було ліквідовано, а його територію приєднано до Великолепетиського. Верхньорогачицький район заснований у 1944 році
До складу Херсонської області Верхньорогачицький район приєднано у 1946 році. Проіснувавши  до 1963 року, вдруге був ліквідований.  Указом Президії Верховної Ради УРСР від 8 грудня 1966 року район відновлено у сучасних межах.

Природно-ресурсний потенціал: Олексіївське родовище.

Розвиток промисловості та сільського господарства: Основою економіки в районі є сільськогосподарське виробництво. У господарствах району вирощуються такі культури як озима пшениця, ячмінь, кукурудза, соняшник, овочі. Пріоритетним напрямком розвитку Програми економічного, соціального та культурного розвитку району визначено вдосконалення зернового виробництва, впровадження високоврожайних і високоякісних сортів та нових технологій.

Освіта та культура: У 2013 році в селі Бабине Верхньорогачицького району відкрито історико-ландшафтний музей під відкритим небом “Світло Оріяни” та музей-садибу з експонатами.

Періодичне видання: Виходить друком газета «Рідний край».

Архітектурні та монументальні споруди

Археологічні пам'ятки: У Верхньорогачицькому районі такими пам’ятками є окремі невеличкі стоянки мисливців кам’яного віку, поселення та залишки стійбищ скотарів (доби бронзи, раннього залізного віку, середньовіччя), грунтові могильники доби бронзи та середньовіччя. Більшість пам’яток археології представлена поховальними комплексами – курганами. Верхньорогачицький район Херсонської області – один з найбагатших регіонів Херсонщини за кількістю давніх поховальних споруд – курганів. Усі стоянки та стійбища є місцями короткочасних або відносно нетривалих зупинок мисливців та скотарів.
Пам’ятки археології району охоплюють досить великий відрізок історії, що досягає 20 тисяч років. Найдавнішим свідченням заселення  території Верхньорогачицького району є стоянки та пункти нечисленних знахідок, які засвідчують перебування тут мисливців ще за часів пізнього плейстоцену, у т. ч. й льодовикової епохи. Цей етап заселення району датується проміжком між 20 та 11 тисячами років тому. Поодиноко представлено стоянки мезоліту та неоліту (7-5 тисячоліття до нашої ери). Зате численними є поселення та стійбища доби бронзи (3 та 2-го тисячоліть до нашої ери), поселення й стійбища скіфів (4 ст. до н. е.). Є також поселення та могильник середньовіччя. Унікальними археологічними пам’ятками були поселення Бабине 3, Бабине 4 та Ушкалка. На превеликий жаль, їх вже повністю знищено Каховським водосховищем.
Усі стоянки та поселення, окрім трьох скіфських поселень біля с. Первомаївка, вже повністю знищено Каховським водосховищем. Від 202 курганів, що фіксувались на території району станом на 1970 рік, інвентаризацією 2005 р. вдалось виявити тільки 73. Інші було майже повністю розтягнуто оранкою або знищено господарською діяльністю (й тільки до двох десятків курганів розкопано археологами). Археологічна карта Верхньорогачицького району.


Видатні уродженці та земляки району:
 

Щерба Таїсія Миколаївна
(1943 р.н., с.Нижній Рогачик)
письменник, літературознавець
   
   

 

Корисні Інтернет-посилання

Верхньрогачицька районна державна адміністрація - офіційний сайт 

Календар подій

    1 2 3
456 7 8 9 10
11 121314151617
181920 21 222324
252627282930