ВИДАТНІ ПОСТАТІ ХЕРСОНЩИНИ
Давні часи (до 1917 року)
ОВСЯНИКО-КУЛИКОВСЬКИЙ ДМИТРО МИКОЛАЙОВИЧ
[1853-1920] |
Овсянико-Куликовський Дмитро Миколайович народився в м. Каховці у дворянській сім'ї, де пройшло дитинство майбутнього вченого.
Після домашнього навчання вступив до третього класу Рішельєвської гімназії в Одесі. Пізніше навчався у сімферопольській гімназії. У гімназійний період чітко визначилися його гуманітарні нахили.
Після закінчення Новоросійського університету Д.М. Овсянико-Куликовський працював у Новоросійському, Казанському, Харківському та Петербурзькому університетах, вів дослідження з питань синтаксису, індоєвропейських мов, психології художньої творчості.
Під час роботи у Харківському університеті (1988-1905) мав великий вплив на становлення поглядів філологів Харківського гуртка. Тут він брав участь у виданні збірників "Питання теорії і психології творчості". З позиції своєї психологічної доктрини Овсянико-Куликовський пише статті, книги, монографії про творчість О. Пушкіна, М. Гоголя, І. Тургенєва, Л. Толстого, А. Чехова, розглядає такі класичні твори, як "Горе от ума", "Евгений Онегин", "Дворянское гнездо", "Мертвые души", "Обломов". Він став одним із фундаторів психологічної школи у літературознавстві і ще однією гранню входив в історію філологічної науки. Фундаментальною працею вченого є багатотомне соціально-психологічне дослідження "История русской интеллигенции" (1903-1910).
Визнанням наукових заслуг Овсянико-Куликовського було обрання його у 1907 році дійсним членом Російської Академії наук. У 1913-1918 роках – він один з редакторів журналу "Вестник Европы".
Останні роки вченого були важкими. Його дружина І.Л Овсянико-Куликовська писала: "Когда в 1918 году прекратился редактируемый им журнал "Вестник Европы" и прекратились лекции в высших учебных заведениях, Дмитрий Николаевич остался не у дел".
Помер вчений в Одесі.
Академік Дмитро Миколайович Овсянико-Куликовський - помітна постать в історії слов'янської культури, який залишив багату наукову спадщину. Крім великої кількості загально-філологічних праць, величезну цінність мають його роботи з філософії, літературної критики, історії літератури, письмові пам'ятки.