Тихі зорі вічної пам'яті...
До 75-ї річниці визволення Херсона від німецько-фашистських загарбників працівники відділу краєзнавства провели низку заходів для учнів ЗОШ №30, курсантів Морського коледжу ХДМА та вихованців Херсонського вищого училища фізичної культури. Під час уроку-спогаду «Тихі зорі вічної пам’яті» присутні дізналися про важкий період в житті рідного міста, його захисників та визволителів.
Окупація міста Херсона тривала з серпня 1941 до лютого 1944 року. Встановлено, що за 31 місяць фашистського панування розстріляно більше 28000 мирних жителів, закатовано понад 43000 військовополонених, на примусові роботи до Німеччини вивезено 37400 чоловік… Та попри всі злодіяння загарбники жодної миті не почували себе спокійно, адже на території Херсонщини діяли 24 підпільні організації та партизанські загони.
Визволення Херсона розпочалося форсуванням Дніпра в районі Берислава військами 28 армії. 9-10 березня вони переправлялись через Дніпро і визволили Берислав. В боях за Херсон 11-13 березня відзначились 49 гвардійська та 295 стрілецька дивізії. Їм було присвоєно звання «Херсонських». Керівником 49-ї Херсонської гвардійської стрілецької дивізії був полковник Василь Пилипович Маргелов, який 13 березня 1944 року успішно форсував ріку Дніпро в районі с. Садового Білозерського р-ну та приймав участь у звільненні м. Херсона. 3-й батальйон 1038 стрілецького полку 295-ї Херсонської стрілкової дивізії під командуванням майора Георгія Давидовича Шенгелія в ніч на 13 березня 1944 року форсував Дніпро в районі міста Херсона. Газета «Правда» за 15 березня 1944 року писала: «Ось він, Херсон – чудове, тепле, прекрасне наше місто – тепер назавжди наш. Ось він, Дніпро, могутній, вільний, широкий, до самого моря, назавжди наш». Учасники визвольних боїв за Херсонщину Василь Пилипович Маргелов та Георгій Давидович Шенгелія були удостоєні звання «Почесний громадянин міста Херсона», їхніми іменами названі вулиці та сквери.
Героїзм, мужність патріотів не губляться в минулому, не зникають безслідно – все це залишається в нашій пам’яті, в наших серцях.